43) ALEVİLER’E OPERASYON

Yayin Tarihi 10 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00171.jpg

 

Haber:Selda Öztürk KAY

Cumhuriyeti hedef alanlar, Alevilerin Atatürk’e olan bağlılıklarını
zayıflatmak için psikolojik savaş başlattı.

AB’nin Türk milletini bölmek amacıyla ısrarla “azınlık” olarak göstermek istediği Aleviler üzerinde oynanan oyunlar, yerli karakterlerin katılımıyla artarak sürüyor. Öncelikli hedef, Alevilerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne olan bağlılığını zayıflatmak.

Sakın tuzağa düşmeyin
Sİnsİ oyunu sahneye sürenlerin diğer hedefi ise yine Alevilerin, Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk’e karşı duyduğu sevgiyi ortadan kaldırmak. Uzmanlar, Alevileri siyaset ve medya üzerinden yürütülen harekata karşı uyanık olmaya çağırdı.

Oynanan oyunların farkındayız, Cumhuriyet’e sahip çıkıyoruz…
Cem Vakfı Ankara Şubesi, Ankara’da İç Anadolu Bölgesi Alevi İnanç Önderleri toplantısı düzenledi. Konuşmacılar, son dönemlerde Alevilerle ilgili sinsi senaryoların bilinçli şekilde sahneye sürüldüğüne dikkati çekerek, Alevilikle ilgili kavramların ve değerlerin içinin siyasi şovlara kurban edilmek istendiğini vurguladılar.

Taraf gazetesi, başlattığı dizide Türk milletinin ana damarlarından birini oluşturan Alevilerin, Atatürk sevgisi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne olan bağlılıklarıyla alay ediyor…


İnanç operasyonu
Alevilerin Atatürk’e olan bağlılıklarını zayıflatmak amacıyla  başlatılan psikolojik savaş basın desteği ile sürüyor.

Avrupa Birliği’nin Türk milletini bölmek amacıyla ısrarla “azınlık” olarak göstermek istediği Aleviler üzerinde oynanan oyunlar, yerli aktörlerin de desteği ile sürüyor. Operasyonun amacı ise, Alevilerin Türkiye Cumhuriyeti   Devleti’ne olan bağlılığını zayıflatmak ve yine Alevilerin, Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk’e karşı duyduğu sevgiyi ortadan kaldırmak. Uzmanlar, Alevileri siyaset ve medya üzerinden yürütülen harekata karşı uyanık olmaya çağırırken, Taraf gazetesi, dün başlattığı dizide Türk milletinin ana damarını oluşturan Alevilerin, Atatürk sevgisi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne olan bağlılıklarıyla alay etti.


İşte o ifadeler
Taraf gazetesinde “Alevilerin Cumhuriyet ve Laiklikle İmtihanı” adlı dizinin “Aziz   Atatürk’ümüz yaşasaydı” başlıklı dünkü bölümün giriş yazısında Cafer Solgun,  Muharrem Dede’nin Atatürk ile ilgili görüşlerini aktarırken, Dede’nin, 10. Cumhurbaşkanı  Sezer’e hiç ilgisi yokken övgüler düzmeye başladığını yazarak şu ifadeyi kullandı: “Sonra uzunca bir Atatürk güzellemesi yaptı.” Solgun şöyle devam etti: Bazı Alevilerin Atatürk’ü “13. İmam” mertebesinde gördüklerini de biliyordum. Acıklı bir durumdu. Zorunlu din dersi uygulamasını getiren 12 Eylül askeri cuntası idi. Ama yine de “Allah devletimize, ordumuza zeval vermesin durumu sözkonusu idi… Gazi Cem Evi’nden çıktığımda, kapıda “devrimciler “ vardı… Biri, cebinden çıkardığı bir broşürden, içinde bolca emperyalizm, neo liberalizm” kavramları geçen cümleler okumaya çalıştı…  Alevilerin cem evlerinin  “ibadethane” olarak kabul edilmesini talep etmesi ne denli doğru ve haklı  ise, cem evleri ve dedelerimizin  mevcut durumunu neden ve sonuçlarıyla birlikte sorgulamaları da , bir o kadar Aleviler açısından ertelenemez bir ihtiyaç… Yazının alt başlığında ise “Ciddi dayanakları olmamasına rağmen Atatürk’ün ’Alevi’ olduğu, ölmeseydi Alevilere haklarını vereceği yönünde şaiyalar Aleviler arasında hayli yaygın. Durumu abartıp Atatürk’ü neredeyse ’13. İmam’ mertebesinde görenler bile var…” denildi

Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün de katıldı. Toplantıda, Alevi topluluklarının üzerindeki
asimilasyona dikkat çekildi.

‘Bilinçli senaryolar’
Ankara’daki toplantıda Alevilerin yaşadığı sorunlar dile getirilirken, topluluk üzerinde oynanan oyunlara da tepki gösterildi

İçi boşaltılıyor
Hacıbektaş Veli  Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy, demokrasinin ve laikliğin içini boşaltanların, şimdi de “Aleviliğe hizmet” adı altında Alevi değerlerinin içini boşaltmaya hazırlandığını belirterek, “Alevilikle ilgili kavramların ve değerlerin içi, siyasi şovlara kurban edilmek isteniyor.  “Alevi Açılımı “Alevisizdir ve samimiyetten uzaktır” dedi.

Samimiyetsizlik
Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Emel Sungur da “AKP’nin samimiyetsiz  açılımını reddediyoruz” dedi. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile kavgalı hiçbir açılımı kabul etmeyeceklerini söyleyen Sungur, “Aleviler için Türkiye’de olmazsa olmaz üç koşul vardır. Bunlar, Laiklik, demokrasi ve Cumhuriyet’tir” diye konuştu.

Ödün vermeyiz
Cem Vakfı Sultanbeyli Şube Başkanı Mustafa Özdemir ise AKP’nin gündeme getirdiği Alevi açılımıyla kendi taleplerinin şu anda örtüşmediğini belirterek “Aleviler haklarını talep ederken Cumhuriyet’in değerlerinden asla ödün vermeyecektir. Bizler, inancımız gereği riyakarlığa asla taviz vermeyiz” şeklinde konuştu. 

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“43) ALEVİLER’E OPERASYON” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ALEVÄ°LER’E OPERASYON : FikirYolu.com yorum tarihi 10 Ocak, 2008 02:22

Yorum yap