429) BUSH’A UYGUR SUÇLAMASI

Yayin Tarihi 23 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

BUSH’A UYGUR SUÇLAMASI

image00139.jpg

ABD’de bir grup muhafazakar Bush, yönetimini Guantanamo hapishanesinde herhangi bir suçlama olmadan tutuklu bulundurulan 17 Uygur Türkü’nü serbest bırakmayı reddetmekle suçladı. Cumhuriyetçi başkanlarla birlikte çalışan hukuk öğretim üyeleri ve yetkililerden meydana gelen 10 muhafazakar, herhangi bir suçları bulunmadan 17 Uygur Türkü’nün tutukluluk hallerinin devam ettirilmesinin hukuk prensiplerini aykırı olduğunu ve ABD’nin dünyadaki itibarını bozduğunu söylediler.

Muhafazakarlar, “Uygurlar hemen serbest bırakılmalı. Çünkü onlar düşman savaşçı olarak isimlendirilmiyorlar. Herhangi bir inceleme yapılmadan yönetimin Uygurları yaklaşık yedi yıldır hapiste tutması yanlıştır. ” denildi.

Tarafsız bir düşünce kuruluşu olan Nizamname Projesi adlı kuruluş dün yayınladığı bildiride, “Neden tutuklu olduklarının açıklanmaması yanlıştır. Tutukluların bunu bilme hakkına sahiptir. Süresiz tutuklu olmaları yanlıştır.” ifadelerine yer verildi.

Bildiriye imza atanlar arasında, Guantanamo hapishanesinde “düşman savaşçı” duruşmalarında önemli rol oynayan eski askeri istihbaratçı 26 yaşındaki Stephen E. Abraham, eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’in yanında genel sekreter olarak görev yapan Albay Lawrence B. Wilkerson ve Reagan yönetimi sırasında eski adalet bakan yardımcısı olan Bruce Fein yer aldı.

Açıklamada, “17 Uygur’un Guantanamo’da tutukluluk hallerinin devam ettirilmesi prensiplerimize zarar veriyor ve bizi dünya önünde küçük düşürüyor.” denildi.

ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Ricardo M. Urbina ekimde Müslüman Uygur Türkleri’nin hemen ABD’de serbest bırakılması için hükümete emir vermiş ve tutukluluğun anayasaya uygun olmadığını bildirmişti. Ancak ABD Temyiz Mahkemesi, Adalet Bakanlığının başvurusu üzerine tutuklu Uygur Türklerinin serbest bırakılmasına engel olmuştu. Temyiz sürecinin yıllarca devam edebileceği belirtildi.

Temyiz mahkemesi, bir federal yargıcın, ABD tarafından gayri kanuni olarak tutuklanan, Amerikan donanma tesisi Guantanamo hapishanesinde tutsak olan ve ülkelerin gönderilemeyen kişileri serbest bırakma yetkisine sahip olup olmadığına karar verecek.

Guantanamo’daki Uygur Türklerinin suçsuz oldukları anlaşıldı, fakat Çin’e gönderildiklerinde işkenceye uğrayacakları bilindiğinden ABD’den sınır dışı edilemiyor, ABD makamları da kişilerin ABD’de yaşamasını istemediğinden, tutuklular serbest bırakılmıyor.

TÜRK GÜNDEM HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“429) BUSH’A UYGUR SUÇLAMASI” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. sevgi ödlek yorum tarihi 23 Kasım, 2008 22:57

  *TÜRKİYE..PARDON,NERESİ?ONLARI TALEP EDEBİLİR?
  *NEDEN ETMIYORLAR ACABA!
  -ORASI EN BERBAT YERMİS..
  NE YAPMIS BU İNSANLAR VAY BE!
  AMAN ALLAHIM..ÜLKELER SADECE İNSANLIK SUCU İSLEMEKLE MESGULLER;;((
  -ASLA!TÜRKİYEYE KELAM EDECEK HALDE DEGİL!HİCBİR ÜLKE!
  *BUNUN EN SON ÖRNEK CÜMLESİNİ İNGİLLİZ AKTÖR ÜLKEMİZE GELDİGİNDE,İNGİLTERENİN UCAGA DOLDURUP!
  ÜLKESİNDEKİ DÜSÜNCE SUCLULARINI?! NASILDA EZİYET ALTINDA TUTTUGUNU..TÜRKİYENİN KİMSEDEN,HELE İNGİLTEREDEN?!ASLA DEMOKRASİ DERSİ ALMAYA İHTİYACI OLMADIGINI SÖLEMİSTİ…
  —NELER OLUYOR?İNSANLAR..HAPİSDE!NİCİN?NE YAPTIKLARI TAM ANLATILSIN ARTIK BÖYLE SUCU OLMAYANLARIN HEMDE;( ÜLKE DISINDA, BİRDE TV.DE GÖSTERDİKLERİ GİBİYSE??!!SON DERECE BERBAT BİR YERDE..HAYVAN GİBİ..FECİ MANZARALARDI..HANGİ İNSANLAR ORAYA GÖNDERİLİR..OFFF YARABBİ..SEN YÖNETİMLERİ İSLAH ET.CEZAYI ANCAK SEN VERİRSEN..ANLAYABILIYOR..İNSANOGLU DENEN KİSİLER.
  İCİM ACIDI..FENA OLDUM.COK;(

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 24 Kasım, 2008 01:23

  Sayın Başbakan, Sayın dostu Buşa rica etse,
  bir telefonluk iş.
  Şaka yapmıyorum hamdolsun….
  Ama kendileri, Uygurları -Biz- kabul eder mi?

Yorum yap