428) Yayınlayan: ZAMAN, Uyutan ve Unutturan: ÖZKÖK

Yayin Tarihi 23 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

YAYINLAYAN: ZAMAN

UYUTAN VE UNUTTURAN: ÖZKÖK

image00138.jpg

Cihan Haber Ajansı’nın 23 Ekim 2008’de abonelerine geçtiği Ergenekon davasının temsili resimlerindeki benzerlik çok tartışılacak.

Zaman Gazetesi’nin İnternet sitesinde yayınlanan davanın ikinci duruşmasına ait çizimlerin birinde solda Veli Küçük, sağda Muzaffer Tekin, önünde Sevgi Erenol yer alıyor.

Resimdeki can alıcı nokta ise Veli Küçük’ün karşısında yer alan kişinin kim olduğu veya kime benzediği.

Çizime dikkatlice bakan gözler o profilin Mustafa Kemal Atatürk’ü andırdığı yönünde hemfikir.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, 28 Ekim 2008 tarihli köşesinde, Hürriyet’teki bir sansür olayını anlatan yazı kaleme aldı. Yazıda Özkök, Hürriyet yazarı Yalçın Bayer’in bir yazısını nasıl sansürlediklerini anlattı. 

Ergenekon Davası’nın duruşmalarında fotoğraf çekilmesine izin verilmediğini biliyorsunuz. Bunun için duruşmalara bir çizer giriyor ve davayı temsil eden resimler çiziyor. Daha sonra bu resimler gazetede haber fotoğrafı olarak yayınlanıyor.

Özkök’ün anlattığına göre Yalçın Bayer’in köşesinde, muhafazakar bir gazete çizerinin bu resimlerden birinde tahrifat yaptığı iddia ediliyordu. Bayer’in köşesinde yazılanlara göre,  söz konusu temsili resimde Mustafa Kemal Atatürk, Ergenekon Sanığı gibi resmediliyormuş. 

Özkök bu iddiayı saçma bulduğunu ve yazıyı yayınlamadıklarını söylüyor. Yazının çıkmaması konusunda Yalçın Bayer’i de ikna ettiklerini anlatıyor.

İşin garip tarafı, bu kadar tartışmalı bir çizim CNN TÜRK’ün Ergenekon haberlerinde yer buluyor.

Odatv

Paylaş:

Yorumlar

“428) Yayınlayan: ZAMAN, Uyutan ve Unutturan: ÖZKÖK” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. sevgi ödlek yorum tarihi 23 Kasım, 2008 01:53

  *NE GÜZEL!DEMEKKİ HİC UNUTULMUYOR!
  *SANIRIM RUHU ORADA..Kİ RESMİ CİZEBİLİYORLAR!
  -HEY YARADANIM SEN NELERE KADİRSİN.SANA İNANMAKTA NE KADAR HAKLI İKTİDAR.
  -GİDEREK MİSTİK OLMAYA BASLAYN DURUMLAR!
  BU BİZİM CUMHURİYET TARİHİMİZİN MİTO’SU OLMASIN?
  ***İLKİN SÖZ VARDIR DİYOR;MİTOLOJİDE!/YUNAN!VE PLATON BUNU DUYSA;sözmü?hangi söz?diye sorar.eski yunan dilinde bunu anlatan 3 SÖZCÜK VARMIS;
  MİTOS:söylenen,duyulanSÖZ*****
  masal,öykü,EFSANE’ANLAMINA GELEN.ama mitosa pek güven olmazmıs.cünkü İNSANLAR DUYDUKLARINI,GÖRDÜKLERİNİ ANLATIRKEN!bircok yalanlarla süsler..diyor.acıklamalarda.BU YÜZDEN TARİHCİ HERODOT’mythos icin tarih degeri olmayan,güvenilmez!SÖYLENTİ’dermis.Platon’da uydurma,bos,gülünc MASAL diye tanımlarmıs.
  EPOS:Belli bir düzen ve ölcüye göre söylenen,OKUNAN SÖZDÜR’güzelim süslü sözleri biraraya getirip,büyüler dinleyicileri OZAN!denirmis.TANRI ARMAGANIDIR,siir,epik,DESTAN-EZGİ anlamlarını tasırmıs.
  –AMMA;EPOS NE KADAR GÜZELSE,MİTOS’DA O KADAR ETKİLİDİR!deniyor.
  Birde!LOGOS:varmıs.İONYA doga biginleri,GERCEGİN İNSAN SÖZÜYLE DİLE GELMESİ!derlermis.tanımlarken..EVRENİN VE DOGANIN DA logos’u vardır,İNSANDA/düsünce,DOGADA/kanun,
  herseyde,heryerde VARDIR.
  ***LOGOS’U BULMAK!SIRLARINI GÖZ ÖNÜNE ERMEK!İNSAN SÖZÜYLE DİLE GETİRMEK düsünürün esas göreVİDİR.öyleki;BU CIGIR DOSDOGRU BİLİME VARMIS.
  PLATON’un tutumu ibret vericidir diyor MİTOLOJİDE!HOMEROS’u; TANRILAR üstüne YALANLAR UYDURDU,topluma zararlı EFSANELER düzdü, diye suclamakla basımızı sisiren bu FİLOZOF ‘DEVLET’ ya da ‘GORGİAS’ gibi en önemli dialogların SONUNDA GERCEGİN,gercegini, TANRILAR KATINDAKİ *HAKİKATİ? gözümüzün önüne sermek,FİZİKÜSTÜ KANITLARLA!tanımlamak istedimi bir mythos UYDURUR.
  bu yunan DÜZÜNCESİYLE özdestir.denebilir.der.
  -sn.y.khan,bu kou cook devam etsede..Gerektiginde,devam edilebilir.TAM BURADAN.
  saglıklı kalınız efendim.

 2. oğuzhan oğuz yorum tarihi 23 Kasım, 2008 01:56

  MİLLETİMİZİN MİLLİ DEĞERLERİNE SALDIRININ APAÇIK ÖRNEĞİ…..HER VESİLE İLE ATATÜRK’ÜMÜ AKILLARINCA YIPRATMAYA ÇALIŞANLAR,BİLSİNLER Kİ, KAİDESİNDEN BİR SANTİM BİLE AŞAĞI ÇEKEMEYECEKLERDİR.O’NUN KÖR TIRNAĞI BİLE OLAMAYACAK ZAVALLILARA SADECE ACIYORUM.GAFLET,DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDEKİ BU MAHLUKLAR,HER ZAMAN ,HER YERDE İCRA-İ SANAT İÇİNDEDİRLER.EBEDİYETE İ,NTİKAL EDEN BÜYÜK ÖNDERİMİN DEDİĞİ GİBİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBED PAYİDAR KALACAKTIR.TABİİ KÖPEKLER DE HAVLAYACAKTIR.

 3. Akkartal yorum tarihi 23 Kasım, 2008 02:23

  Evet ama, ya bu kişi kim?
  Öteki resimlerin kim oldukları belli,
  fakat Atatürk’ü andıran o resim kime ait?
  Böyle bir kişi gerçekte yoksa, o zaman her şeyin
  anlamı değişiyor ve anlaşılıyor ki, o mahkeme
  değilse bile, bu çizer, aynı zamanda bu mahkemede
  Atatürk de yargılanıyor, demek istemektedir.

 4. Dr. Sadık ÖZEN yorum tarihi 23 Kasım, 2008 10:21

  Atatürk’e doğrudan saldırmaya korkanların bir oyunudur bu. Zaten ona karşı hiçbir zaman mertçe ortaya çıkabilme cesaretini gösteremediler ki! Hep arkadan vurmaya çalıştılar Atatürk’ü ve Atatürkçüleri. Çünkü adamların yapıları bu. İşleri bulanık sularda balık avlamak. Ergenekon bunun çarpıcı bir örneği değil mi?

  Evet, amaçları Atatürk’ü yargılamaktır. Ama bunu yapacak cesaretleri yok. Zaten yıllardır yaptmaya çalıştıkları da bu değil mi? Ama bir türlü başaramıyorlar, çünkü hala korkuyorlar Atatürk’ten. İsminden ve resimlerinden bile. Hem de korkmalılar. Onun ilkeleri ve devrimleri, bu gibileri karanlıkta yaşamaya mahkum edeceklerdir.

 5. Çağatay TÜRK yorum tarihi 23 Kasım, 2008 15:08

  Sayın S.Ö. Hanımefendi;

  Konuya o kadar ayrıcalıklı yorumlar getirmişsiniz ki, okuduğumda; mitoslar göstererek satır aralarına gizledikleriniz muhteşem…

  Konuya gereken ilgiyi ziyadesiyle göstermişsiniz (!)

 6. sevgi ödlek yorum tarihi 23 Kasım, 2008 23:06

  ANLATABILMEK,MÜTHİS HUZUR VERİYOR.DEGERLİ TÜRK.
  CÜNKÜ;DAHA ÜSTÜNE ANCAK,COOK ÜST DÜZEY ETKİ YAPABILIYOR.DÜNYADA BU BÖYLE GELMİS..BÖYLE GİDİYOR!
  *NE KÖTÜ DEGİLMİ?
  BANA BİR ÜLKE İCİN YETKİ VERSELER;ONU ANCAK O ÜLKENİN TÜM DOST HALKININ YARARI İCİN KULLANIRDIM.
  CÜNKÜ;BENİ SECEN SAYET ONLARSA.TEK GÖREVİM BUDUR.
  VE ASLA BASKA YETKİLERİN KENDİ ÜLKESİNDEKİ VEDE DÜNYADAKİ ZARARLARINI KABUL EDEREK,YÖNETİMDE OLMAYI KABUL ETMEZDİM.
  *COOK HASSAS BİR KONUDUR!ÜLE YÖNETEBİLMEK.ÖYLE KOLAY BİR İS DEGİL!İNSİYATİF GEREKTİRMEZMİ?
  YANILIYORMUYUM?KİMBİLİR..BELKİDE COOK ESKİ DÖNEMDEN KALMIS FİKİRLERDİR..BUNLAR!
  *İNSAN AİLESİNDEN GÖRDÜGÜNÜ,BÜYÜK KESİMLERE YAYARAK,KOCAMAN BİR AİLE OLAN ÜLKESİNİ CANINDAN COOK KORUMALIDIR.AİLELERDEN ÖGRENDİGİMİZ BU!BU BİZİM SEREFİMİZ OLMALIDIR.BAKIYORUMDA AVRUPADA,
  HİCKİMSE BULUNDUGU ÜLKEYE AİT OLMASADA!!ORALI OLDUGUNU,VE ORASI İCİN CALISMAK ZORUNDA OLDUGUNU KABUL ETMEK ZORUNDADIR.HERHALDE AMERİKADA ÖYLE!

Yorum yap