426) İRAN OKULLARINDA TÜRKÇE YASAKLANDI!

Yayin Tarihi 22 Kasım, 2008 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, BASIN-YAYIN

İRAN OKULLARINDA

TÜRKÇE YASAKLANDI

image00136.jpg

İran’da Türklere karşı girişilen tutuklamalar hız kesmeden devam ederken, Güney Azerbaycan Türklerine bir yasak daha getirildi. 2007 yılından beri başkanlığını Mahmut Ahmedinecat’ın yaptığı İslami Medeni İnkılap Şurası Güney Azerbaycan’ın orta okullarında ve üniversitelerinde ders saatlerinde Türkçe konuşmayı yasakladı.Dünya Azerbaycanlılar Kongresi’nin bölgedeki kaynaklara dayanarak verdiği bilgiye göre Güney Azerbaycan’ın orta okullarında ve üniversitelerinde görev yapan Türk öğretmenler ve öğrencilerin ders saatlerinde Türkçe konuşmaları veya dersi Türkçe işlemeleri yasaklandı. Fars yönetiminin yasağı derslerde öğrencilerin Türkçe soru sormaları ve öğretmenlerin de Türkçe cevap vermeleri üzerine getirdiği belirtiliyor.

Yasağın getirilmesi ile birlikte Güney Azerbaycan’da üniversite rektörlerinin ve okul müdürlerinin öğretim görevlilerini bizzat yanlarına çağırarak, derslerde Fars dilinden başka bir dil kullanmamaları konusunda ciddi biçimde uyardıklarına dikkat çekiliyor. Öğretim görevlilerinden derslerde Farsça’nın kullanımını teşvik etmeleri de istenenler arasında.

Mahmut Ahmedinecat’ın başkanlığını yaptığı İslami Medeni İnkılap Şurası orta ve yüksek öğrenim kurumlarını kontrol amacı ile 1980’li yıllarda kurulmuştu.

TÜRK GÜNDEM HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“426) İRAN OKULLARINDA TÜRKÇE YASAKLANDI!” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 22 Kasım, 2008 13:58

  Doğunun, batının, sapıkları Türkle uğraşıyor.
  İçimizdeki beyinsizler de başka bir dert.

  Merhum Akif, küffarın küffarlığına anlayış göstermesine rağmen, içimizdeki küffarı Tanrıya özetle şöyle şikayet etmişti.

  İçimizdeki beyinsizler yüzünden
  bizi helak edecekmisin yarabbi…

  Türk olmak zor iş.

 2. ahmet yorum tarihi 22 Kasım, 2008 14:31

  Butun dunya devletleri Turklere Savas acmis,Icerde Turkiyenin ekmegini yiyip, suyunu icen vatanhaini DTP liler,Turkiyenin etrafi yilanlarla sarili bir cografya.
  Galiba,Dedelerimizin Osmanlinin gecmiste Turk dusmanlarinin nenelerine yaptiklarinin intikamini aliyorlar.

 3. Dr.Turhan Akgün yorum tarihi 22 Kasım, 2008 15:09

  Derhal misilleme yapmak şart eğer Türkiyede farsça ders veren okullar varsa aynı şekilde cevap vermek gerekir yoks a her gelen sana şamarı patlatacaktır

 4. Azra yorum tarihi 23 Kasım, 2008 01:59

  Bu iddianın doğru olup olmadığı net değildir!Bu yüzden yargısız infaz yapmamak gerekir!

 5. sevgi ödlek yorum tarihi 23 Kasım, 2008 02:00

  e!gelsinler burada farsca derslerde var..trt.de baslamadımı!daha.
  BİZDE SN.A.NEJADI, BİZİM GİBİ KÜCÜK AMERİKA YAPILMIS!BİR ÜLKEDE DAHA SIK GÖRÜRÜZ.BÖYLELİKLE BİRBİRLERİYLE KAVGA ETMEZLER..BİZİMKİLER ORTAYI BULUYOR MADEM,KİMLERMİ?BASTAKİLER!VEDE ABD.DEKİLER;
  **YENİ SECİLMİS?BASKAN, VEDE YİNE SECİLMİS!DIS İSLERİ BAKANI.CÜNKÜ;BİRİ İRANI YOK EDİCEKTİ..DİGERİ VAR ETMEYE UGRASICAKMIS!!ALLAH ALLAH!!=
  –YENİ SENENİN//GÜNDEMİ BELLİ OLDU..GERCİ ONLARDA KONU BİTMEZDE..FAKİRİN DİLİ YORULUR..İNANIR..YAZAR,CİZER..
  -AMMA;İRAN;CİDDİYETİNE BÜRÜNÜRSE!!!!
  **İSTE O VAKİT HALİ NİCE OLUR??TÜRKİYENİN VEDE TÜÜM BASKANLARIN..İSTE BURASI COOK MÜHİM OLSA GEREK?
  CÜNKÜ;HEP GÜLEN ADAMLAR COOK TEHLİKE ARZEDERLER’de…
  HELALLESİN..SİZ ERKEKLER.BELLİ OLMAZ?BİR ANDA BUMM!

 6. oğuzhan oğuz yorum tarihi 23 Kasım, 2008 02:24

  ÜNİVERSİTE YILLARIMDA,İRANLI ARKADAŞLARIM (FARS KÖKENLİLER) TÜRKÇEYİ ÖĞRENDİKTEN SONRA,KENDİ ARALARINDA BİLE TÜRKÇE KONUŞURLARDI.BUNUN SEBEBİNİ SORDUĞUMUZDA BİZE :FARSCA ÇOK ZOR BİR DİL. OYSA TÜRKÇE HEM ÇOK KOLAY,HEM DE ÇOK GÜZEL BİR LİSAN.ONUN İÇİN KENDİ ARAMIZDA BİLE TÜRKÇE KONUŞUYORUZ…DERLERDİ.ŞİMDİ İRANYA(!)DA TÜRKÇE YASAKLANIYORSA,SEBEP İŞTE BUDUR.BAKTILARKİ BİR ZAMAN SONRA FARSCA KONUŞACAK KİMSE KALMAYACAK,TÜRKÇEYİ YASAKLIYORLAR.EEE..ONLARIN DİLİNDE GOL,BENİM DİLİMDE ( G Ü L )OLDUYSA,HATAYI,KENDİLERİNDE ARASINLAR.

 7. mehmet şentürk yorum tarihi 23 Kasım, 2008 13:59

  TÜRK MİLLETİNE ÖYLE BİR TUZAKLAR KURULMAKTADIRKİ ANLAYABİLENE AŞK OLSUN!AMERİKA İRANI PARÇALAMA OPERASYONUNDA G.AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİ VE KÜRTLERİ KULLANACAKTIR.BU YÖNDE CİDDİ ÇALIŞMALARI VAR.BUNA KARŞIN İRAN TÜRKÇE’Yİ YASAKLAMAKTA.
  NE DEHŞET VERİCİ BİR TEZGAHTIR BU.
  ALLAH TÜRK MİLLETİNİ KORUSUN VE YÜCELTSİN DİYORUM ARTIK..

 8. Mahmut Ercoskun yorum tarihi 23 Kasım, 2008 16:31

  Merhaba
  İranda 8 yıl kalmış olmam münasebetiyle bu konu bana daha yakın.
  İran`ın nufusunun %50 den fazlasını Türkler oluşturmaktadır ve Türklerin çogalımı diger ırklara göre daha fazladır, 20 yıl sonra nufusun büyük çogunluğunu teşkil edecek olan Türklere çeşitli oyunlar oynanmaktadır.
  Katı bir rejimi olan İranda Türklerin ayaklanmasını bu ayaklanma neticesinde bir çoğunun öldürülüp bir kısmınında ceza evlerine girmesini sağlamak ve sindirmek politikası için ğectiğimiz yıllarda hatırlayacağınız gibi iranda bir gazetede Türkleri hamam böcegine benzeten bir karikatür çıkmıştı,bu karikatür olayında Tebriz,Erdebil,Zencan,Tahran vsh, şehirlerde Türkler ayaklandılar Allahtan kimseye bir şey olmadı Bunun sebebi belkide şu an iranın dini liderinin Türk olmasıdır(Ayetullah Ali Hamaney)
  Bugün ise Türklere Türkçe konuşmayı yasaklamışlar bir şekilde Türkleri azaltmak istiyorlar ama iranın sahibi isteselerde istemeselerde Türklerdir. sayıları Türklere kıyasla yok denilecek kadar olan Ermenilere bütün hakları verilmiş olmasına rağmen Türklerin haklarını yavaş yavaş almaya çalışan fars diktası asimile edecegini sandığı Türklerin rusyada bile asimile olmadığını görememektedir.
  Öte yandan bu konu ABD nin ve Yahudilerinde işine yarayan bir konudur.İranı bölmek için kulanacakları tam bir malzeme,bunu için Azerbaycan,a “Kuzey Azerbaycan” demektedirler,Hemen aklınıza “Kuzey ırak” söylemi gelmiştir,evet “Güney Azerbaycan” neresi oluyor? tabiki İranda Türklerin yaşadıkları bölgeler bunun için ABD den yayın yapan bazı kuruluşlarıda(GÜNAZ TV) kullandılar ama muaffak olamadılar.Bizdede Kürtleri kullanmak istemişlerdir. Bunların dertleri ne Türkiyedeki Kürdler nede iranda yaşayan Türkler maksatları belli Ortadoğuda bulunan iki güçlü devleti bölmek.
  Devletler tarihinde 40/50 yıl kısa bir zaman dilimidir zamanla İranın tek hakimi Türkler olacaktır.

 9. sevgi ödlek yorum tarihi 23 Kasım, 2008 23:12

  *NEYSE,EFENDİM,İRANDA BARİ..AKLI BASINDA BİR TÜK OLSADA,BAS OLSA.VEDE BUGÜNKÜ HALİNDEN DAHA ZİYADE
  FİKİRLERLE YÖNETİLSE?ASLINDA A.N.OLDUKCA AKILLI GÖRÜNÜYOR.VEDE GÜCLÜLER GİBİ!
  *VALLAHİ AGZINIZ BAL YESİNMİ?DENİR SN.ERCOSKUN.
  icimize okyanuslar serptiniz.ne güzel satırlar öyle.
  aVAROLUNUZ.

 10. mehmet şentürk yorum tarihi 24 Kasım, 2008 10:24

  RAHMETLİ ELÇİ BEY “AZERBAYCANIN HEM KUZEYİ HEM GÜNEYİ BİR BÜTÜN OLARAK BÜYÜK AZERBAYCAN DEVLETİNİ OLUŞTURACAKTIR” DEDİĞİ İÇİN İRAN BÜYÜK BİR PANİĞE KAPILMIŞTI.ELÇİ BEY BELKİ BU SÖZLERİNİN BEDELİNİ ÖDEMEK ZORUNDA KALDI.
  AMA ŞUNA İNANIRIMKİ EĞER AMERİKA İRANI BÖLME PLANLARINDA İRAN AZERİ TÜRKLERİNİ KULLANACAKSA ORADAKİ SOYDAŞALARIMIZ ASLA AMERİKAN PLANLARININ İÇİNDE ROL ALMAMALIDIR.YOKSA SONLARI IRAK HALKI GİBİ OLUR.ONLARIDA DAHA SONRA İRAN ERMENİLERİNE KIRDIRIRLAR.VE YİNE OLAN TÜRK MİLLETİNE OLUR.

Yorum yap