425) PAMUKİZMCİLER!

Yayin Tarihi 18 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

GÜNAY’A TEPKİ SELİ

image00131.jpg

 

Bitlis ayağa kalktı!
Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın Bitlis’te Ermeni müzesi açma girişimi, kent halkını kızdırdı.

Ermeni müzesini açmak isteyen Günay’a tepki
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, geçen ay yaptığı bir açıklamada sarf ettiği, “Ermeni yazar William Saroyan’ın ailesinin yaşadığı Bitlis’teki evin tam lokasyonunu tespit etmeye yönelik araştırmalarımız halen devam etmekte. Tam olarak tespit eder etmez burayı bir müzeye dönüştürmeyi ve 2009 yılı içinde açmayı planlıyoruz” sözleri, Bitlis’te büyük tepki gördü.

Bitlis’te Birinci Dünya Harbi’nde Ermeni Çetecilerin Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Törehan Serdar, bunun Bitlis’e ve ülkeye zarar getireceğini ileri sürdü. Serdar, birçok belgeye dayandırarak yaptığı açıklamada, şöyle dedi: “Ermeniler için Bitlis olmazsa olmazlardan birisidir. Erivan radyosunu açtığınızda, ’Aah Bitlis’ seslerini rahatlıkla duyarsınız. 92 yıl geçmesine rağmen hala Bitlis isteklerinden vazgeçmediler.” Serdar, “Bu faaliyet, sadece diasporayı ve onun savunucularını sevindirir” dedi.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“425) PAMUKİZMCİLER!” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Gökhan BOZKURT yorum tarihi 18 Kasım, 2008 07:22

  Konuyu okuyunca ben de bir şeyler yazmak istedim, bir şeylerin unutulmaması gerektiğini düşündüm.

  Olay 1915 yılında geçiyor, bölgenin yolları genellikle açık ve ulaşıma uygundu. Bitlis, Van-Diyarbakır-Halep-İskenderun yolu üzerinde önemli bir yerleşim merkeziydi. Ermenilerin Muş ve Talori (bölgede bulunan dağ ve civarın ismi) isyanları bu yörede cereyan etmiştir. Bu bakımdan patrikhane tarafından en seçkin kimselerle din adamları bu bölgede görevlendirilmiştir.

  Bitlis yöresindeli Ermeniler, sudan nedenlerle olay çıkartmaya çalışıyorlardı. Taşnak komitesi tarafından Van’da yayınlanan EŞHADANK ve VANDOSP, Erzurum’da yayınlanan HARAÇ gazeteleri Bitlis bölgesinde yaşanan olayları, yabancı ülkelerdeki Ermenilere duyuruyorlardı. Komiteler, bu olaylarla Ermenilerin bir özerkliğe kavuşturulmasını amaç edinmişlerdi.

  Sultan Beşinci Mehmet (Reşat)iktidarı dönemindeki Osmanlı Devletinin Birinci Dünya Savaşı’na katılmasıyla ilan edilen seferberlikte, Taşnak komitesi Rusya’dan gereken talimatı alarak, bu bölgedeki tanınmış komitecilerden Van Mebusu Vahan Papazyan’ı getirmişti.

  Seferberlik emrine uyan Türk gençleri vatan savunmasına giderken, Osmanlı Devleti vatandaşı olan Ermenilerin pek çoğu bu çağrıya uymadı ve asker kaçağı durumuna düştü. Zaten uyanlar da silahlarıyla beraber kıt’alarından kaçmaya başlamışlardı. 1915 yılının Ocak ayında Bitlis’in Hizan kazası Sekür köyü Ermenileri, asker kaçağı aramaya gelen jandarma müfrezesine, Osmanlı Devletine asker vermeyeceklerini ve hükümeti tanımadıklarını söyleyerek, silahlarına sarılıp jandarma müfrezesini katlettiler.

  Aynı durum, Korsu, Akhis, Bergeri, Arşin, Tasu gibi büyük köylerde de tekrarlandı. Komiteler Van-Bitlis arasında Gevaş yolunu ve buradan geçen önemli haberleşme hatlarını (telgraf tellerini) kestiler. Bu köylerde isyan devam ederken, merkeze bağlı Viyris köyünde 20 Şubatta çatışmalar çıktı. Bunu Hizan ve Bitlis bölgelerindeki isyanlar takip etti.

  Muş ovasında da olaylar çıkmaya başladı. Akan bucağı Kümes köyüne giden bucak müdürüyle yanındaki jandarmanın bulundukları eve 8 saat süreyle ateş altında kaldı. Jandama ve milislerden toplam 9 kişi öldü. Buradaki harekatın Muş Taşnak Delegesi Rupen ve komite başkanlarından tanınmış Esro ve Papazyan tarafından idare edildiği açıklığa kavuştu. Bu sırada asker toplamak için Hizan’a giden Bitlis jandarma alay komutanıyla emrindeki müfrezenin yolları Karkar Deresi’nde Yedi saat süren çatışmadan sonra bir jandarma eri şehit oldu.

  Üzümlü Lato, olarak bilinen komitacı emrindeki Van Ermenilerinden oluşan çetesiyle Hizan ve Mükes civarlarında eşkiyalıkla meşgul oluyordu. Ermenilerin bu isyandaki amaçları; harekat, ulaşım ve askeri haberleşmeyi aksatmak, askeri kuvvetleri oyalamaktı…

  Başımızdaki basiretsizler yaşadıkça, var oldukça, geberip gitmedikçe Mehmetlerimizin kanı daha çoook akacak…

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 18 Kasım, 2008 11:47

  İbretlik bir durum.

 3. Dr.Turhan Akgün yorum tarihi 18 Kasım, 2008 14:06

  1915 şubatında bitlisin işgali sırasında 14 yaşında olan ruslara ve onların yardakçıları olan er4menilere esir düşen babamın ve bitlis halkının neler çektiğni kimse bilemez ancak o günleri yaşayanlar o acı günleri hatırladıkça halen göz yaşı döküyorlar canı cehenneme vilyam saroyanın . Babamın gözü önünde amcalarının ikisinin kafasını kama ile keSEN ( BU AMCALARIMIZDAN BİRİ RAHMETLİ ORGENERAL eŞREF BİTLİSİN DEDESİ) ERMENİLERİ AFFETMEK VEYA ONLAR ADINA BİTLİSTE BİR ANMA YERİ AÇMAK BİTLİSİMİ KİRLETMEKTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMAZ SAKIN KALKIŞMAYIN DÜŞÜNDÜKÇE MİDEM BULANIYOR

 4. sevgi ödlek yorum tarihi 18 Kasım, 2008 16:20

  *BU BKN.GERCEKTEN BAKIYORMU?
  YOKSA BAKIYORDA GÖRMÜYORMU!
  *KOSKOCA TÜRK MİLLETİNİ=
  —YÜZÜNDEN BELLİKİ;
  DURUMU KAVRAYAMAMIS!
  BU HIRS ONU BU SENE GÖTÜRÜR.ALLAH MUHAFAZA KENDİNE DİKKAT ETSİN.SAKİN OLUN BKN.BY.
  BUGÜNLERDE GECER.SİZDEMİ ILIMLILIK!?ORTALIK YER?***GİTMEKMİ ZOR..KALMAKMI**PSİKOLOJİSİNDE KALANLARIN ETKİSİNDESİNİZ?
  YOKSA ONLARMI SİZİN ETKİNİZDELER?

  —SN.YILMAZ BEY GALİBA?
  *DEGERLİ SN.G.BEYİN YUKARIDAKİ SATIRLARI AYRI BİR SAYFANIZ DÖKÜLECEK KADAR OLMUS GÖRÜNÜYOR.
  -YORUMU GECMİS O YAZI ARTIK!
  GERCİ SİZ DAHA İYİ BİLİRSİNİZ AMA..
  NACİZANE..
  SAGLIKLI KALINIZ EFENDİM.
  VARLIGINIZA SAGLIK DEGERLİ ÜSTAD.

 5. Tegin Öztürk yorum tarihi 20 Kasım, 2008 00:20

  Sayın bakanın ermeniler ile arasında bir kan bağı olsa gerek:)

 6. oğuzhan oğuz yorum tarihi 21 Kasım, 2008 23:23

  EHH,YALAKALIĞIN DA BU KADARINA PES DOĞRUSU…BU,SÖZDE BAKAN,ERMENYA’YA GİDİP,SÖZDE KATLİAM ANITINA ÇELENK KOYSA YA….PAMUK AHÇİKLERE DAHA ÇOK YARANIR…BELKİ ERİVAN’A HEYKELİNİ DE DİKERLER,FENA OLMAZ,Y A K I Ş I R…..

Yorum yap