424) ANTARTİKA’DA ESRARENGİZ İSTASYON

Yayin Tarihi 17 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Antartika’da Esrarengiz İstasyon

 image00127.jpg

Dünyanın en güney noktasında, Antartika’nın en karanlık yerinde kurulu Amerikan “araştırma istasyonu” yıllardır sessiz sedasız çalışıyor. Hakkındaki iddialar filmlere, kitaplara bile ilham kaynağı oldu. Ama kimse aslını söyleyemiyor.

Güney kutbu Antartika’da yıllardır sessiz sedasız faaliyet içinde olan McMurdo Amerikan Araştırma İstasyonu, aynı sessizlik içinde artık 1258 kişinin yaşadığı, her gün kargo uçak seferlerinin yapıldığı, kendi nükleer tesisine sahip, heliportu olan 100 binadan oluşan müthiş ama aynı derecede esrarengiz bir yer haline geldi.
Bilinen şey, burada sayısız uzay projesine destek sağlayacak astronomi ve astrofizik araştırmalarının yapıldığı…

ASTRONOMİ VE ASTROFİZİK ARAŞTIRMALARI YAPILIYOR

Ayrıca atmosferik ölçümlerinin ve hava kirliliği ile ilgili incelemelerin yapıldığı da belirtiliyor. Ancak burada yapılan astronomi ve astrofizik araştırmalarının sonuçları ya da raporları pek açıklanmıyor.

İddialar ise kafaları karıştıracak cinsten. Öyle ki dünyanın bir ucu olan McMurdo İstasyonu ile ilgili bu iddialar, filmlere ve kitaplara konu oldu.

“YILDIZ GEÇİDİ” VE MCMURDO İSTASYONU

Bir iddiaya göre McMurdo İstasyonu aslında, uzay trafiğinin kontrol merkezi olarak faaliyet gösteriyor ve uzaylı varlıklarla temas buradan yapılıyor.  Bu iddiaların ayyuka çıktığı 2000’li yıllarda, Hollywood yapımı “Stargate SG-1” filmi bu konuyu işledi. Filmde McMurdo, “Dünya birlikleri” için bir üs olarak gösterilirken, istayona 80 kilometre mesafede ise kayıp kıta Atlantis döneminde kullanılan “Dünyanın ikinci yıldız-gecidi” bulunuyor.

“KAYIP KITA ATLANTİS” VE MCMURDO

“Kayıp kıta Atlantis”i McMurdo ile ilşkilendiren en çarpıcı çalışma ise “Decipher” (Deşifre) adlı kitap.  Kitapta, McMurdo’da aslında, Atlantislilerin bıraktığı ve tüm dünyadan gizlenen bir “Dünya Kodu” deşifre edilmeye çalışıldığı anlatılıyor.

“Dark Star” ve “Alien” filmlerinde de McMurdo, merkezi bir uzay trafik kontorlü istasyonu olarak gösteriliyor. McMurdo İstasyonu, John Carpenter’ın “The Thing” filminde de yer alıyor.

Amerikalı yazar Kim Stanley Robinson da “Antarctica” adlı kitabında bu esrarengiz istasyonu ayrıntılı biçimde anlatıyor.

İKİNCİ AMERİKAN İSTASYONUNUN YARISI YERALTINDA

A
BD hükümetinin “Antarktika Programı” çerçevesinde bölgede bir de Amudsen Scott İstasyonu yer alıyor. Burası da McMurdo’ya lojistik destek sağlıyor. Ayrıca özel araştırma projeleri üzerinde çalışmalar yapılıyor. Amudsen Scott İstasyonu’nun en ilginç yerinin ise “Sky Lab” ya da “Gökyüzü Laboratuvarı” olduğu söyleniyor.  Bu istasyonun yarısı ise yeraltında.

HÜRRİYET

McMurdo kutup istasyonu (Resimler için tıklayın)

image0027.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“424) ANTARTİKA’DA ESRARENGİZ İSTASYON” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 17 Kasım, 2008 23:01

  Denetlenemeyen bir faaliyetler dizisinin duyduğum son ornegi…

  Aklıma tezkere olayı geldi…
  Hatırlarsanız Amerikan askerlerinin Mersin merkezli konuşlandırılıp Irak a yonelik faaliyetlerde bulunması tezkereyle engellenmişti.
  Bazı uzmanlarımız bile bu tezkere reddiyle Irak uzerinde soz sahibi olabilme şansımızın yitirildiğinden dem vurabilmişlerdi.
  Bu zatı muhteremlerede kimse çıkıp sormadı ”Şurada incirlik üssünü kontrol edemiyorken 100.000 Yankee yi nasıl zaptedebilecektik?”diye…

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 31 Mart, 2009 08:39

  İran bir istasyon kurar, dünya üzerine çullanır.
  Amerika yahut bir Avrupalı devlet her haltı yer, kimsenin ruhu bile duymaz.
  Duysa bile gıkı bile çıkmaz.
  Bunları, sevmeyi de kınıyorum.
  Bizden olanları sevenleri de kınıyorum.
  Dünyada, halen Türk ve Müslüman kanı dökenleri sevmeyi, hatta sempatiyle bakılmasını bile kınıyorum ve müslümanlıkla bağdaştıramıyorum.
  Acaba bu yüzde ayıplanıyor muyum?
  Ayıplayana kocaman bir yuh çekiyorum.
  Yuhla burada kalıyorum, ama sözlerim ve duygularımla, başka şeylerle devam ediyorum.

Yorum yap