422) DTP’NİN “VİCDANI RED” MASKESİ

Yayin Tarihi 14 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

 

DTP “vicdani red hakkı” için

yasa teklifi verdi!

image00111.jpg


DTP’li Akın Birdal askerlik yasasında değişiklik teklifini verdi. Birdal’ın basın toplantısına katılan 3 kişinin ise ROJ TV’li olduğu ileri sürüldü.

DTP Diyarbakır milletvekili Akın Birdal, askerlik kanununda değişiklik teklifi verdi ve dileyen yükümlülerin ”Vicdani Ret” kapsamında askere gitmemesini istedi.

DTP’nin kanun teklifi ile “Kendisini vicdani ret’çi olarak tanımlayan, ahlaki, vicdani, siyasi, dini ya da benzer gerekçelerle askerlik yapmak istemeyenlerin askerlik hizmetine tabi tutulamayacakları” hükmü getirilmek isteniyor. DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal dünyanın pek çok ülkesinde vicdani reddin tanındığını belirterek, halen bir milyon askerlik yükümlüsü gencin kaçak durumda olduğunu öne sürdü.

SAVAŞ DA DAHİ OLACAKMIŞ

Türkiye’de vicdani retçi olduğunu açıklayan ve askere gitmeyi reddeden bazı yükümlüler hapis cezasına mahkum edilmişti. Teklif ile askerlik  kanuna şu hükmün eklenmesi isteniyor:

”Askerlik çağına gelmiş olup, ancak kendisini vicdani ret’çi olarak tanımlayan, ahlaki, vicdani, siyasi, dini ya da benzer gerekçelerle askerlik yapmak istemeyenler, bu durumlarını bağlı oldukları Askerlik Şubesine bildirmeleri ve açıklamaları halinde askere alma işlemine ve askerlik hizmetine tabi tutulamazlar ve bu tutumlarından dolayı haklarında soruşturma açılamaz, ceza verilemez, ekonomik, toplumsal, kültürel, medeni ya da politik hakları açısından herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılamazlar. Vicdani ret hakkından muvazzaflık hizmetini sürdürmekte olan er, erbaş ve yedek subaylar ile yedekler de yararlanır. Savaş ve benzeri hiçbir olağanüstü hal gerekçesi ile bu hakkın kullanımı sınırlandırılamaz. Vicdani retçi olduğunu açıklayanlara tabi oldukları askerlik süresi kadar sürede yaşları, öğrenim durumları, mesleki beceri ve yetenekleri dikkate alınarak ikamet ettikleri şehirlerde, hizmet koşulları bakımından herhangi bir ayrımcılığa uğramadan ve cezalandırıcı nitelikte olmayan kamu hizmeti gördürülür.”

ROJ TV MUHABİRLERİ Mİ?

Öte yandan Birdal, bu konuda TBMM’de düzenlediği basın toplantısına biri bayan üç kişiyi de getirdi. Bu kişiler basın toplantısını kayda alırken ”Gazeteci” görünümlü kişilerin ROJ TV mensubu oldukları öne sürüldü. Hiç konuşmayan üç kişi, basın mensuplarının ilgisi üzerime Meclis’ten ayrıldı. Akın Birdal ise bu kişilerin Portekiz TV’sinden olduklarını söyledi.

Kaynak: AA

http://www.yenidenergenekon.com/29-turkiyeyi-hedef-alan-vicdani-retciler/

 


 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap