420) RUSLAR, TÜRK ÜLKELERİNİ TERK EDİYOR!

Yayin Tarihi 13 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

RUSLAR, TÜRK ÜLKELERİNİ TERK EDİYOR!

Rusya Federasyonu Federal Göç Bürosu sözcüsü yıllık olarak 400 bin kişinin Rusya vatandaşlığı aldığını açıkladı. Resmi verilere göre geri dönüş programı dahilinde  Rusya’ya dönen Rusların % 30’unu ise, Kazakistan’dan gelenler oluşturuyor.

Sözcü her yıl 400 bin kişinin Rus vatandaşlığına geçtiğini ve 150 bin kişiye de geçici oturum izni verildiğini söylerken, bu verilere ilave olarak 2008 yılının Temmuz ayından beri eski Sovyet bloğu ülkelerinden geri dönüş programı çerçevesinde 7 bin Rus’un da Rusya vatandaşlığına geçtiğini belirtti.

Rusya vatandaşlığına geçen kişilerin yerleşim masrafları federal bütçeden karşılanıyor. Kasım ayı başına kadar geri dönüş için Rusya’ya başvuruda bulunan Rusların sayısı 66 bin. Bunların 36 bini gerekli belgelerin hepsini tamamlamış durumda. Rusya Federasyonu tarafından BDT ülkelerindeki Ruslara yapılan geri dönüş çağrısına en çok olumlu cevap veren Kazakistan’daki Ruslar % 30’luk oranla liste başında bulunuyor. Sıralamada Kazakistan’ı Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden Özbekistan ve Kırgızistan takip ediyor. Ukrayna ve Moldova’da listede ilk beşte.

Rusya’ya geri dönüş yapan Ruslar federal hükümet tarafından belirlenen 12 bölgeye yerleştiriliyorlar. Bu bölgeler arasında Sibirya, Uzak Doğu ve Baltık bölgesinde yer alan Kaliningrad  bulunuyor.

Kırgızistan’da bulunan Rusların sayısının Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilan edişinden bu yana üçte bir oranında azaldığı biliniyor. 1991 yılında resmi rakamlara göre Kırgızistan’da yaşayan Ruslar toplam nüfusun % 21 ini oluştururken, bu rakam 2008 yılında % 8e kadar geriledi.

TÜRK GÜNDEM

Paylaş:

Yorumlar

“420) RUSLAR, TÜRK ÜLKELERİNİ TERK EDİYOR!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Av.Tuncer GÜNGÖR yorum tarihi 13 Kasım, 2008 06:02

  350 milyonluk büyük Türk Ulusu elbet birgün birliğini kuracaktır.

 2. Tegin Öztürk yorum tarihi 13 Kasım, 2008 22:13

  Çok iyi haber.Özellikle Kazakistan Türk’leri adına sevindim.Çünkü en yoğun rus nüfusu orada mevcut ve en fazla asimile orada yaşandı

  TTK

 3. sevgi ödlek yorum tarihi 14 Kasım, 2008 21:39

  *sonunda g.t.yardım ediyor!galiba?
  *RAY!!LARI yerine oturtmaya calısanlara inat!
  -KENDİLİGİNDENMİ! yerini buluyor;)

 4. oğuzhan oğuz yorum tarihi 16 Kasım, 2008 22:39

  DEĞİL Mİ CEPHEMİZİN SİNESİNDE İMAN BİR;SEVİNME BİR,ACI BİR,GAYE AYNI,VİCDAN BİR,;DEĞİL Mİ SİNEDE BİRDİR VURAN YÜREK….YILMAZ. CİHAN YIKILSA EMİN OL,BU CEPHE SARSILMAZ… MEHMET AKİF ERSOY (ASIM;DAN)

Yorum yap