416) WİLSON KONUŞTU: “OBAMA BİR FİGÜR”

Yayin Tarihi 10 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Wilson net konuştu

image00112.jpg

Obama bir figür
Bush ile zeka düzeyleri aynı

ABD’nin yeni Başkanı Obama’yla ‘dünya cennet olacak’ beklentilerini yorumlayan Washington’un Ankara Büyükelçisi Wilson, “Politikalarımız ulusal çıkarlara dayanır, başkana göre değişmez” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Washington politikalarının kişiye göre değişmeyeceğini belirterek, Obama’yla “Amerika değişecek, dünyaya barış ve adalet gelecek” tartışmalarına noktayı koydu. Cumhuriyet gazetesinden Leyla Tavşanoğlu’na konuşan Wilson, Barack Obama’nın yeni başkan olmasını değerlendirdi. Görev süresi dolan ve yerine Jim Jeffrey’in atandığı Wilson, “Washington’da başkan değişir politika kalır” dedi. Ülkesine dönmesine 10 gün kalan Wilson, “ABD’de iktidardaki partiler değişebilir. Ama geriye dönüp baktığınızda var olan politikaların yüzde 95’inin değişmeden sürdürüldüğünü görürsünüz” ifadesini kullandı.

Öncelik ulusal çıkarımız
Önceliklerin zaman zaman değişebileceğini dile getiren Wilson, şunları kaydetti: “Yani gündemin bir numaralı konusu o günün koşullarına göre ikinci sıraya düşebilir. Hedeflerde yeni düzenlemeler yapılabilir. Ama genelde fazla bir sapma olmaz. Çünkü ülkelerin dış politikaları ulusal çıkarlara dayanır. Bazen seçim kampanyalarında söylemler kullanılabilir. Ama dediğim gibi pek çok konu konsensusa dayanır.” Yeni başkanın Türkiye’ye hiç gelmediğini belirten Wilson, Türk-ABD ilişkilerinde özellikle üzerinde çalışılan konulardan Obama’nın haberi olup olmadığı konusunda da bilgisinin bulunmadığına işaret etti. Büyükelçi Wilson, “Obama’nın kendisinin ve çevresinin bu bölgenin ABD’nin çıkarları için ne kadar önemli olduğuna dair güçlü inançları olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Söylemlerine bakmayın
Türkiye’den 10 gün sonra ayrılması beklenen Wilson, Obama’nın seçim sürecinde kullandığı yumuşak üslupla ilgili, “Bazen seçim kampanyalarında söylemler kullanılabilir. Pek çok konu konsensusa dayanır” ifadesini kullandı.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“416) WİLSON KONUŞTU: “OBAMA BİR FİGÜR”” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. celal sevimli yorum tarihi 11 Kasım, 2008 08:57

  Elli senedir,Amerika Başkanlarının Türkiye politikalarını olabildiğince takip ediyorum.Bütün başkanlar,Türkiye’ye karşı açıktan düşmalık politikası uygulamadılar.Ancak bir verdilerse beş de aldılar.Hele İsrail Devleti kurulduktan sonra,tamamen siyonist politikalara yardımcı olmamızı beklediler ve de istadiler.OBAMA’nın ilk tayin ettiği kişi siyonist politikanın önde bulunan isimlerinden olduğuna göre!görelim mevla neyler neylerse güzel eyler!……

 2. sevgi ödlek yorum tarihi 16 Kasım, 2008 20:25

  MEVLA BİLE BIKTI ARTIK BİZİM TEMBELLİK/APTALLIK SECİMLERİMİZDEN.
  SECMENLERİMİZDEN,
  SECTIKLERIMIZDEN,
  YAPMADIKLARIMIZDAN.
  OFFFFFFFFF
  NASIL AMA?:)
  KONSENSUS HA!
  FAKAT HAYRET DEGİLMİ?
  **NASILDA yöneyilmeye BAYILIRMIS!bizim erkek milletimiz,degilmi?YANLISMI?
  BUNCA YILDIR!
  HALA ANLAYAMADILARSA..KAFAYA VURMADAN..AMA SIRT OVALANARAK!NASILDA!!!İNANIP,KANDIRILIP!=
  yönetilmemizi;;((
  *BU DEMEKTİRKİ…MUHTESEM ZEKAYA SAHİBİZ DEMEKTİR..O YÜZDENMİ ACABA?KADINLARI BİR TÜRLÜ POLİTİKAYA ALIPDA FİKRİNİ SORMAZLAR?
  -ASLINDA EVDE BİLE SORMAZLAR YA!!iste..CIKARLARI İCİN, BOSVERIYORLAR.
  KOLAY GELSİN, TÜRKİYEDEKİ TÜRK ERKEKLERİ+POLİTİKACILAR.

Yorum yap