414) OSMANLI; BAĞDAT’I BÖYLE TERKETTİ… (FOTO)

Yayin Tarihi 11 Ağustos, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Osmanlı, Bağdat’ı böyle terketti…

image00120.jpg

Osmanlı devletinin Bağdat’tan çekilmesi konusunu inceleyen Salih Güney, tarihi olayı aydınlatacak bir fotoğrafı da ortaya çıkardı.

 

Araştırmacı Güney fotoğrafla ilgili ”Türkiye’de ilk defa yayınlanan bir fotoğraf daha var. 1917’de Bağdat’tan Osmanlı askerlerinin İngilizlerin kontrolünde çıkartılışını gösteren bu fotoğraf, özellikle o dönem Osmanlı’nın konumu ile Bağdat halkının yaşadıklarını, kelimelere gerek duymadan gözler önüne seriyor. Fotoğrafta, Osmanlı askerleri şehirden çıkarken halkın çaresizce onları seyretmesi dikkat çekiyor’‘ ifadelerini kullandı.

1534’te ülkeyi fetheden Osmanlı I. Dünya Savaşı’nda Irak’ı kaybetmişti.
I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı, İngiltere’nin ülke içinde destek verdiği yerel isyanlar nedeniyle Irak’tan çekilmek zorunda kalmıştı.

image0023.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“414) OSMANLI; BAĞDAT’I BÖYLE TERKETTİ… (FOTO)” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 13 Ağustos, 2009 12:32

  mademki bu ülkenin durumu böyledir ve Yönetim Türkler elinde değil ve Türk düşmanları bu ülkeyi yönetiyorsa ve iç düşmanlarımız Türkiye’yi içerden yıpratmaya ve bölünmeye doğru götürüyorlarsa ve dış düşmanlarızla işbirliği yamaktalarsa er ya geç bu resmilerden daha da korkunç resimler göreceğiz ki altına böyle yazılmış: Türkler, İstanbulu böyle terk etti……

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 15 Ağustos, 2009 23:14

  *GERCEK TÜRK TEHLİKELERİ COOK ÖNCEDEN HİSSEDİP,NELER OLABİLECEGİNİ KAVRAYIP!
  *BU GÜNLERİ YASAMAYANDIR.
  BİR AN DAHİ,UYUMAYANDIR!
  –DOLAYISIYLA,OLANLARDAN!!SORUMLU!LAR,CIKSIN ORTAYA.
  –NACİZANE BÖYLE DÜSÜNÜYORUM;(

 3. Uveys Kağan yorum tarihi 16 Ağustos, 2009 06:23

  Selamun Aleyküm

  Öncelikle Sayın Zeynep hanım a nacizane lakin önemli ve pekdoğru düşüncelerinden ötürü teşekkür ederim. Ayrıca Sayın Aydın bey, belirtmek isterimki içinizdeki tereddütte haklı bile olsanız değil Yüce Istanbul’terk etmek vazgeçebielceğimiz tek bir metrekareye dahi sabrımız kalmamıştır. Artık gerekli yükseliş vaktidir. içeridense içeriye, dışardan ise dışarıya, psikolojik ise piskolojik, bilinç altı etki ise bilinçaltı etki herşeyimizle varız ve yanıt vermek için sabırsızlanıyoruz.
  Selam, saygı ve muhabbetlerimle…

  TÜRK

Yorum yap