411) SİNCAN DEĞİL, DOĞU TÜRKİSTAN

Yayin Tarihi 9 Temmuz, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

 

 

SİNCAN DEĞİL,

DOĞU TÜRKİSTAN…

Hazar denizinin batı kıyısından Çin’e kadar uzanan alanın adı TÜRKİSTAN’dır.

Ancak, çok sayıda Qağanlık, hanlık ve yüzlerce beylikten oluşan, Asya’nın ortasını bir boydan öteki boya  bir kuşak gibi saran  TÜRKİSTAN, dış kuvvetlerin çabalarıyla parçalanmıştır.

·    Rus çarlığı Türkistan adının yerine,  Orta Asya deyimini yerleştirmiştir.(E.Philips) Artık Türkistan adı kullanılmamaktadır. Türkistan, Şarkiyatçıların, Doğucuların  yâni, Orta Asya’nın tarihi için çalışan(!?) Batılıların çabalarıyla parçalanmıştır  

·    Kazakistan,  Kırgızistan,  vb… bildiğimiz devletler… Bunun sonucu 

Türkistan’ın tümü, Rus çarlığı ve Çin arasında paylaşılmış ve Batı Türkistan ile Doğu Türkistan adları ortaya çıkmıştır. 

Çin işgalinde Doğu Türkistan önce, Çin Türkistan’ı adını almış , zamana yayma kurnazlığı ile bu ad da unutturulmuş – Türk kitlesi uyumuş , uyuşmuş, kimliğini kaybetme yoluna girmiş, birbirlerine düşürülmüş –sonuçta İşgal altındaki UYGURİSTAN ya da Çin Türkistan’ına  SİNCAN adı verilmiş …Yeni yurt demek olan bu ad Çin kurnazlığını ifade etmektedir.Uyguristan toprakları, başlangıcı  8500’lerde(Doss.archeo. 185/1993) olan, Batı tarihçilerinin ve bizim  akademisyenlerimizin henüz bilmedikleri ve adı Urqun yazıtlarında geçen BİR OY BÏL’in topraklarıdır.

Gelelim Çinlilere : (K.Mirşan)…Onlar Ön-Türkçesi TÜPÜT olan Tibet’in doğu yamaçlarında dağ kültürüyle yaşarlar idi. Ön-Atalarımız onlara kültürsüz, ilkel kişiler anlamına TABIĞAÇ derlerdi.

Sonradan Çin adını alan bildiğimiz Çin ise (-3.000) lerde Ön-Türklerin yönetimine girmişlerdi.

·    Kuzey ve güney Çin’de iki ayrı devlet kumuşlardı

·    Kuzey Çin’de UŞUNTUNG(Ñ) UYUZ(birleşik devlet),

·    Güneyde ise OD –UDI RIQIN YIŞ… 

Kuzey devletinin başkenti

·    UŞUTUNG(Ñ) BOLIQ idi, imparatorluk sitesi, demektir…

Çin,  daha sonraki yıllar, Türk olan

·    HAN SÜLALESİNİN yönetiminde  dünyaca tanınmış ANTİK ÇİN  Kültürünün temeli, daha önce Ön-Ataların attığı ilk temel üzerine zaman içinde süzülerek gelmiş olan ikinci bir temel atılmış ve başkent’in adı HAN-BOLIQ olmuştur… Han Sitesi anlamını verir. (The National Geographic Magazine- Çin Uygarlığı özel sayısı)

·    Tibet’ten, zamanla  Pasifik Okyanus kıyılarına, yani bugünkü Çin’in sahillerine inen TABIĞAÇLAR uygarlaşarak, Ön-Türk ve Han sülâlelerini de etkislz hâle getirerek,  yönetimi ele geçirmişler ve başkentin adı BEIJİNG / PEKİN olmuştur.

·    Ön-Ataların tüm organizasyon metodlarına sahip olmuşlar ve Ön-Türk  yazısı 180 şekli ile Çin yazısının kökenine oturmuştur. 

Uygurlar, Ön-Atalarının son büyük imparatorluğu olan TÜRÜK BÏL’in, TÜRÜK EGEMENLİĞİNİN mirasçılarındandır. Yazısı ve kültürüyle batının dikkatini çekmiştir, hattâ bazı tarihçiler Uygurların Türk olmadıklarını iddia bile etmişlerdir..

 

image0012.jpg

Uyguristan; su, serinlik ve üzüm ülkesidir. Yazın çok sıcak kışın çok soğuktur. Ama Uygurlar’ın pişmiş  topraktan elde ettikleri bir tür tuğlalarla inşa ettikleri evler delikli duvarlar, büyük gölgelikler, sıcak ve soğuğu dışarıda tutan avluları ile birer mimarî şaheserdirler, doğa’yı kabullendikleri ve ona yatkın olduklarından bu evlereekolojik evler diyebiliriz.(J.P Loubes-Oasisi d.Turkestan Chinois ,lHarmattan , 1998 Paris)

Solda, avlusunda elde ettiği gölgesine karşın ağacı da korumuş bir Uygur evi…

image0021.jpg

Çölün ortasında susuz olan bu topraklara yer altından açtıkları kanallarla su getirmişlerdir.(sağ resim)(j.Looubes)

Susuzluk sıkıntısı çekmeyen bu ülkede üzüm bağları ve üzüm ürünü Uyguristan’ın simgesi olmuştur.

Kaşgar veTufan  iki büyük uygarlık merkezidir. TUFAN, Ön-Türklerin ÏBİS – BOLIQ (düzenli düşünce sitesi) Üniversite şehridir…(K.Mirşan) 

Çinliler ne isterler?..

Bu topraklara sonradan gelmiş olan Çinliler, bu toprakların ilk sahipleri ve uygarlıklarının kökenlerinin kendilerine ait olduğunu iddia etmek üzere Uygurları yeryüzünden yok etmek için ağır, zamana yaygın sinsi bir YOKETME , ya da gerçek anlamda bir SOYKIRIMI uygulamaktadırlar. Bu plânın başlangıcı bu ülkeye   Çin Türkistanı adı verdikleri dönemde  başlamıştır.

 1960’larda 40 milyon olan Uygurların bugün 70 milyon olmaları gerekirken sadece 10 milyon Uygur kalmıştır.

Çinliler tarihi  Kaşgar şehrini yıkmağa başlamışlardır.

UNESCO nerededir? Soruyoruz!  İnsanlığın malı olan eserlere sahip çıkan UNESCO nerededir?. Bu konuda seyirci midir ? Ya da Türklerin, Türk kültürünün yok olması bu organizasyonun tercih ettiği bir tutum mudur?

Etnik sorunlarda çok hassas(!???) , soykırımı sorunlarında kül bırakmayan BATILI İNSAN HAKLARI KORUYUCULARI nerededirler?

Ve de… ATATÜRK her halde mezarında hiç rahat değildir…

Tüm Türkler!.. Bir şeyler yapmak gerekmektedir. Ama önce uyanmalıyız. Bugün Uyguristan’a, yarın  bizlere! …Kansız ve hak, hukuk çerçevesinde   büyük çabalar gösterme yolları aramalıyız… 

Türk halkına ve tüm dünyaya duyurulur.

Halûk Tarcan     

Bilimsel araştırıcı (araştırıcı yazar DEĞİL)CNRS, Sorbon 6’ncı seksiyon- Paris)

07/ 07/2009 Mecidiyeköy

Kaynaklar: Evrensel Uygarlıkların Kökendeki Ön-Türk Uygarlığı,  3cilt – Halûk Tarcan

İsteme : [email protected].  Yalnız tarafımdan temin edilir    www.haluktarcan.com

 

Paylaş:

Yorumlar

“411) SİNCAN DEĞİL, DOĞU TÜRKİSTAN” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Murat Karal yorum tarihi 12 Temmuz, 2015 00:27

    Bu konuda aynı düşünmüyoruz. Erzincan nasıl ErzinCAN ise, TerCAN nasıl TerCAN ise Doğu Türkistan’da SinCAN dır. Yalan söyleyen tarih utansın. Gizlenen gerçekler utansın. Sincan Türkçedir asla Çince değildir. Ankara’daki Sincan Çince ise Doğu Türkistan’ın diğer adı da Çincedir. Ya da biz hepimiz Çinliyiz. Durum bu kadar basit

Yorum yap