410) DOĞU TÜRKİSTAN’DA, 60 YILDIR AYNI ÇİLE…

Yayin Tarihi 7 Temmuz, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Uygur işçilerin linç edildiği olay

image00116.jpg

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ni sokağa döken, iki işçinin linç edildiği gece ile ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

Çin’in güneyindeki bir kentte Uygur Türkleri’nden iki işçinin linç edilmesi olayı hakkında yeni görüntüler ortaya çıktı.

Doğu Türkistan’da patlak veren ayaklanmalara neden olan olayın detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Çin’in güneyindeki bir eyalette Uygur Türkleri’ne yönelik başlatılan saldırılarla ilgili olarak ortaya çıkan görüntülerde iki Uygur işçinin nasıl linç edildiği açıkça görülüyor.

Görüntülerin Uygur Türkleri tarafından görülmesi ve olayın duyulması Sincan’da gösterileri başlatmış ardından Çin polisinin katliamı gelmişti.

Çıkan olaylarda resmi rakamlara göre 156 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmış ve binlerce kişi de tutuklanarak cezaevlerine atılmıştı.

Uygur kadınların feryadı

D. Türkistan’da meydana gelen çatışmalardan sonra erkekleri katledilen ya da tutuklananların eşleri sokağa döküldü.

Çin polisinin Doğu Türkistan’daki Uygurların protesto gösterilerinde ortaya koyduğu şiddet sonucu ölenlerin sayısının bine yaklaştığı öne sürülürken, resmi makamlar bu sayıyı halen 156 olarak gösteriyor.

Çin polisinin gösterdiği sert tepki, öldürmelerle sınırlı kalmadı. Olaylara karıştıkları ve sorumlu oldukları iddiasıyla binlerce Uygur Türkü gözaltına alındı ve tutuklandı. Ayrıca, Çin yönetimi Doğu Türkistan’da sokağa çıkmayı yasakladı.

Tüm bu yasaklara rağmen eşleri ve çocukları tutuklanan Uygur kadınları sokaklara çıkmayı başardı. Sokaklardaki Çin polislerinin barikatlarına rağmen seslerini yükseltmeye çalışan Uygur kadınları, suçsuz yere tutuklanan eşlerinin ve çocuklarının serbest bırakılmasını istiyor.

Doğu Türkistan sokaklarını baştan başa kuşatan Çin polisilerinin içinde kalan Uygur kadınları ilginç bir manzara oluşturuyor.

Uygur kadınlarının protesto gösterileri devam ederken, Çinli siviller de Uygur Türkleri’ne ait iş yerlerini tahrip etmeye başladı. Polisin olayları kontrol etmek için gereken çabayı göstermediği öne sürülüyor.

DÜNYA BÜLTENİ

image0028.jpg

image0034.jpg

image0042.jpg

image0051.jpg

image006.jpg

image007.jpg

image008.jpg

image009.jpg

image010.jpg

image011.jpg

image012.jpg

image013.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“410) DOĞU TÜRKİSTAN’DA, 60 YILDIR AYNI ÇİLE…” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. MUSTAFA KARATAŞ yorum tarihi 7 Temmuz, 2009 19:45

  UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN SOYKIRIMI DUYUNCA KANIM DONDU VE AKLIMA ,HEPİMİZ ERMENİYİZ,HEPİMİZ FİLİSTİNLİYİZ DİYEN DEMOKRASİ HAVARİSİ SAHTE AYDINLAR GELDİ…..ŞİMDİ NEREDESİNİZ NEDEN SOKAKLARA DÖKÜLMÜYORSUNUZ..BU İŞLENEN İNSANLIK SUÇU DEĞİL Mİ?..SESİMİZİN HER ZAMANKİNDEN ÇOK DAHA GÜR ÇIKMASI GEREKİYOR,İŞLENEN İNSANLIK SUÇUNUN ÖTESİNDE
  ÇÜNKÜ,TELAFER,KERKÜK,MUSUL VE UYGUR TÜRKLERİ SOYDAŞIMIZ..CANIMIZ,KARDEŞİMİZ…
  MUSTAFA KARATAŞ
  HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ
  GEBZE İLÇE BAŞKANLIGI

 2. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 7 Temmuz, 2009 19:45

  Yeryüzünün En ŞERFSİZ devleti çin.
  Seni yerle bir edeceğim hemde çok kısa zamanda. Şerefsiz ordun ve şerefsiz istihbarat kuruluşlarınla birlikte. Soykırımcı alçak katiller sürüsü…
  -Çinli devlet destekli soykırımcı katiller her katlettiğiniz Doğu türkistanlı için Bin 1000 katil çinlinin öleceğini şimdiden biliniz.
  http://www.depremerkenuyari.com

 3. Alpay Can yorum tarihi 7 Temmuz, 2009 22:57

  Birgün içinizden birinin yüzüne bakacak olursam.Damarımda akan kandan utanırım.
  Birgün atamla yanyana geleceğim ergenekon diyen dillerden hesap soramadığım için kendimden utanırım…….

 4. Metin Yılmaz yorum tarihi 8 Temmuz, 2009 00:43

  Demokrasi havarisi ABD ve Avrupa öküzün trene baktığı gibi bakıyor yaşanan katliamlara!

 5. mustafa güngör yorum tarihi 8 Temmuz, 2009 18:50

  şerefsiz maymun sürüleri, aşağılık küçük yaratıklar böcek çiyan köpek eti yediniz şimdi turklerin etinimi yemeye çalışıyorsunuz? ama bizim başbakanımız memleketi bölmekle meşgul. bakalım ermenilere yahudilere gösterdiği ehemniyeti kardeşlerimizede gösterecekmii..

 6. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 8 Temmuz, 2009 20:05

  Dünya’yı zehirli malları ile ele geçirmeyi düşünen çin’den o şerefli davranış asla beklemeyin. Çünki doğu Türkistanı İşgal için hapishanelerden topladığı katilleri,hırsızları,namussuzları doğu Türkistana Boşuna göndermediğini bu katliamları ile İSBATLADILAR. Bakalım kaç çinli katil,hırsız,namussuz çinliyi asacaklar. Çin devletinin sahtekarlığını Bütün Dünya Merekla bekliyor. http://www.depremerkenuyari.com

Yorum yap