41) BEYİN KASLARINI GÜÇLENDİREN 7 EMİR

Yayin Tarihi 1 Haziran, 2008 
Kategori SOSYAL

BEYİN KASLARINI GÜÇLENDİREN

7 EMİR

image001.jpg

Ünlü teknoloji dergisi Wired’ın hazırladığı IQ dosyası, daha yaratıcı bir zekâya, kuvvetli bir hafızaya ve iyi bir beyne sahip olmak için püf noktalarını içeriyor. IQ’yu bir bilgisayar gibi görmemiz gerektiğini söyleyen dergiye göre, bu cihaza program yüklemek bizim elimizde. Wired’ın 12 maddelik beyin egzersizi rehberinden bir seçme yaptık..

1.DİKKATİNİ DAĞITACAKSIN
Çok önemli bir bilgiyi ezberlemek mi gerekiyor? O zaman öğrenmeyi çalıştığınız konudan daha farklı bir şey üzerinde çalışmanız lazım. Böylece beyin asıl bilgiyi depolamak için daha çok güç harcayacak. 2007 yılında araştırmacılar UCLA Üniversitesi’nden öğrencilerden 48 çift kelimeyi ezberlemeye çalışmalarını istedi. Ülke=Rusya, çiçek=papatya gibi kelime çiftlerini çalışan öğrencilerden bazıları, papatyanın yanında diğer çiçeklerin isimlerini de inceledi ve bu öğrenciler daha çok kelime çiftini ezberlemeyi başardı. Eğer dikkatinizi çeken başka bir öğe daha varsa, asıl ezberlemek istediğiniz kavramı daha iyi öğrenirsiniz.

2.ÇOK KAHVE İÇMEYECEKSİN
İster kahve ister Red Bull yoluyla olsun, kafein mutlaka vücudu diriltip zekâyı keskinleştiren özellikler sunuyor. Ancak araştırmalara göre kafeinle kurduğumuz ilişkide yanlışlıklar var. Örneğin Türkiye ve İngiltere’de yapıldığı gibi düzenli aralıklarla çay içmek, beynimiz için Starbucks’da dev bir kahve içmekten daha iyi sonuç veriyor. Bunun sebebi de kafeinin beyindeki alıcıları bloke etmesi. En yüksek seviyede farkındalık için ufak dozlarda çay içmek daha faydalı. Üzerinde araştırma yapılan denekler, ufak dozda alınan içeceğin onları sakinleştirip zihinlerini açtığını söylüyor. Büyük boy bir kahve ise tam tersi etki yapabilir.

3.OLUMLU DÜŞÜNECEKSİN
Yeni şeyler öğrenmek beyni güçlendirir. Özellikle de yeni şeyler öğrendiğinizi düşünüyorsanız beyniniz güçlenir. Zekânızın güçlendiğini düşündükçe zekânızı güçlendirirsiniz. Stanford Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Carol Dweck’in yaptığı araştırmalara göre önüne çıkan zorluklara rağmen denemeye devam et görüşünde olan deneklerin beyinleri daha çok geliştirilebilir. ‘Savunmacı ol, çabuk vazgeç’ yaklaşımındaki deneklerin beyinleri ise aynı şekilde gelişmiyor.

4.PANİK YAPMAYACAKSIN
Eğer bir ayıdan kaçıyorsanız, stres duygusu faydalı olabilir; stres sayesinde daha hızlı koşarsınız. Ancak satranç oynarken aynı endişe duygusu beyni işlevsizleştiriyor. Aşırı stres anlarında neandertal moduna geçip medeniyetin öğrettiği özelliklerimizi kaybediyoruz. Beynimizin amygdala isimli bölümü, ‘korku merkezi‘ işlevi görüyor ve endişe anlarında harekete geçiyor. O zaman yaratıcılık, espri duygusu yok oluyor. Peki içimizdeki mağara adamını (veya kadınını) nasıl yenebiliriz?  Sakinleşerek ve beyne her şey yolunda mesajı göndererek.  Yoga   yapmak da iyi bir seçenek.

5.DÜZENSİZLİĞİ SEVECEKSİN
Hayata karışın. UCLA’in psikoloji bölümünden Robert Björk, düzenli değil, düzensiz biçimde algıladığımız bilgileri daha iyi öğrendiğimizi söylüyor. Beynimiz hayatın kaotik yapısını içselleştirdiği için bilgiyle kurduğu ilişkide de kaostan hoşlanıyor.

6.EGZERSİZ YAPACAKSIN
Aerobik yapmak yaşlı insanların beynindeki gri ve beyaz bölgeleri yeniden oluşturuyor. Aerobik yapmanın zekâya faydası büyük.  Ağırlık kaldırmak ise zekâyı kesinlikle etkilemiyor. Stres yaratan durumlarla karşılaşınca insanlar çoğunlukla nefesini tutar; yoga yaparak bu tür kötü alışkanlıklardan kurtulmak mümkün. Baskı altında yanlış nefes alıp verdiğimiz için zekâmız geriliyor. Doğru nefes almayı öğreten yoganın bu  yüzden beyne etkisi çok olumlu.

7.ACELE ETMEYİP YAVAŞLAYACAKSIN
Bu cümleyi okumak iki buçuk saniyeden fazla zamanınızı almamalı. Eğer alıyorsa cümlenin içeriğini tam olarak anlayamayacaksınız. Retinadaki motor tepki ve kelime görüntüsünün beyne ulaşması sonucunda dakikada en çok 500 kelime okuyabiliyoruz. Massachusetts Üniversitesi’nden psikolog Keith Rayner, “Hızlı okumak diye bir şey yoktur. Tabii ki okurken yazılanı anlamaktan da bahsediyorsak,” diyor. Hızlı okurların okudukları metin konusunda kendilerine sorulan soruları yavaş okuyanlara göre çok daha yavaş cevaplayabildikleri kanıtlandı. O yüzden yavaş okumak iyidir, hatta dudaklarınızı oynatarak kelimeleri fısıldayabilirsiniz.

KAYNAK: http://www.sabah.com.tr

Paylaş:

Yorumlar

“41) BEYİN KASLARINI GÜÇLENDİREN 7 EMİR” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Necmiye Güneş yorum tarihi 2 Haziran, 2008 10:06

    Burada yabancı bilim adamları, yogadan bahsediyor.Tabiki Namaz hakkında bilgileri olmadığı için yogayı öneriyorlar.Kuran’ın her süresinde Namaz karşımıza çıkıyor.Günde 5 vakit abdest almak,günde 5 kere nehire dalmak gibidir diye,Peygamberimizin hadisi şerifi var.Vücumuza topladığımız elektriği abdest ile atıyoruz.Bu da beyni olumsuzdan, olumlu hale getirir.Tıpkı bilgisayarı forvet etmek gibi.Psikolog Keith Rayner yavaş okumak iyi demiş,hatta dudaklarınızı oynatarak kelimeleri fısıldayarak demiş.Namaz’da öyle, okuduğun Dualar fısıltı halinde olmalı,yani kulağın duymalı.değilse o Namaz kabul olmuyor.Yani görüldüğü gibi Cenabü ALLAH Namazı bizim ruh sağlığımız için emretmiştir.Cenabü ALLAH’ın bizim Namazımıza ihtiyacı yok.Bizim ihtiyacımız var.Bu bilim adamları Dinimizi keşfetse onların işlerinin dahada kolaylaşacağına inanıyorum.Bizim Dinimizde ki yasaklar hep bizim sağlığımız içindir.Müzlüman Alemi, İlmi İslamda bulmuştur.Şimdi ise, İslamın İlminden çok görüntü ve şekil ilmi haline getirilmiştir.Biz Dinimizi halen bilmiyoruz ki,ecnebiler bilsin.Geçmiş zamandaki alimlerimiz şimdi yetişmemektedir.Eğer varsa bile kendilerini gösterememekteler diye düşünüyorum.Gelecekte Alimlerimizin çoğalması ve takiyecilerin,Dini kendi nefsine göre yorumluyanların,dış görünüşü Dini sembol gibi gösterilip hertürlü yolsuzluğu, haksızlığı yapanların,devlet malını peşkeh çekenlerin ve hurafelerin yok olması dileğiyle hoşçakalın.

Yorum yap