409) ABD’DE SEÇİM HİLESİ!

Yayin Tarihi 1 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD’deki oy kullanma cihazları

güvenilir değil

Amerika’da oy kullanma işlemlerinin başlamasından sonra oy kullanma cihazlarında skandal bir hata ortaya çıktı.

Amerikan başkanlık yarışında erken oy kullanma süreci başladı ancak ES&S iVotronics’in ürettiği dokunmatik oy kullanma cihazlarının işlem hatası yaparak seçmenlerin oyunu değiştirdiği gözlemlendi. Hatalı işlemler West Virginia, Tenessee, Missouri ve Teksas’da gözlemlendi. Hataların Barack Obama’ya kullanılan oyların John McCain’e gitmesine yol açtığı tespit edildi.

The Independent Blog’da yayınlanan Peter Tatchell imzalı haberde, West Virginia’dan bir ilçe sekreteri, söz konusu cihazların güvenlilirliğini ispat için çekim ekibi davet etti fakat uygulama sırasında bizzat kendisi tam aksi sonuçla karşılaştı. Bu kez arızanın kalibrasyon sorunu olduğunu söyledi ancak cihaz ayarlandıktan sonra bile aynı sorunlar devam etti. Böylece, 4 Kasım başkanlık seçimlerinde kullanılacak cihazların güvenilir olmadığı iyice ortaya çıkmış oldu.

Berkeley, California Üniversitesinin yaptığı bir araştırma, 2004 yılı seçimlerinde Florida’da düzensizlikler tespit etmişti. Elektronik cihazlardan kaynaklanan bu düzensizliklerin Bush’un hanesine 130.000-260.000 civarında oy ilave ettiği tahmin ediliyor.

Kağıt ve elektronik oylar arasındaki farklılıklar basitçe teknolojinin bir cilvesi olabilir ancak bazı uzmanlar, cihaza ve yazılıma dışarıdan müdahale yoluyla bundan daha fazlasının söz konusu olduğunu ortaya koyuyorlar. 2004 yılında New Statesman’da yayınlanan Michael Meacher imzalı makalede, Diebold şirketinin ürettiği oy kullanma cihazlarının ve optik tarayıcıların özellikle uzak modem yoluyla korsan müdahalelere açık olduğu bilgisi veriliyor. 2004 seçimlerinde kullanılan oyların sayımı çoğunlukla Diebold cihazlarında gerçekleşmişti. Gelecek hafta yapılacak seçimlerde yine aynı cihazlar kullanılacak.

Bilgisayar güvenliği uzmanları tarafından yazılan Black Box Voting adlı kitapta “gizli bir yere girilecek iki haneli kodla ikinci bir oy seti oluşturulabildiği, bu oy setinin birkaç saniyede değiştirilebildiği belirtiliyor.” Clinton Curtis adlı Floridalı bilgisayar programcısına göre mümkün. Curtis, 2000 yılında, Cumhuriyetçi parti senatörü Tom Feeney için saptanamayan bir program ürettiğini söylüyor. Program, oyları bir adaydan diğerine kaydırarak seçim sonucu etkilemek için üretilmişti.

JFK’nin yeğeni Robert F. Kennedy, Amerika’nın, özel ve yandaş şirketlere kendi yazılımlarını kullanarak oyları gizlice sayma yetkisi veren birkaç demokrasiden biri olduğunu ifşa etti. Dahası, Batı Demokrasilerinin çoğunun seçim yöntemlerini denetleyen ve sonuçları teyid eden bağımsız seçim kurulları var. Amerika’da ise yok. Sandıkların pek çoğu dört şirket tarafından sayılacak. Diebold, Election Systems & Software (ES&S), Sequoia Voting Systems ve Hart InterCivic.

Kennedy’e göre dört şirketten üçünün Cumhuriyetçi partiyle yakın bağları var. 24 yıl aradan sonra Amerikan Senatosuna Nebraska eyaletinden seçilen (1996’da) ilk cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel, bir aralar ES&S’nin başındaydı; kullanılan oyların yüzde 55’i, eski şirketinin ürettiği cihazlarda sayılmıştı. Hart InterCivic yatırımcıları arasında sâdık cumhuriyetçi Tom Hicks adı geçiyor ki Texas Rangers’ı 1998 yılında G.W.Bush’tan satın alarak onu onbeş kat daha güçlü bir milyoner yapmıştı. Kampanya bağış kayıtlarına bakıldığında Diebold’un, çalışanları ve aileleriyle dâhil, 1998’den beri cumhuriyetçi parti ve adaylarına 300.000 dolar bağış yaptığı görünüyor. Şirketin CEO’su Walden O’Dell, 2003 yılında bağış toplama kampanyası sırasında gönderdiği bir eposta’da, 2004’de seçimlerinde Ohio seçmenlerinin oylarını Bush’a verme sözü vermişti.

Kennedy, John Hopkins ve Rice Üniversitesinden bilgisayar uzmanlarının Diebold cihazlarının yazılım kaynak kodlarıyla ilgili 2003 yılı Temmuz ayında yaptıkları araştırmaya dikkat çekiyor: “Bu oylama sistemi, başka bağlamlara uygulanabilen asgari güvenlik standartlarından bile çok daha düşük… genel seçimler için uygunsuz.”

Brennan Center for Justice adlı bir düşünce kuruluşunun Haziran ayında yayınladığı kapsamlı bir rapor, elektronik seçim sisteminin “ulusal seçimlerde, eyalet ve mahalli seçimlerde gerçek bir tehdit” teşkil ettiğini söylüyor. Korsan müdahale belgelenmiş değil ancak rapor, yaygın olarak kullanılan üç cihazda 120 güvenlik tehditi teşhis ediyor. En kolay saldırı  yöntemi, gizli bir yazılımla oyların bir adaydan diğerine kaymasını sağlamak.

2004 seçimlerinde yaşanan arızalar, eksiklikler ve güvenlik risklerinin 2008 seçimleri öncesinde düzeltildiğine dair hiçbir delil mevcut değil. Bu durum, 4 Kasım 2008 seçimlerinin Amerikan halkının iradesini yansıtıp yansıtmayacağı sorusunu doğuruyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap