405) TIP’TA BÖLÜCÜLÜK: KÜRTÇE TIP KONGRESİ (22-24 Ekim 2009 Diyarbakır)

Yayin Tarihi 6 Eylül, 2009 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Tıp Kongresi ilk kez Kürtçe yapılacak

Diyarbakır’da 22-24 Ekim tarihlerinde, ilk kez tıp dilinde Kürtçe’nin ortaklaştırılması amacıyla “Rojên Tenduristiye ya Mezopotamyaye (1. Mezopotamya Tıp Günleri Kongresi)” yapılacak.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Türkiye ve dünya tarihinde ilk kez bir tıp kongresinin Kürtçe yapılacağını belirterek, uluslararası bir nitelik taşıyacak kongreye Irak, İran, Suriye ve Türkiye’de yaşayan hekimlerin yanı sıra ve Avrupa’dan da çok sayıda Kürt hekimin katılacağını söyledi.
İlyas AKENGİN / DİYARBAKIR (AHT)

BİR YORUM:

KÜRTÇE TIP KONGRESİ YAPILAMAZ!

Diyarbakır Tabip Odası “Mezopotamya Tıp Günleri Kongresi” adı altında bir etkinlik düzenlemiş bulunuyor. Bu etkinliğin 22-24 Ekim günleri arasında Diyarbakır’da yapılacağı ve kongre dilinin Kürtçe olacağı yolunda açıklamalar yapıldı. Amaç tıpla ilgili bir çalışma yapmak değil, doğrudan doğruya Türkiye’deki Kürt varlığını dünya kamuoyuna kabul ettirmeye çalışmak ve bölücü propaganda yapmaktır.

Aslında, bu girişimler bundan tam 5 yıl kadar önce başlatılmıştı. 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle, TTB’nin resmi yayın organı olan Tıp Dünyası’nın 2005 yılı sayısında “Çözüm Demokratikleşmede” başlığı altında şu görüşlere yer verilmişti:
“Türkiye’nin bütün sorunları gibi, adına ister ‘Kürt Sorunu’ diyelim, ister ‘Güneydoğu Sorunu’ diyelim, bu sorunun da toplumsal diyalog ve empatik bakış açısıyla barışçıl ortamda demokratik yöntemlerle ele alınmasından yanayız. ”

Ayrıca, günümüzde bu etkinliğin düzenleyicilerinden olan Prof. Dr (!). Şebnem Korur Fincancı da “Ku derete deşiya” yazısıyla, bugün güncellik kazandırdıkları konuyu daha o günden dile getirmeye başlamıştı.

Yapılan girişimlerin, sinsice çalışmalar sonunda semeresini şimdi vermeye başladığı görülüyor. Hekimlik mesleğine yakışmamakla kalmayıp, hekimlik ilkesine tamamen aykırı düşen bir tutum içinde olanların, artık gemi iyice azıya aldıkları görülüyor. Bir zamanlar kapalı kapılar ardında yürüttükleri faaliyetlerini şimdi açıktan açığa vurma cesareti kazandıkları ve şu anda kendileri için çok müsait bir ortam yakalamış oldukları anlaşılıyor. Malum, “Kurt dumanlı havayı severmiş”denir.

Ne anlama geldikleri henüz açıklanmamış açılımların yarattığı huzursuzluk ortamı, bölücülerin harekete geçmeleri için en uygun bir fırsat olmuştur. Ancak, bu kişilerin, bu düşüncelerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyecekleri konusunda henüz kesinleşmiş bir durumdan söz edilemez. Zira bu ülkenin Anayasa ve yasaları, kendisini koruma, kollama ve savunma dinamikleri vardır. Cumhuriyet Savcılarımızın bu konuda, görev sorumlulukları içinde hareket ederek, gerekenleri yapacaklarına inanıyoruz.

Birinci olarak; bir Tabip Odası tarafından bu tür bir eylemin düzenlenmesi; 6023 Sayılı Türk Tabipler Birliği Yasası’nın 1.ci ve 3.maddelerine aykırıdır. Aynı zamanda, yapılmak istenen eylem “Tıbbi Deontoloji Tüzüğü” nün 2.Maddesine de aykırıdır. Zira bu maddede; “Tabip ve Diş Tabii; hastanın cinsiyeti, ırkı, milliyeti, dini ve mezhebi, ahlaki düşünceleri, karakter ve şahsiyeti, içtimai seviyesi, mevkii ve siyasi kanaati ne olursa olsun” insanlar arasında ayırım yapılamayacağı hükmünü haiz bulunmaktadır.

Yapılmak istenen eylem, hekimler arasındaki münasebetleri bozması açısından aynı yönetmeliğin 6.ıncı, 7.ci ve 37.ci maddelere de aykırıdır.

Öte yandan; yerleşmiş kongre geleneğine göre, Tıp Kongrelerinin, kongrenin yapıldığı ülkenin resmi dili üzerinden gerçekleştirilmesi gerektiğinden, bu eylem “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi dili Türkçe’dir” hükmünü taşıyan Anayasamızın 3.maddesine de aykırı bulunmaktadır.

Bütün bu nedenlerle, TC vatandaşları ve Türk Hekimleri arasında ikileşme ve bölünmeye neden olabilecek böyle bir kongrenin yapılması yasalarımıza aykırıdır. Bununla ilgili olarak tüzel kişiliğimiz adına gerekli mercilere yasal başvurularda bulunulacaktır.

Hekim meslektaşlarımın bu konuda sağduyu ve soğukkanlılıkla hareket edecekleri inancıyla kendilerine en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Sadık ÖZEN
Hekim Yazarlar Birliği Derneği
Genel Başkan

image0017.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“405) TIP’TA BÖLÜCÜLÜK: KÜRTÇE TIP KONGRESİ (22-24 Ekim 2009 Diyarbakır)” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 6 Eylül, 2009 15:47

  Bu ne biçim bir rezalet!!!
  Bu nasıl bir zihniyet?
  Artık bilimin ve mesleklerin her dalında da bölücülüğü tetikleyecek “Açılım” başlamış durumda…
  Öyle ise Doktorlarımız bundan sonra, hastalarının kimliğine bakarak muayene ve tedavi yapacaklardır(!)
  Bölücü olmayan tüm “Sağlık Mensuplarına” saygılarımı sunarım.
  YILMAZ KARAHAN

 2. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 8 Eylül, 2009 00:46

  merak edecek bişey yok, fakat parçalanmanın ilk adıomlarıdır bunlar daha fazlası ve daha beteri yolda, daha açılmamışdır böyle şeyler görüyoruz açılırsa neler ki görmeyeceğiz,
  Kürtçe deprem Kongeresi,
  Kürtçe Denizcilik kongeresi
  Kürtçe Bölünme Kongeresi
  veç……..
  …..
  ….
  ..
  ve ve ve neler neler

  Tanrı Bizi bu beladan hemen Kurtarsın…….

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 12 Eylül, 2009 15:48

  *DALINA BASMAK!
  *deyimini HATIRLATIYOR BANA OLANLAR!
  **NE KADARDA COOK İNTİKAM KOKUSU VAR;(
  –KARSI CIKILSIN DİYE,ORTAYA ATILAN TÜM *ZIRVALIKLAR
  KARSI TEPKİ VERİLMEZSE,ÜZERİNE BASARAK İHLAL EDİLMEKTE::((
  —TEPKİLER COGALDIGINDA İSE,MÜHİMSENDİKLERİNİ!!
  düsünüp,ÖYLE RAHAT UYUYORLARDIR Kİ!
  horultuları,BİZİM,ULU ÖNDERDEN BU YANA UYUYAN,POLİTİKACILARIN;( HORULTULARIYLA!BULUSUYORDUR!
  ***HİC MÜHİM DEGİLLER!
  -VEYA COOK MÜHİMLER?
  ***OLMASI GEREKEN SEY;
  DİNİMİZE SAYGI DUYULAN+TÜRKLÜGÜMÜZÜN GEREGİYLE BULUSAN+CUMHURİYETİMİZİN DÜNYADA TEK(*OLDUGUNU VE YARARLARINI ACIKLAYABİLECEK DÜRÜSTLÜKTE* VE FARKLILIKLARIDA DOSTCA!KUCAKLAYAN+TEK BAYRAK+TEK MİLLET ALTINDA TOPLAYACAK,***LİDER** BİRİSİNİN ÖNE CIKARTILMASIDIR
  —-*pekeke/peKAKA’denilen,örgütden kacan,izmirde teslim olan!KADIN;2 COCUGUMADA,T*C.kimligi verin.demis!cünkü;karsısındakilerin dostlugunu kavramıs!!ANLATILDIGI GİBİ DEGİL!PİSMANIM deyince,SERBEST BIRAKILMIS.
  NEYSE;
  –VE;ASLA!
  HİİC KİMSENİN!
  TOPRAK SATIN ALMAMASIDIR!
  MADEM HERKESE YETECEK KADAR TOPRAGIMIZ VAR?
  *MADEM HERKES ÖLÜCEK!
  ‘B.bakan,r.t.erdogan bu fikirden yola CIKARAK,ETRAFINDAKİLERİ COGALTMIS!,büyükbabası onu öyle yetistirmis’
  O HALDE,KİMSENİN MAL SAHİBİ OLMASI GEREKMİYOR!
  ÖYLEMİ?
  HADİ BAKALIM,HERKES GERİ VERSİN!
  SATIN ALDIKLARINI..KAZANDIKLARINI:(
  **ARTIK,UYANINDA,TOPRAKLARIMIZI İSLEYİN!
  *DÜSMANA KARSI:(
  *TEK OLUN*
  *BİRSEYİDE DOSTCA BECERİN YAW!
  HADİ SİZ ERKEKLER!
  *HADİ,SİZ KADINLAR!
  *HERKES,ESİT YASASIN.
  *DR.LARIMIZDA;TIP EGİTİMDEKİ,ONCA ZOR KELİMELRDEN SONRA:(
  Bırakında,konussunlar yaw!
  HEP SİZ KONUSUYORSUNUZ!POLİTİKACILAR!!!!
  *sizce hangi dilde yapılmalı?BU KONGRE.

 4. ayşe demir yorum tarihi 4 Ocak, 2010 14:42

  Bilmediğiniz bi konu hakkında bu tür yorumlar yapmak ne kadar doğru sizce..Sağlık alanında yapılan tarihi bir kongre için böyle kötü yorumlar yazacağınıza ilk önce kongrenin içeriğini araştırmanız gerekmez miydi? araştırın ve ne kadar mükemmel bir tıp kongresi yapıldığını göreceksiniz…

 5. hüseyin nantu yorum tarihi 10 Mart, 2013 11:52

  Müjde,
  Rojên Tendûrûstîyên Mesopotamya (Mezopotamya Tıp Günleri)nın 5. kongresi 13-15 Mart 2013 tarihlerinde Irak Kürdistan Federe Bölgesinin Süleymaniye kentinde, 5 kıt’adan katılan 400’e yakın Tıp Doktorunun katılımıyla gerçekleştirilecektir.
  Duyurulur.

Yorum yap