405) Dikkat Emojilerle Başkalaşıyoruz!

Yayin Tarihi 7 Ağustos, 2023 
Kategori SOSYAL

DİKKAT EMOJİLERLE BAŞKALAŞIYORUZ!

Sosyal medyanın dili: Emojiler

Hiç farkında olmadan iyi ve hoş bir şey yaptığımızı sandığımız bazı haller var ki, bu da başkalaştığımızı göstermektedir!

Biz Türklerin yaşam kültüründe, hoşlandığımız ve taktir ettiğimiz olgulara mutlaka iyi dilek ve temennileri belirten sözler kullanırız. Bunu yaparız ki, insanlara moral vererek güven ve dostluk bağlarını güçlendiririz.

Sizlerden özür dileyerek bir yanlışımızı ifade etmek istiyorum:

Yaptığımız paylaşımlarda “Beğeni” anlamında sıklıkla kullandığımız “Sıkılı bir elin baş parmağı yukarıda”…!

Bu ne?

Biz arenada gladyatör müyüz?

Parmağı kaldıran da Sezar mı?

Burada işaret dili ile değil, yazılarla konuşuyor, iletişim kuruyor, anlaşıyoruz, paylaşıyoruz…

“Algış, teşekkür, sağol, esenlikler, tebrikler…” gibi insanları sevindirecek sözcüklerimize ne oldu? Bu sözcükleri yazmaya yoruluyor muyuz? Hiç farkında olmadan kendimizden uzaklaşıyoruz. Şunu unutmayın şuur altı 25. kare denilen bir algı gerçeği vardır. Bu, insanları yönlendirme metodudur. Filmlerde bu çok kullanılır. Filmin bir yerinde konu ile alakasız bir simge verilir. Ve yönlendirme başlar. İşte bu parmak da böyle bir şeydir. Duygularımızı dayatılan emojilerle ifade etmemiz okuma, yorumlama, sevgi, taktir, tenkit gibi tavırlarımızı her ne kadar kısa yoldan ifade etmek olsa da zihinsel olarak uyuşturuluyoruz. Küresel köle olmak için adaylık başvurusu yapmış oluyoruz.

Lütfen duygularımızı yazı ile ifade edelim.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap