40) ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE

Yayin Tarihi 9 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Erken seçim gündemde

2009 yılının Mart ayında yapılması beklenen yerel seçimler öne alınıyor.

09 Ocak 2008 / 14:45

image00166.jpg

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından 2009  yılının Mart ayında yapılması beklenen yerel seçimlerin öne alınarak bu yıl sonbaharda yapılması için AK Parti’nin çalışma başlattığı öğrenildi

Buna göre Mart ayına kadar TBMM Genel Kurulu’na mahalli idareler seçiminin sonbaharda yapılmasının önünü açacak bir anayasa değişikliğinin getirilmesi için düğmeye basıldığı bildirildi. Ankara kulisleri mahalli idareler seçimlerinin öne alınacağı iddiası ile çalkalanıyor.

AK Parti’nin mahalli idareler seçimlerinin öne alınması konusunda nabız yokladığı, konunun Bakanlar Kurulu’nda da konuşulduğu kaydedildi. AK Parti, seçimlerin öne alınması ihtimaline karşı bütün teşkilatlarını alarma geçirdi. Yerel seçimlerin bu yılın sonbaharında yapılabileceği ihtimali sebebiyle AK Parti’nin il ve ilçe kongrelerinin mart ayına kadar tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART
Mahalli idareler seçimlerinin sonbaharda yapılabilmesi için Anayasa değişikliği gerçekleştirilmesi gerekiyor. Mahalli idareler seçimlerini düzenleyen Anayasa’nın 127. maddesinin 3. fıkrasında yer alan
“Mahalli idarelerin seçimleri, 67. maddedeki esaslara göre beş yılda bir yapılır. Ancak, milletvekili genel veya ara seçiminden önceki veya sonraki bir yıl içinde yapılması gereken mahalli idareler organlarına veya bu organların üyelerine ilişkin genel veya ara seçimler milletvekili genel veya ara seçimleriyle birlikte yapılır. Kanun, büyük yerleşim merkezleri için özel yönetim biçimleri getirebilir” ifadesinde değişikliğe gidilmesi için bir çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Milletvekili genel seçimlerinin öne alınması için Meclis’in karar alabildiği, ancak mahalli idareler seçimi için böyle bir istisnanın getirilmemesi sebebiyle yerel seçimlerin öne alınmasının ancak Anayasa değişikliği ile mümkün olabileceği belirtiliyor. AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının yapılabilecek değişikliğe ilişkin çalışma yaptığı öğrenilirken, yine Anayasa’ya göre bu değişikliğin en geç mart ayına kadar TBMM Genel Kurulu’ndan geçmesi gerekiyor.

367 SARTI VAR
Mahalli İdareler seçimlerinin öne alınabilmesi için verilecek Anayasa değişikliği teklifinin 184 milletvekilinin imzası ile sunulması ve kabul edilmesi için 367 milletvekilinin teklife “kabul” oyu vermesi gerekiyor. AK Parti’nin 340 milletvekili bulunuyor. Teklifin TBMM Genel Kurulu’nda doğrudan kabul edilmesi için TBMM’de bulunan partilerden birisinin de AK Parti’ye destek vermesi gerekiyor.

AK Parti Grup Yönetimi’nin bu konuda diğer partilerin yetkilileri ile görüş alışverişinde bulunarak, destek için nabız yoklaması bekleniyor. Teklifin sadece AK Parti milletvekilleri tarafından desteklenmesi halinde ise mahalli idareler seçimlerinin öne alınıp alınmayacağı konusunda son sözü halk söyleyecek, böyle bir durumda değişikliğin referanduma gitmesi gerekecek. MHP, CHP ve DTP’den gelebilecek destek halinde, söz konusu Anayasa değişikliği TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilebilecek.

 

BUGÜN

Paylaş:

Yorumlar

“40) ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Nuriye Özdinçer yorum tarihi 9 Ocak, 2008 17:31

    Bu anayasa değiştirilmesi önerisinde AKP nin DTP ye ihtiyacı yok..MHP her zamanki gibi yanında olur…

  2. AYTEN ERİŞ yorum tarihi 13 Ocak, 2008 20:08

    MHP SAYESİNDE HER YASA ÇIKARTILIR.BAHÇELİ SANKİ GİZLİ AKP LI. MUHALEFET OLMANINDA BİR AGIRLIGI VARDIR. TABİ BUNU BİLENE. BUGÜN BU GÖREVİ YAPAMIYANLAR SEÇİM ZAMANI SEÇMENİNİN YÜZÜNENASIL BAKACAK ÇOK MERAK EDİYORUM.TABİBİ SEÇMENİ BULURSA. TAM BAGIMSIZ TÜRKİYE.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Yorum yap