391) TÜRKLERDE ASALET

Yayin Tarihi 23 Mart, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

TÜRKLERDE ASALET

image0016.gif

—————————————————————————————-

İslamiyetten önceki Oğuz Töresi gereğince saltanat hakkına haiz olabilmek için iki taraflı asalet şarttır. Yani hem ana tarafından, hem baba tarafından asil olmak lazımdır.

Bugünkü Avrupa da hala uyulan bu eski şart bilhassa Osmanlı devrinden itibaren bozulmuş ve bu son hanedan üyeleri hep muhtelif ırklara mensup cariyelerden türemiş olduğu için, Osmanlı sülalesi baba tarafından padişah ve ana tarafından da halayık nesli haline gelmiştir.

Osmanlı dönemi ayaklanmalarda, tahttan indirilen padişahların halk tarafından hep “Cariye dölü” diye tahkir edilmeleri işte bundandır.

Oğuz töresinde ki iki taraflı asalet şartının yanında birde milliyet şartı vardır. Türk Hakanı olabilmek için hem anadan, hem babadan Türk olmak lazımdır…

(…………)

Aynı vaziyet ve adet, İslamiyetten sonraki Türk Hanedanlarında da aynen geçerli idi. Örnek olarak İran ve Irak Selçukluları genellikle Karahanlılar, Gazneliler, Danişmendler, Artuklar gibi Türk Hanedanlarından kız alıp vermişlerdi. Oğuz Töresinden intikal eden bu zihniyet, ilk Anadolu Türk Hanedanlarında da milli bir kanun şeklindeydi. Onun için Anadolu’nun  bu ilk Hanedanları hep birbirlerinden kız alıp verirler ve bu sayede asaletleriyle beraber milliyetlerini de muhafaza etmiş olurlardı.

Türk kanını yabancı soylara karşı koruyan bu Oğuz Töresi, yalnız saltanat hanedanları arasında değil, onların beyleri ve komutanları arasında da uygulanıyordu…

(…………)

Türk Kanına yabancı kanlarının fazla karışması, beynelminel bir zihniyete tabi olan Osmanlı devrinde olmuştur.

YILMAZ KARAHAN

KAYNAK:

İsmail Hami DANİŞMEND

(Tarihi Hakikatler cilt 2 sayfa 147-150)

image00216.jpg

image00310.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“391) TÜRKLERDE ASALET” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Emir Sarıer yorum tarihi 8 Ağustos, 2016 10:43

    Muhteşem bir yazı sevgili dostum, büyük bir zevkle okudum fakat sonradan bu temel törelerimizi bozan ne varsa alayına zinkaflayarak içimden 😉

  2. Zühal Asma yorum tarihi 16 Mayıs, 2024 23:49

    JAPONLAR NASIL BAŞARDILAR.IYI INCELEMWK GEREKIYOR.Göçlerden sebep çok Ananevi unutulmuş.Istanbulda 25 sene önce m..Kadın kolu gezilerinde O Boğaz tepelerinde pekcok gecekondu görmüştük.HANGI ŞEHİRDEN Cöç ettiyse oradaki Sokak ve ilçe.. köy isimlerini Sokak isimleri yapmislardi🤔😮‍💨😞BU bile Şehirde ayrılık içeriyordu.

  3. Zühal Asma kummerle yorum tarihi 16 Mayıs, 2024 23:53

    93 HARBINDE GELENLERDE ASALET ISTANBULDA 6 KUSAK YASAYANLARDA MEVCUTTU.FAKAT 1960 SONRASI BALKAN GOÇLERİ..HELEDE SoN Boşnak göçleri sadece kendi Ananevilerive lehceleriyle mutluydu.

Yorum yap