389) HEDEF TÜRKMEN KÖYLERİ Mİ?

Yayin Tarihi 5 Ağustos, 2021 
Kategori SOSYAL

HEDEF TÜRKMEN KÖYLERİ Mİ?

Ülkemizde son yüzyılın en büyük orman yangını, Antalya’nın Manavgat ilçesi kırsal bölgesinde 28 Temmuz 2021 tarihinde başladı. Bu orman yangını sadece Manavgat ile sınırlı kalmadı. Osmaniye, Adana, Mersin, Antalya ve Muğla illerimizin kıyı şeridine yakın tüm ormanlık alanlar yandı, kül oldu.

Bu felaketin yok edilmesi ve yangının söndürülmesindeki ihmal ve istismarı hemen hemen tüm vatandaşlarımız bir şekilde biliyor ve yorumluyor… Dikkat çekmek istediğim husus yangınların olduğu bölgedeki yerleşim merkezlerinin demografik yapısıdır!

Anadolu’nun on bin yıllık kadim Türk yurdu olduğunu biliyoruz. Anadolu’da Oğuz Türkleri otlak olan yüksek yerleri iskan etmiş, yaylak ve kışlak yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

Toros dağlarını iskan eden Türkmenler, Yörükler ve Tahtacılar yaşam alanlarını koruyarak, ülke savunmasında stratejik bir konumda bulunmaktadırlar.

Atatürk ülke savunmasında kimlere güveneceğini şu sözleri ile açıkça belirtmiştir:

“Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.”

Evet.

İşte sorun burada!

Ormanlar yanabilir, yollar çökebilir, evler yıkılabilir!

Ormanı yeniden canlandırabiliriz. Yolları yeniden yapabiliriz. Yıkılan evleri yeniden inşa edebiliriz! Ancak yaşam için gerekli olan tüm canlılar ve bitkiler telef oluyorsa, iskan alanı olan onlarca Türkmen köyü kül oluyorsa, bunu doğal bir felaket olarak yorumlamak aptallıktır, gaflettir. Umursamayanlar da ihanet içindedir!

Şüphem şudur ki;

Toroslarda Türkmen, Yörük, Tahtacı yerleşkesi bırakılmayacak! Böylelikle ülke savunması zafiyete uğratılacaktır!

Bu hususta ciddi araştırmaların yapılması ve gereken tedbirlerin alınması temennisi ile ülkemize geçmiş olsun!

Türk’ün sevgisi de, öfkesi de kutsaldır!

YILMAZ KARAHAN

Fotoğraflar, https://www.haberaydin.com/haber/7528244/kahreden-goruntuler-tamamen-yanan-koyler-var sayfasından alınmıştır.

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap