389) ÇANAKKALE ZAFERİ ANISINA…

Yayin Tarihi 18 Mart, 2009 
Kategori ÇANAKKALE, TÜRK DÜNYASI

Çanakkale Zaferi Anısına…

image00129.jpg

 


image00212.jpg

Gönüllü Bombacı

“Henüz 13 yaşında bir küçük delikanlı… Fotoğrafın üzerinde bir not… “Gönüllü Bombacı” Başka bir bilgi düşülmemiş… Duruşuyla, kararlığıyla, gözlerinden okunan özgüveniyle “Gönüllü Bombacı”… Ne yapmıştı da ona bu sıfatı layık görmüşlerdi?”


image0037.jpg

Kahraman Mehmet Çavuş

“Sağ kolumu kaybettim. Zararı yok. Sol kolum var. Onunla da pekâlâ iş görebilirim. Beni üzen ve yeniden birliğime katılarak, düşmanla çarpışmama engel olan şey, yaramın henüz kapanmamış olmasıdır. Hastahaneden çıkıp, harbe iştirak edemediğim için beni mazur görünüz. Affediniz komutanım.”

– Mehmet Çavuş’un hastaneden yazdığı mektuptan-


image0044.jpg

Arıburnu’nda 19 ncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, Esat Paşa ve diğer komutanlar
“O kahramanlar, başlarında fedakâr subayları olduğu halde, durdurulamayan saldırılarıyla ilk düşman hattını bire kadar boğdular. Bundan başka önlerine rastlayan, yardıma gelen bütün düşman birliklerini perişan ettiler. ”

 

image0052.jpg

 

Çanakkale civarında eğlence yapan birlik
“Sizin gibi şehitleri olan bir milletin evlâdıyız. İnanınız, tâ içimizden duyarak size söylüyoruz. Sizin muzaffer şehitliklerinizi, esir bir vatanın toprakları kuşatmayacaktır.” ”

 

image0063.jpg

 

Çanakkale’de Bowet zırhlısını batıran top ve eratı
“O gün sahil bataryalarımızda bulunan askerler, subaylar ve komutanlar cidden takdir edilecek bir fedakârlıkla, yani cesaretin sabrın sonuna kadar toplarını kullanmışlar, vazifelerini ifa etmişlerdir. Düşünün ki birçok çökmeler, infilâklar, yangınlar, kayıplar arasında, daimi ateş karşısında, tahrip edici ateşler altında, bunlar hiç titremeden vazifelerini yapmışlardır.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

 

image0072.jpg

 

57.Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey


image0081.jpg

Siperlerde Düşman Gözetleyen Mehmetçikler

Çanakkale Muharebeleri, bir hayat müdafaasıdır. Çanakkale Muharebelerinin sonunda ya kanlı bir ölüm yahut şanlı bir yaşamak vardır. Yaşamak, ancak bu muharebeleri kazanmakla mümkün olacaktı. Türkler, Çanakkale’yi yaşamak için müdafaa ettiler.”

 

Genelkurmay Arşivi
Çanakkale Muharebelerinden Kesitler

 

Paylaş:

Yorumlar

“389) ÇANAKKALE ZAFERİ ANISINA…” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 18 Mart, 2009 02:36

    ÇANAKKALE’DE,GALİÇYA’DA,SARIKAMIŞ’TA,KAFKASYA’DA,KUTT’ÜL AMARE’DE,FİLİSTİN’DE,SÜVEYŞ’TE VE KURTULUŞ ŞAVAŞIMIZ’DA ŞEHİT DÜŞEN VE GAZİ OLARAK EBEDİYETE İNTİKAL EDEN TÜM KAHRAMAM ATALARIMI RAHMETLE ANIYORUM.NUR İÇİNDE YATIYORLAR.ONLARA MİNNETTARIZ.AMA ONLARA LAYIK BİR TOPLUM OLDUĞUMUZ KANAATİNDE DEĞİLİM.BU KAHRAMANLIKLARIN SAHİBİ ORDUMUZUN, BU GÜN MARUZ KALDIĞI TAVIR VE SÖYLEMLER,TÜRK MİLLETİNİ ,İNANIYORUM Kİ DERİNDEN YARALAMAKTADIR.HASB-EL KADER KENDİLERİNİ BİR MEVKİDE BULANLAR,KAHRAMAMLIK TİMSALİ ORDUMUZA DİL UZATMA CÜRET VE CESARETİNİ NERDEN ALIYORLAR?GAFLET,DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDEKİ BEDBAHTLARIN CEZASINI, BU MİLLET,DEMOKRASİ İÇİNDE ER-GEÇ VERECEKTİR.

  2. AZRA TÜRK yorum tarihi 18 Mart, 2009 19:24

    Çok güzel hazırlanmış bir paylaşım olmuş.Teşekürler

  3. YAVUZ ORAN yorum tarihi 18 Mart, 2014 03:54

    Ellerinize sağlık. Oğuzhan Oğuz’un yorumu da süper.

Yorum yap