384) AÇE MÜSLÜMANLARININ TÜRKLÜĞÜ

Yayin Tarihi 20 Şubat, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

AÇE MÜSLÜMANLARININ TÜRKLÜĞÜ

image0014.gif

Nanggröe Aceh Darussalam

image00212.jpg

image0031.gif

Dil

Endonezyaca, Açece

Başkent

Banda Açe

Dinler

İslam (97.6%)

Vali

Irwandi Yusuf

Yüzölçümü

57,366 km²

Nüfus

3,930,000

Saat dilimi

WIB (UTC+7)

Açe (Aceh) Endonezya‘nın bir bölgesidir. Açe bir sultanlık olarak 1514‘te kurulmuştur. Açe’yi sömürgeleştirmeye çalışan ve Sumatra‘yı işgal amacında olan ilk Batılı güç Portekizlilerdir. Portekizlilerin baskıları sonucu Açeliler 1565‘te İstanbul‘a bir heyet göndererek Osmanlı Devleti’nden yardım istemişlerdir. Saldırılara karşı işbirliği yapmak amacıyla Osmanlılarla bir antlaşma imzalanmıştır (1567). Antlaşma çerçevesinde Osmanlılarca Açe’ye mühimmat ve silah gönderilmiştir. Ancak Açe’ye Portekizliler değil, Hollandalılar hakim olmuştur. Hollanda 1873‘te Açe’ye ültimatom vererek bir takım imtiyazlar ve isteklerde bulunmuştur. Ültimatomun reddedilmesi üzerine başlayan savaş Hollanda‘nın teknolojik üstünlüğü nedeniyle Açe aleyhinde sonuçlanmıştır. Açe Sultanı Tunku Muhammed Davut’un 1903‘te Hollandalıların hakimiyetini kabul etmesiyle bölge idari bakımdan Hollanda kolonisine dahil olmuştur. Hollanda Açe’ye bir genel vali tayin ederek yönetime el koymuştur. Hollanda‘nın Açe’deki hakimiyetini Endonezya‘ya devretmesi Açeli bağımsızlık yanlılarını tekrar direnişe sevketmiştir. Silahlı direniş örgütü Gerakan Aceh Merdeka (Özgür Açe Hareketi=GAM) 1976‘da kurulmuştur. Açe’deki şiddet ve terör olayları nedeniyle yaklaşık 130,000 kişi mülteci konumuna düşmüştür. İki milyondan fazla Açeli, başkent Banda Aceh‘de toplanarak 8 Kasım 1999‘da bağımsızlık ya da Endonezya‘ya bağlılık konusunda referandum istediklerini ilan etmişlerdir. 26 Aralık 2004 tarihli tsunami felaketiyle gündeme gelmiş ve Kızılay tarafından 8 TIR yardım malzemesi acilen ulaştırılmıştır. Halkın %98’i Müslüman olup, bayrağında Türk bayrağından esinlenmiştir.

Aceh Bayrağı ve Türk Bayrağı

2004 yılında yaşanan büyük tsunami felaketi nedeniyle, bölgeye giden BBC muhabiri George Alagiah, ilk izlenimlerini şöyle anlatıyordu:

Aceh’e indiğimde kendimi Türkiye‘de sandım. Hayır, her yerde kebap dükkanları olduğu için değil… Bana kartpostal satmaya çalışan çocukları gördüğümden de değil… Yok yok, ayakkabı boyacılarının bağrışmalarından ya da araba kornalarından da değil… Belki inanamayacaksınız ama; herkesin Türk bayraklı şapka giymesinden dolayı böyle bir fikre kapıldım. Yolda gördüğüm bir genç Acehli’ye, neden şapkalarında Türk bayrağı olduğunu sorduğumda bana verdiği yanıt çok ilginçti. Adı Recep olan bu genç, ‘kendi bayrağımız olan şapkayı giyersek, altı ay hapis yatıyoruz. Türk bayrağına kimse bir şey diyemiyor. Türk bayrağıda bizimkiyle aynı… Zaten, Türkler bizim atalarımız sayılır ve biz bayrağımızı 500 yıl önce onlardan almışız. Bundan dolayı, ne zaman bir maç olsa Türk Milli Takımının formasını giyiyor, evlerimize Türk bayrağı asıyoruz.’ “Şaşırdım kaldım ‘Tanrım bu Türkler nerede yok?’ dedim


OSMANLI DEVLETİ VE ACEH

Osmanlı Devleti 16’ncı yüzyılda Hint Okyanusu’na büyük boyutlara varan  birçok müdahalelerde bulunmuş, Müslüman halkların haklarını korumuştur. Böylece Hıristiyan ülkelerin denizaşırı askeri eylemlerine karşı, bölgenin güvenliğini sağlamış, ticari yolların denetimini ele geçirmiş, farklı Müslüman gruplar arasında da din birliğini sağlamıştı. Bunun sonucunda, Endonezya sınırları içerisinde bulunan Sumatra Adası‘nın kuzey bölgesinde ki Aceh Krallığı, Osmanlı egemenliğini kabul etmişti. Osmanlı’dan yıllarca askeri ve maddi yardım alan bu krallık, en sonunda Türk bayrağı’nı kendine özgürlük simgesi olarak seçmişti.

Bugün Endonezya’dan ayrılıp bağımsız bir devlet kurma çabasını veren ve kendi dillerinde adı “Nanggröe Aceh Darussalam” olan Aceh, Aralık 2004 yılında tsunami ile yerle bir olmuş, Türk halkının dikkatini ilk kez, yaşanan bu felaket yanında, dalgalandırdıkları Türk bayraklarıyla çekmişti.

Türkiye nerede, Endonezya nerede?”, “Türkler buraya neden gitsin?”, “Türk bayrağı neden Sumatra’da dalgalansın?” sorularının yanıtını, Avrupalı tarihçiler çoktan vermişti. Güneydoğu Asya tarihçisi Anthony Reid‘in belirttiği gibi, Osmanlı Devleti’nin müdahalesi iki ayrı dönemde olmuştu. Birinci müdahale Gujerat‘taki (Hindistan‘ın güney batısı) ve Endonezya çevresindeki Müslümanları korumak amacıyla yapılan “askeri operasyon”, ikincisi de 1560 yıllarda Kızıl Deniz ticaretini denetim altına almak ve Avruparlıları buradan uzak tutmak için gerçekleştirilen “ticari operasyon”du. Bu süreç içinde, bölgenin Avrupalı kolonicilere karşı kendilerini savunabilmesi için silah ve cephane yardımı yapılmıştı.

Ünlü Türk tarihçisi Zuhuri Danışman‘ın verdiği bilgiye göre, Acehliler yabancı yayılmacılara karşı, Türkler’den sık sık yardım istemişlerdi. Bunun nedeni ise, Mısır Beylerbeyi Hadım Süleyman Paşa‘nın önerisi üzerine, Süveyş‘te Portekizliler‘le başa çıkabilmek için, Türk Sultanı tarafından 1530’da bir donanma yaptırılması ve bu donanmanın Hint Okayanusu’ndan da sorumlu olmasıydı.

Açe Tsunami doğa afeti

image004.gif

Yukarıdaki animasyon, 26 Aralık 2004 tarihinde Açe yakınlarında, merkez üssü denizin altında olan depremden kaynaklanan Tsunami´yi gösterir. Görüldüğü gibi bu tsunaminin şiddetli etkileri Afrika kıtasına kadar uzanmıştır.

Bölge ve Şehirler

4 adet büyük şehir vardır. Banda Aceh, Langsa, Lhokseumawe, ve Sabang.

Açe’nin Vilayetleri

Bölgeler Aceh Besar, Merkez Aceh ( Banda Açe, 17 numara ), Doğu Aceh, Aceh Jaya, Kuzey Aceh, Aceh Singkil, Güney Aceh, Güneydoğu Aceh, Güneybatı Aceh, Aceh Tamiang, Batı Aceh, Bener Meriah, Bireuen, Gayo Lues, Nagan Raya, Pidie, ve Simeulue.

Dış bağlantılar

http://tr.wikipedia.org/wiki/A%C3%A7e” adresinden alındı.

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“384) AÇE MÜSLÜMANLARININ TÜRKLÜĞÜ” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 20 Şubat, 2009 15:13

  Bilmediklerimi öğrendikçe, ne kadar seviniyorum bilseniz.
  Demek Açe ha.
  Demek, Açeliler şapkalarında Türk bayrağı taşıyor ha.
  Fakat, yazının başına döneceğim.
  Şu batılılar.
  Şu canavar emperyalistler.
  Dünyanın öbür ucuna git, karnını bile doyuramayan insanların elinden yiyeceğini al.
  Bunun adına da Medeniyet götürmek de.
  Yuh!
  Sömürge de deği; koloni.
  Hadi ordan teres.
  Tarihin ilk deverlerinde mağarada yaşıyor ve güce tapıyordunuz.
  Bugün, büyük şehirlerde yaşıyorsunuz, yine güce tapıyorsunuz.
  İlkel ve ahlaksız…
  Demokrasi reklam kısmı.

 2. sadrazam yorum tarihi 25 Şubat, 2009 10:16

  yapilcak pek yorum kalmamis dostum guzel yorum saol… turklugu ogrenmeli ve ogretmeliyiz biz 80 yillik bir toplum deyiliz..dunya daletini turkten baskasi saglayamaz…

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 28 Şubat, 2009 00:20

  *BU MUHTESEM!
  AMA,OSMANLIDAN GELEN YARDIMLAR NE KADAR GÜC* DAGITSADA,GÖRÜLDÜGÜ GİBİ!BU EU,HİC VAZGECMEDEN!UYUMADAN!SAHİP OLMA,DUYGUSUYLA İNGİLTERE
  DEN BOS KALAN YERE YAYILIYOR.DENETLEYEMEDİGİNEDE,DENETLEYEBİLDİGİNİN GÜCÜNÜ KOYUYOR!!!
  –DEMEKKİ;TÜRKİYE GERCEK DOSTLAR ELİNDE OLSYAMIS..BUNCA ZAMAN..DÜNYAYA HAKİM OLURMUS.
  *İSTE YİNE AYNI SORUN;( YANİ;BURADA YÖNETİME SOYUNANLARIN,iceride,vede dısarıda!hakimiyetlerini hissettirmedikleri;(
  *BUNU CÖZEMİYECEKMİYİZ?
  *EY!SEFAHAT!ERKEKLERİ,BİR KELAM EDİNİZ.bir zahmet!

 4. Yılmaz Karahan yorum tarihi 27 Mart, 2013 13:39

  Açe Bayrağı 140 yıl sonra kabul edildi:
  Helsinki’de 2005’te imzalanan ve Açe’ye özerklik kazandıran anlaşmanın bir maddesi daha hayata geçirilerek Açe bayrağı kabul edildi.
  http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=253315

 5. Mehmet SARIDAL yorum tarihi 5 Ocak, 2021 22:20

  Selam olsun
  Bu güzel bilgiyi paylaşan kardeşime ve AÇE ‘Lİ MÜSLÜMAN kardeşlerime.
  Bu akşam tevafuken AÇE nin bayrağı ve Türkleri sevmesi hakkında yazıları okuyunca karar verdim.
  İnşallah bu pandemi biter bitmez AÇE ye gideceğim ve kardeşlerimle kucaklaşmak istiyorum.
  Eski bir denizci olarak kardeşlerime birikimlerimi ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum inşallah.
  Rabbim tüm müminlerin yar ve yardımcısı olsun inşallah.

 6. Aceh, Hollandalılara karşı savaşan yoldaşları tarafından ihanete uğradı. yorum tarihi 17 Mayıs, 2023 01:57

  Osmanlı hanedanının Aceh Darusallam krallığına verdiği küçük topa bakın ve top şimdi Hollanda müzesinde… ve Aceh Krallığı’nın bayrağında hilalin altında bir kılıç var

Yorum yap