383) Kobani Neden Önemli?

Yayin Tarihi 8 Ekim, 2014 
Kategori SİYASİ

Kobani neden bu kadar önemli?

IŞİD, Kobani’yi almak için bastırıyor, kentteki PYD güçleri direniyor.Türkiye sınırındaki Kobani (Ayn El Arab) stratejik önemde. Kobani’deki çatışma bölgenin geleceğini belirleyecek. Peki Kobani neden bu kadar önemli. İşte 5 soruda Kobani!

Kobani’nin IŞİD için önemi nedir? 
IŞİD, Tel Abyad, (Şanlıurfa Akçakale karşısı) Carablus (Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısı) ve Rakka’yı kontrol altında tutuyor. Bu üçgenin ortasında Kobani var. IŞİD Kobani’yi de alırsa, bölgeler arasında kesintisiz bir irtibat kuracak. Bu bölgelere doğru ilerlemesi de lojistik olarak kolaylaşacak.

Kobani’nin Suriye Kürtleri için önemi nedir? 
PYD’nin Ocak ayında ilan ettiği üç kanton yönetimin coğrafi olarak ortasında duran alan Kobani. Kobani’nin yaklaşık 200 kilometre batısında Afrin, doğusundaysa Cezire kantonu var. Bu üç kanton arasında da Arap nüfus ağırlıklı bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler IŞİD’in elinde. Kobani düşünce, diğer PYD kantonları da zayıflayacak. IŞİD de çok geniş bir alanda egemenlik kuracak. 

Kobani’nin Türkiye için önemi nedir? 
Kobani’nin karşısında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi var. İki yerleşim arasında da Mürşitpınar Sınır Kapısı bulunuyor. Kobani, IŞİD’in eline geçerse, Türkiye-Suriye arasındaki bir sınır kapısı daha IŞİD’in denetimine geçecek. IŞİD şu anda Şanlıurfa Akçakale-Tel Abyad Sınır Kapısı’nı, Gaziantep-Karkamış kapısını ve Kilis Çobanbey-El Rai kapısını elinde tutuyor. Türkiye insani yardımlar ve geçişler dışında bu kapıları kapalı tutuyor. 

Kobani’nin nüfusu nedir? 
Kesin bir rakam olmamakla birlikte Suriye iç savaşından önce 200 bin civarında olan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu nüfus, savaştan sonra gelen göçlerle arttı ve PYD kaynaklarına göre bir milyona yaklaştı. Özellikle Halep, Şam ve Humus’un Kürt mahallelerinden Kobani’ye göç edenler oldu. Şehirde savaştan kaçan Türkmen ve Araplar da var. 

IŞİD saldırısından önce Kobani’nin durumu neydi? 

2014 yılının Ocak ayında PKK’nın Suriye kolu PYD’nin özerklik ilan ettiği Kobani’nin etrafı IŞİD ve diğer Suriyeli muhalif gruplarla çevriliydi. Türkiye sınırı ise, özerklik ilanından beri kapalı. Kobani’den özel izinle Türkiye’ye gelen bir PYD grubu, gıdaların bitmek üzere olduğunu söylemiş, sınırın açılmasını istemişti. Ancak Türkiye’nin PYD’yi muhatap almak için 3 şartı bulunuyor. PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler’e (SMDK) katılması, Türkiye’nin güvenliğini tehdit edecek faaliyetler içinde olmaması ve özerlik ilanı gibi emrivaki oluşumlardan kaçınması. 

Kaynak: Al Jazeera Turk

Işid’in kuşattığı Kobane nerede?

image001

Kobane, bugün Suriye toprakları içerisinde yer alan Türkiye’nin Şanlıurfa sınırlarının hemen yanı başında yer alan bir ilçesidir. Ayn el-Arap veya Kobani olarak da anılan ilçe, Halep iline bağlıdır. Kobane’de nüfusun %5’ini Türkmen, %5’ini Arap ve %1’ini Ermeni kökenli aileler oluşturur. Kobane’de %89’luk bir Kürt nüfus bulunmakta ve toplam nüfus Suriye’deki iç karışıklıklar öncesinde 54.681 civarındadır.

Kobane yakın tarihte 1. Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı toprakları içerisinde yer alırken, savaş sonrasında önce bölgesel Fransız egemenliği sonrasında da Suriye sınırlarında yer almıştır. Kobane, 2012’de Suriye’de patlak veren iç karışıklıklarla Suriye Kürdistanı olarak anılan bölgenin içerisinde Halk Savunma Birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. 2 yıllık özerklik beklentisinin ardında Işid’in Irak ve Suriye’yi kapsayan eylemlerinde bir hedef haline gelen Kobane, halen Işid kuşatması altında ve bölgesel Kürt yönetiminin kontrolündedir.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/kobani_neden_bu_kadar_onemli-1217543

YENİDEN ERGENEKON YORUMU

Büyük Kürdistan hayallerinde Kobani, doğu ile batı Kürt bölgelerinin merkezinde bulunmaktadır. Kuzey Irak’da kurulan Kürdistan’ın başkenti Erbil ise, Suriye Kürdistan’ın başkenti Kobanidir. Kobani stratejik öneminin yanında, Kürtlerin kontrol ettiği petrol boru hatlarının Türkiye’den geçmeden Doğu Akdeniz’e ve İsrail’e ulaştırılması yönünden de coğrafi konum bakımından önemlidir.

Paylaş:

Yorumlar

“383) Kobani Neden Önemli?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. yurdakul tükel yorum tarihi 8 Ekim, 2014 22:27

    kürt devleti diye birşey yoktur abd tarafından gdolu tavuklar gibi 50 yılda çoğaltılmış kürtlerin tarihide yoktur sabit toprağıda yoktur karmakarışık bir oluşum bunlar

Yorum yap