382) ÖZBEK BİLİM ADAMLARI YENİ GEZEGEN KEŞFETTİ

Yayin Tarihi 17 Şubat, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

ULUĞBEY’DE YENİ GEZEGEN KEŞFEDİLDİ

image00131.jpg

 

Özbekistan‘da Türk Astronomi biliminin mihenk taşlarından Uluğbey adına kurulan rasathanede çalışan astronomlar yepyeni bir keşfe imza attı. Özbekistan Astronomi Enstitüsü çalışanları, bilim literatürüne henüz geçmemiş küçük bir gezegen keşfettiler.

Konuyla ilgili bilgi veren enstitü müdürü, profesör Şuhrat Egemberdiyev yeni keşfettikleri gezegenin dünyadan uzaklığının, yeryüzü ile Ay uzaklığının yaklaşık 3,4 katı kadar olduğunu söyledi. Kurumda çalışan astronomların şu anda yörüngeyi tespit hesapları ile meşgul olduklarını belirten Egemberdiyev, hesapların tamamlanmasından sonra yeni buldukları gezegenin dünya kataloğuna dahil edileceğini belirtti.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“382) ÖZBEK BİLİM ADAMLARI YENİ GEZEGEN KEŞFETTİ” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. hilmi bilir yorum tarihi 17 Şubat, 2009 20:15

  2023 yılının ılık bir 29 ekim sabahında güneşin doğuşunu yine beraberce seyre koyuluruz inşaallah… Selamlarımla… S.Hilmi Bilir

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 18 Şubat, 2009 11:33

  Şaşıracak bir şey yok.
  Uluğ Beyin torunları.
  Mesele, medeniyet güneşinin doğudan doğduğunu bilmek ve ona göre mesuliyetine müdrik hareket etmek.
  Gönlümüz hoş oldu, Allah başarılarını daim kılsın.

 3. mehmet bozik yorum tarihi 18 Şubat, 2009 22:47

  size bir düşüncemi nakşetmek istiyorum yorumdan ziyade;alemler içinde alemler olduğu bir gercek zap suyunu şöyle anlattılar: bir okyanusa kibrit çöpü atmak dünyayı zap suyuna atmak gibidir. bir hücrenin içindeki yasam bir kitaba sığabilir,calışima makanizması görevlerini aksatmadan bir hastalığa kapılmadan ömür bitene kadar görevini yerine getiriyor.peki neden olmasın zap suyundan sıcrayan bir damlanın içinde içinde bulunduğumuz galaksi, yasantısını sürdürüyor olmasın ve kuranda 76bin alemden bahsediliyor belki orta sıralarda belkide en basta belkide en sonda yer alıyoruz. simdi yeni bulunan gezegen ve daha sonralar bulunacak gezegenler daha baska yasantılar bulabilmemiz olanaklı. alasılıkları bosverinde ben bu bilim adamlarının hayanıyım onları ömrü yasantısı uzun olsun allah onlara dert keder göstermesin

 4. Kürşad yorum tarihi 19 Şubat, 2009 15:40

  daha bundan 100 sene evvel dünya dönüyor diyenlere deli gözüyle bakılıyordu ve 100 sene sonra güneş sistemimiz neredeyse tam anlamıyla çözüldü. her bir gelişme bir öncekinden daha kısa sürüyor, buda bilgi ve teknoloji birikimiyle oluyor. bir gün gelecek ve o gün çok kısa sürecek bilim inanç sistemimizide kanıtlayacak. yani bilim yaradanını gün ışığına çıkartacak, işte o gün çok uzun bir gün değildir. Keşke son yedi senedir milli şuurunu yitirmiş bir millet olmasaydık da bu haberleri, Türkler ile ilgili her gelişme, atılım ve çalışmayı tv lerden, gazetelerden basbas duyabilseydik. Üzerlerine tartışma programları yapabilseydik. Ama Tayyip hükümeti lie beraber, Türklüğüyle utanan bir millet olduğumuz için ancak bu haberleri diğer Türki cumhuriyetlerden alıyoruz.

Yorum yap