382) Baharat ve Zerzevat Önemlidir!

Yayin Tarihi 17 Ağustos, 2014 
Kategori SİYASİ

Baharat ve Zerzevat Önemlidir!

image001

Kebapta esas olan ettir. Eti kebap yapmak için bir takım işlemlere tabi tutmak gerekir. Öncelikle yeterli miktarda tuz ve uygun olan diğer baharat türleri ile terbiye etmeli. Daha sonra pişirmek veya ateşe göstermek gerekir. 

Zerzevatsız kebap yenir mi? Elbette yenir ama, kebapın zevkle ve sevinçle yenmesi için de, sofrada zerzevat olmalıdır. (Zerzevat; Fars kökenli bir sözcük olup, Türkçe sebze ve yeşillik anlamındadır) Böyle bir sofraya da, yufka ekmek ve içecek olarak da ayran uygun olur…

En güzel eti baharatsız pişirmek eti murdar(pislemek) etmektir. Zerzevatsız ve ayransız kebap ise sağlığa zararlıdır!

Siyaset de kebap gibidir.

Esas olan bir fikir var. Fikiri, halkın sofrasına sunacak güzel kokulu baharatlar ile süslenmiş programlar gerekli. Sofrada programların nasıl olduğunu anlatmak için de, bol çeşitli zerzevatlar gibi umut projeleri olmalıdır. Yufka ekmek ve ayran gibi güvenilir kadrolarda sofrada olduktan sonra, halk bu sofradan kalkmaz!

En değerli fikirlere sahip olsan da bunu sevgi, güven ve umut içinde halka servis edemezsen, istediğin kadar etin kalitesinden ve yüceliğinden bahset, mutfakta oturur kendi pişirdiğini yamaklarınla birlikte kendin yersin!

Güzel eti kokutmayın, baharatlayın! Sofraya da zerzevatı koymayı unutmayın!

Baharat ve zerzevat önemlidir!

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap