380) EMPERYALİZMİN EN SİNSİ YÜZÜ

Yayin Tarihi 5 Mayıs, 2009 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Emperyalizmin En Sinsi Yüzü…

Milliyet gazetesinin her gün verdiği EGE ekinde, 4 Mayıs 2009 tarihinde bir reklam yayınlandı. İzmir Özel Türk Koleji’nin tanıtımının yapıldığı bu reklamda 6 yaş öğrencilerini kapsayan Hazırlık sınıfında nasıl bir eğitim verildiği özetlenmeye çalışılıyor

«İlköğretime hazırlık sınıflarında 14 saat İngilizce dil eğitimi! İspanyolca, Almanca ya da Fransızca seçmeli 2. yabancı dil eğitimi!»

İzmir Özel Türk Koleji’nin yabancı dil eğitimi konusundaki bu «duyarlılığı», beni Kolej’in internetteki sayfasına yönlendirdi. Burada Kolej’in yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak şu bilgilere ulaştım:

« İzmir Özel Türk Kolejinde, İngilizce eğitimi anaokulundan başlamaktadır. 4. sınıftan itibaren etkinlikler arasından seçilebilen Almanca ve Fransızca derslerine, 6. sınıfta İspanyolca eklenmektedir. Bu çerçevede 3. sınıftan başlayarak öğrencilerimiz için ULUSLARARASI DİL SINAVLARINA girecek biçimde bir program yürütülmektedir.»

Gerçekten de çarpıcı! Daha doğrusu insanın kanını dondurucu…

«İzmir Özel Türk Kolejinde, İngilizce eğitimi anaokulundan başlamaktadır.» Yani çocuklar henüz 6 yaşındayken… Daha kendi anadilini bile doğru düzgün konuşamayan, neyin ne olduğundan ve dünyadan habersiz 6 yaşındaki bebelere haftada 14 saat İngilizce dil eğitimi verilmektedir! «Ağaç yaşken eğilir» çünkü…

4. sınıftan, yani çocuk 10 yaşına geldikten sonra da Almanca ya da Fransızca öğretilebilmekte, bunlara 6. sınıfta (çocuklar 12 yaşındayken) İspanyolca eklenmektedir.

İzmir Özel Türk Koleji, bu yaklaşımını,

«Kültürlerin kaynaşmasını hedefleyen yeni Avrupa anlayışında ve küreselleşen dünyamızda gençlerimizi yeni kültürlerle tanıştırmak ve onları çok dilli olarak hayata hazırlamak en önemli hedeflerimizden birisidir»

diyerek meşru kılmaya çalışmaktadır. Aslında «meşru kılmak» demeyelim, çünkü toplumumuz daha kendi anadilini konuşmayan çocukların başka bir dili öğrenmelerini, o dille eğitilmelerini ve o kültürün kavramları ile düşünmelerini «çağdaşlık» olarak çoktan benimseniş ve içselleştirmiştir! Yani bu rezalet çoktan meşruiyet kazanmıştır!

Daha kendi anadilini konuşamayan 6 yaşındaki bebelere haftada 14 saat İngilizce öğretmek, çocuklarımızı «yeni kültürlerle tanıştırmak ve onları çok dilli olarak hayata hazırlamak» olmaktadır! Türkiye’nin geleceğini bu şekilde ipotek altına alması da millete böyle yutturulmaya çalışılmaktadır!

Bütün bunlara rağmen anlaşılmayan nokta, bu okulun adının neden İzmir Özel TÜRK Koleji olduğudur!

Emperyalizmin en sinsi yüzü eğitim alanında sırıtmaktadır!

SERDAR ANT

[email protected]

Paylaş:

Yorumlar

“380) EMPERYALİZMİN EN SİNSİ YÜZÜ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 01:59

  *ESASBU KADAR,KONTROLSÜZ;(APTALLIGA KARSI NE YAPILMALI?diye düsünmeden edemiyor insan.
  -özel okullar…yıllarca,cocuklar,o okullardan mezun olsun diye savaslar verildi!fransız okulları,alman lisesi,avusturya lisesi,vs…
  *YOK!KENDİSİNİ BU KADAR ÖNEMSİZ ADDEDEN,BASKA BİR MİLLET DAHA YOKDUR HERHALDE!
  ”Toplumumuzda TÜM özentiler;yahudi cemaatinin vede diger,levantenlerin,kendilerine;AYDIN?!!!diyenlerin bir bölümünün,yarattıgı,kronik/kendini ve cevresini!DİGERLERİNDEN??!
  /TÜRKLERDEN TABİİKİ!! AYRI,ÖZEL?GÖSTERMEK CABALARINDAN DOGMUS!MODA OLMUS!
  ARTIK NERESİNDEN?DÜZELTİLİR..LANET OLSUN.

 2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 13:47

  Selam Yılmaz Bey,Ben emekli müfettişim..
  Türk Milli Eğitim Mevzuatında ister özel, ister resmi ilköğretim Okulu olsun 4. sınıftan önce yabancı dil eğitimi yoktur. Özel okullar kendilerini ne sanıyorlarsa 5 yaşyan itibaren yabancı dil eğitimi vereceğiz diye tutturuyorlar. Ben görev yaptığım süğre içinde denetlediğim tüm özel okullarda bu programları iptal ettirdim ve yasal ne gerekiyorsa yaptım. Mevzuata uygun değil yazdığınız yazıdaki uygulama. 2. yabancı dil Fen liseleri ve anadolu liselerinde var. Lise seviyesinden önce uygulanması yanlıştır. İzmirdeki bu okulun bir an önce Milli Eğitim mevzuatı doğrultusunda program uygulaması için bakanlık tarafından uyarılması ve gereken yasal uygulamaların yapılması gerekir. BU okulda anlattığınız yabancı dil programlarına izin veren yetkililer varsa onlar hakkında da yasal uygulamalar yapılması gerekir.
  Abdullah APAK

 3. mucit48 yorum tarihi 7 Mayıs, 2009 14:10

  arapca ingilizce öğrenelim YÜCE TÜRK’lüğümüzü unutalım. Uyuz ve Soyguncu emperyalizmin sinsi yüzü.
  http://www.depremerkenuyari.com

 4. Yılmaz Yılmazer yorum tarihi 10 Mayıs, 2009 21:17

  Bu bir emperyalist oyun olup olmadığı tartışılabir.Üniversite mezunuyum,liseyi yabancı dil ağırlıklı okudum.Eğer yurt dışına çıkma imkanınız yok ise veya birebir olarak dil eğitimine önem vermezseniz hiç bir kusursuz ingilizceniz olamaz.6 yaşında başlamak doğru bir karardır.Büyük Türk milletinin başbakanının sadece one minute demesi mi daha hoş yoksa tercümeye gerek kalmadan karşısındakine sıkıntısını anlatması mı ? Bu sistem kesinlikle yaygınlaşlamı.Türkiye dünya liderliği oynamalıdır.Şeriatla yönetilen Osmanlı Devletinde dahi padişahlar bir kaç dili iyi derecede konuşabilmekteydi.Bu sadece izmirde var diye söyleniyor.Keşke Tüm Türkiyede Doğusunda Güneydoğusunda da olsa.Türkçe Bilmeyen Türk kimlikli insanların olduğu unutulmamalıdır.Üstelik bunlar ingiltere,amerika,kanada doğumlu değil Diyarbakır,Hakkari,Şırnak doğumlu.Keşke onlarda 6 yaşında ingilizce öğrenmeye başlayabilselerdi.

 5. Mustafa BİRELLİ yorum tarihi 13 Mayıs, 2009 02:34

  Tabiiki bir insanın çeşitli yabancı dili olmalı.
  Hem özümüzde ne derler? Bir dil, bir insan. Hal böyle iken bireyin yabıncı dil öğrenmesi gayet normaldir. Ancak bu, ana dilimiz olan “Türkçe“mizi arka plana atmaya bir bahane değildir. Nasıl ki yabancı dilde yarışıyorsak anadilde de yarışmalı hatta daha süraatli bir tempo ile.
  Önce anadilimizi iyice öğrenelim, öğretelim;
  sonra da istediğiniz kadar yabancı dil.
  BAKTİYAR VAHAPZADE`nin “ANA DİLİ“ şiirini okumanızı istiyorum. Orada söylemek istediklerimin hepsi mevcud.

Yorum yap