378) ORTA ASYA’DA EMPERYALİZMİN TRUVA ATI: NOEL BABA

Yayin Tarihi 12 Şubat, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

ORTA ASYA’DA EMPERYALİZMİN TRUVA ATI:

NOEL BABA

image00117.jpg

Kırgızistan Devlet Turizm Ajansı tarafından düzenlenen 2. Dünya Santa Clause (Noel Baba) Festivali başkent Bişkek’te yapılan görkemli tören ile başladı. Bişkek Devlet Filarmonisi binasında yapılan törende katılımcı ülkelerin Noel babaları sahne aldı. Festivale 16 ülkenin temsilcileri katılıyor.

“Noel baba ve onun dostları” ismi altında düzenlenen törende, dünyadaki savaşlardan ve açlık çeken bölgelerden görüntüler gösterildi. Törende konuşma yapan Noel Babalar, dünya için barış, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Festivale eli boş gelmeyen Noel babalar, Nura köyü depremzede öğrencilerine okul ve kırtasiye malzemeleri hediye etti. Geçen sene Kırgızistan‘ın güneyinde meydana gelen depremde Nura köyü tamamen yıkılırken, 75 kişi de hayatını kaybetmişti.

Tören festivale katılan ülkeleri tanıtan kısa gösterilerle devam etti. Türkiye’yi temsilen ise halk dansları grubunu gösterisi sunuldu.

Festival çerçevesinde Noel babalar Tanrı dağlarının Alarça, Karakol zirvelerine çıkarak, buradaki çeşitli etkinliklere de katılacak.

Kırgızistan Devlet Turizm Ajansı Başkanı Turuspek Mamaşev, bu festival sayesinde Kırgızistan coğrafyasını tanıtma imkanı bulduklarını, böylece yabancıların kış turizmine olan ilgisinin arttığını belirtti.

Kırgızistan’da her yıl düzenli olarak yapılması planlanan Dünya Santa Clause (Noel Baba) Festivali’nin ilki geçen sene yapılmıştı. İsviçre’nin “Sveko” mühendislik şirketi, yaptığı araştırma sonucu Noel Baba’nın hediyelerini yılbaşı akşamı dağıtıp bitirmesi için evinin Kırgızistan’ın dağlarında olması gerektiğini açıklamıştı.İŞTE MANAS’IN ASKERLERİNE BİLE NOEL BABA KOSTÜMÜ GİYDİRİLEN FESTİVALDEN GÖRÜNTÜLER

image0027.jpg

image0034.jpg

image0043.jpg

image0052.jpg

image0062.jpg

image0072.jpg

image0081.jpg

image0091.jpg

image0101.jpg

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

İLGİLİ YAZILAR:

http://www.yenidenergenekon.com/126-misyonerlik-tanri-daglarinda/

http://www.yenidenergenekon.com/131-tanri-daginda-noel-baba-yasallasiyor/

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap