372) SOS

Yayin Tarihi 13 Haziran, 2014 
Kategori SİYASİ

SOS

image001

Telgrafın dili Mors Alfabesinde SOS üç nokta, üç kısa çizgi, üç nokta (…—…) ile verilir. Ancak anlatmak istediğim SOS bu anlamda değildir!

Buradaki SOS açılımı şöyle: “Saddam’ın Ordusu Savaşıyor”

IŞİD olarak dünya gündemine eylemleri ile oturan bu örgütün kısa bir araştırma ile Irak’ın, ABD işgaline karşı çıkanlar tarafından kurulduğunu anlayacaktır.

Örgüt, 2004 yılında “Tevhid ve Cihad” adıyla Ürdünlü subay Ebu Musa Zerkavi tarafından kurulmuş. “Tevhid ve Cihad” adı özellikle seçilmiştir. Tevhid; “La ilahe illallah” Allah’ın birliğine inanmak, İslam’ı yaşamak ve yaşatmak anlamındadır. Cihad ise; Allah adına savaşmaktır.

Örgüt; İşgalci ABD, AB ve işbirlikçilere karşı savaş ilan etmiştir. IŞİD, Saddam döneminin kaçak subayları tarafından desteklenmektedir.

Kurucu lider Zerkavi’nin 2006 yılında ABD askerlerinin yaptığı bir operasyonda öldürülmesinden sonra, başa selefi anlayışa sahip Yemenli Ebu Hamza el Muhacir geçer. 2010 yılında Ebu Hamza el Muhacir’in de ABD tarafından öldürülmesi, Ebu Bekir El Bağdadi’nin lider olmasını sağlamıştır.

Ebu Bekir El Bağdadi kimdir?

“ABD’nin başına 10 milyon dolar koyduğu Ebu Bekir El Bağdadi; Bağdat İslam Üniversitesi’nde doktora yapan ve geçmişte Dr. İbrahim Avad diye tanınan vaiz, şeriat, fıkıh, İslam tarihi ve şiir uzmanı olarak da biliniyor. 
Bağdadi’nin yükselişi, Irak’taki El Kaide’nin liderleri öldürüldükten sonra başladı, örgütün başına geçti.
O dönem örgüt çok zayıflamıştı. Suriye’de 2011’de isyan başlayınca örgüt yeniden dirildi.
Aynı zamanda ABD ordusunun 2011 sonunda Irak’tan çekilmesiyle oluşan boşluk da ona ve örgütüne yaradı. 2011’de 800 olan militan sayısı, 2012’de 2 bin 500’e, 2013’te 10 bine ulaştı.”

IŞİD’in Yönetim Kadrosu:

“IŞİD (her ne kadar küresel cihad hareketine mensup olduğunu iddia etse de) yönetim konseyinde bulunan 13 kişinin tamamı Iraklılardan müteşekkil. Çünkü Bağdadi, Iraklılardan başkasına güvenmediği için kimseyi üst kadroda istemiyor. Bu Iraklılardan 3 tanesi, Saddam dönemi Irak ordusu komutanları… Bu konsey, Irak ordusunda eski bir albay olan Hacı Bekir lakaplı kişi tarafından idare olunuyor.” (http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/163187.aspx)

IŞİD, Musul kentini işgal ettikten sonra, ilk yaptığı icraat; kent yönetimi için vali atamıştır. Vali, Saddam Hüseyin döneminde Devrim Muhafızı komutanlarından olan Albay Haşim Cammas’dır..!  

Soru-Yorum!

IŞİD, SOS (Saddam’ın Ordusu Savaşıyor) olabilir mi?

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“372) SOS” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 13 Haziran, 2014 20:59
  2. sevgi nesil turksu yorum tarihi 14 Haziran, 2014 09:54

    Muslu-mallik bu !

Yorum yap