370) BATILI ÜLKELER, TÜRK COĞRAFYASINA ÜŞÜŞTÜ!

Yayin Tarihi 23 Ocak, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

AB DİPLOMATİK TEMSİLCİLİK AÇIYOR

image00150.jpg

Avrupa Birliği Türkmenistan’a gösterdiği büyük ilgi ve işbirliği çabalarını perçinlemek için başkent Aşgabat’ta diplomatik misyon açmaya hazırlanıyor. Türkmenistan’daki yetkili kaynaklar, bu kış özellikle Orta ve Batı Avrupa’da Rusya-Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizi sebebi ile sıkıntılı günler geçiren ülkelerin Türkmenistan’ı alternatif enerji teminatçısı olarak gördüğünü belirtiyorlar.

Aşgabat ise gelinen noktada Avrupa Birliği’ni, dış siyaset ve ekonomi stratejileri dolayısı ile öncelikleri arasında değerlendiriyor.  Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov da bunun ispatı olarak geçtiğimiz aylarda Belçika, Almanya, Avusturya ve Romanya’ya bir dizi seyahat geçekleştirmişti.

Avrupa Birliği de artık enerji sahasında Türkmenistan ile karşılıklı işbirliği antlaşmasını imzalama aşamasında.

Türkmenistan’ın başkenti Aşgabat’ta geçen yıl da Avrupa Evi açılmıştı.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

ORTA ASYA’DA ABD-RUSYA SAVAŞI

image00214.jpg

Rusya, ABD’li “Çuvalcı” general Petraeus’un ardından Orta Asya ülkelerine karşı sıkı bir atağa geçmeye hazırlanıyor. Rusya, Orta Asya ülkeleri ile işbirliği ve ilişkilerin pekiştirmesi yönünde tüm gelişmlelere sıcak bakıyor ve yakından takip ediyor. Önceki gün Orta Asya ziyaretini bitiren ABD Merkez Komutanı Çuvalcı general David Petraeus’un ardından, ilişkilerini tazelemek amacı ile Rusya yeniden açılım yapmaya hazırlanıyor.

İlk olarak Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Özbekistan‘ı ziyaret edecek. Rus liderin Taşkent’e yapacağı ilk resmi ziyaretinin amacı, Devlet Başkanı İslam Kerimov ile ilişkilerini yeniden pekiştirmek olacak.

Avrasya Ekonomik Topluluğu üyeliğinden ayrılmasının ardından Rusya, Özbekistan’la ilişkisine yeniden bir ivme kazandırma boyutu arıyor. İki liderin ana gündemi yatırımların korunması, doğalgaz, ulaşım, askeri teknik işbirliği ve göçmenlik…

Rusya, Gazprom vasıtasıyla, Özbekistan’da doğalgaz yatırımı ve işletmesi istiyor.

Medvedev’in Özbekistan ile ABD arasındaki askeri teknik ilişkileri de konuşması ve bu yönde Rusya ile işbirliği fikrini de ortaya koyması bekleniyor.

Medvedev’in hemen ardından, Moskova, sırasıyla, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan liderlerini ayrı ayrı kabul edecek. Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan devlet başkanları Şubat ayı içinde Moskova’yı ziyaret edecekler.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“370) BATILI ÜLKELER, TÜRK COĞRAFYASINA ÜŞÜŞTÜ!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Tuncay Demirbaş yorum tarihi 23 Ocak, 2009 17:38

  Adı gibi batık batılı ülkeler, dünya’nın en zengin enerji ve su kaynaklarına sahip coğrafyası Orta Asya’yı asırlardır ele geçirmeye çalışıyor..İşin tuhaf tarafı ise kendi ülkelerinde “ODUN” dan başka kaynağı kalmayan bu emperyalistler Ortaasya ya girebilmek için can atarken, biz ise basiretsiz politikacılarımızın ileri görüşsüzlükleri hasebiyle AB ye girmek için can atıyoruz!!!.. Ne kafar tuhaf bir durum değil mi?..

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 23 Ocak, 2009 22:13

  *iste bu!..;(
  *TÜRKİYE NE YAPAR?
  RAHMETLİ TÜRKMENBASI’NIN DÜSÜNCELERİNİ OKUMUSTUM..BİR YAZARIMIZIN KÖSE YAZISINDA..NİCİN?TÜRKİYE, BİZİMLE KONTAK KURMAZ?diyordu..İNANILMAZ!DEGİLMİ?.HABİRE BATI, PESİNDE, ONURUMUZ 2 PARALIK EDİLİREK..ÜLKEYİ BU HALE GETİRTTİLER!kimsede cıkıp, ne mhp.ye ne diger iktidarlara..hicbirsey diyemedi!deseydi..BUGÜNLER YASANMAZDI!
  *RAHMETLİ TÜRKES BEY,in ruhuda rahatsızdır..ULU ÖNDERİNDE..bu millet ÜZERİNE DÜSEN VAZİFELERİ *İHMAL ETMİSTİR*
  –yıllardır!!BANU AVAR, program yapıp,anlatıyordu..dini vede diger konulardaki batılı;( CABALARINI..KİM DİKKATE ALDI?
  BİZLER NE KADAR?İTİRAZ EDEBİLDİK?
  etsekde..kim dinledi?;;((LANET OLSUN.BOSVERMİSLİGE.

 3. HÜSAMETTİN ŞENER yorum tarihi 24 Ocak, 2009 00:22

  Çakallar acıkınca hemen TÜRK coğrafyasına üşüşüyorlar. 90 yıl önceki gibi…
  Ama artık burunlarının kırılma zamanı geldi…
  http://www.depremerkenuyari.com

 4. Kursad yorum tarihi 25 Ocak, 2009 22:33

  Tamamiyle mason demirel in aldığı emirler ile gözardı etmesi ile yaşanmış bir olaydır. Koskoca bir kıta parçalandı bir sscb %50 ufaldı. Türkler özgürlüklerine kavuştu ama bu büyük tarihi olaydan sonra Türkiye bir gün öncesini nasıl yaşamıssa bir gün sonrasınıda aynı yaşadı. Sanki hiç bir şey olmamıs, o insanlar Türk değilmiş, tarihi, dil ve kültür bağlarımız yokmus gibi davrandılar. Biz onların o yardıma muhtaç anlarında yardım etmedik, şimdi ise dicek hiç bir şeyimiz yok. Biz kandaşlarına ve soydaşlarına karşı artık suçlu bir Türkiyeyiz. Çünkü biz Atatürkten sonra hiç milli şuura sahip insanlar tarafından yönetilmedik. Biz ya rus edilmek istendik ya emperyalist edilmek istendik ya arap edilmek istendik. Ama hiç Türk şuuru ile yetişrieilmek ve yaşatılmak istenmedik, hiç soydaşlarımızla birlik olmadık.

 5. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Ocak, 2009 16:28

  “At binenin kılıç kuşananın.” Demişti Yeniden Ergenekon bir yorumunda.

  Maalesef.
  Kızmak gereksiz.
  Biz kendi kaynaklarımızı koruyabiliyor muyuz ki Orta Türk Cumhuriyetlerine kızalım.
  Çakallar ortada geziyor, aslan yatağında uyuyor.
  Yine de; “Yazıklar olsun” demekten kendimi alamıyorum.

Yorum yap