37) BAŞBAKAN HEDEF GÖSTERDİ

Yayin Tarihi 9 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

NE DEMİŞTİK ? “HAKİM SEVGİ ÖVÜÇ, ZAMAN GAZETESİ TARAFINDAN HEDEF GÖSTERİLİYOR !”

 

image00162.jpg

 

Şehitlere “kelle” dediği için “3 kuruşluk” tazminata mahkum edilen Başbakan Tayyip Erdoğan, grup toplantısında öfke saçtı. Olayı manşetten duyuran Yeniçağ’ı ve kararı veren hakimi isim vermeden topa tutan Erdoğan, “Hiçbir medya mensubu benim özgürlük alanıma giremez” diye konuştu.

Hile yapmakla suçladı
MAHKUMİYETİ hak etmediğini ileri süren Erdoğan şöyle devam etti: Neymiş birisine ben ‘sayın’ demişim ve bundan dolayı açılan dava da ne biliyor musunuz?
3 kuruşluk manevi tazminat davası… Niye? Hile-i şeriye uygulayacaklar ya…


Dava açan açana
BÜyÜk Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz, “3 kuruşluk” dava yağmurunun artarak sürdüğünü söyledi.

3 kuruşluk tazminat çok kızdırdı
Şehitlere “kelle” dediği için 3 kuruşluk tazminata mahkum edilmesine öfkelenen Başbakan, davayı duyuran
Yeniçağ’ı hedef aldı: Hiçbir medya mensubu benim özgürlük alanıma giremez, hakaret edemez
Avustralya’da katıldığı bir radyo programında bölücübaşı Öcalan’a “sayın”, şehitlere da kelle dediği için şehit aileleri tarafından 3 kuruşluk tazminata mahkum ettirilen Başbakan Erdoğan, yargı kararına sert eleştiriler yöneltti. TBMM’deki AKP Grup toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, davaları Türkiye’ye duyuran Yeniçağ’ı da isim vermeden hedef gösterdi. İşte Başbakan Erdoğan’ın o sözleri:  

Yok böyle bir şey
“Yayın özgürlüğü, bu anlayışın dışına çıkılmasına ve insan onurunun çiğnenmesine bir mazeret teşkil edemez. Bunu her zaman söylüyorum. Bakıyorsunuz, medya dünyasında böyle bir anlayış var. Sınırsız özgürlük… Yok böyle bir şey. Bu, Türkiye için de Avrupa için de dünya için de geçerlidir. Sınırsız bir özgürlük hiç bir yerde olamaz. İster yazılı, ister görsel olsun. Hiçbir medya mensubu, kalkıp da benim özgürlük alanıma giremez, saldıramaz, hakaret edemez. Ama şimdi öyle şeyler çıkıyor ki bakıyorsunuz hakaret, ağır eleştiri kavramına giriyor. Bunu da anlamak mümkün değil. Hele siyasetçiyseniz yandınız.

“Sayın“ demişim
Siyasetçiye hakaret, hep ağır eleştiri olarak değerlendiriliyor. Ben, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyım. Şahsımla alakalı, düşünebiliyor musunuz, dava açıldı. Neymiş birisine ben ’sayın’ demişim ve bundan dolayı açılan dava da ne biliyor musunuz? 3 kuruşluk manevi tazminat davası… Niye? Acaba diğerleri tutar mı tutmaz mı? Hileişer’iye uygulayacaklar ya… Her zaman şunu biz biliriz. Suçun işlendiği yer, eğer matbuatsa yayının yapıldığı yer, suçlunun, zanlının, neyse bulunduğu yer… Hiç alakası olmayan bir yer. Nerede? Kartal İlçesinde…

Olmaz böyle şey
Bunu anlamakta zorlanıyorum. ’Adalet mülkün esasıdır’ diyorsak, bu esas yerine gelmeli. Çünkü ben de ceza alıyorsam, bu cezaya inanmalıyım. Demeliyim ki ’bu ceza haklı, ben de bu cezayı çekmeliyim.’ Şu olaya bak, 3 kuruşluk manevi tazminat… Ne demek bu? ’Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını ben manevi tazminata mahkum ettirdim…’ Olmaz böyle şey… Hukuk, bu kadar zedelenmemeli, bu duruma getirilmemeli. Eğer ben bir manevi tazminata mahkum edileceksem, bunun hakkı verilir, öyle mahkum edilir. Ama ben de buna layık olduğumu kabul ederim. Yoksa nefislerimizi tatmin için bu tür kararlar verilmez.”

Davalar sürecek
Başbakan Erdoğan’ı kızdıran üç kuruşluk tazminat davalarının açılmasına öncülük eden Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz, dava yağmurunun süreceğini söyledi.

Mesaj ortadadır
Davanın gerekçeli kararının açıklamasının ardından şehit ailelerinin harekete geçtiğini ifade eden Kerinçsiz, “Mahkemenin tatminkar gerekçeli kararı şehit ailelerinin yargıya olan güvenini bir kere daha tescil etti ve onları yüreklendirdi.  Şehit yakınları evlatlarına ”kelle“ diyen Başbakan’ı, ’görevi başında şehitlere hakaret eden ilk Başbakan olarak tescillemek için’  adeta yarışa tutuştu. Başbakan’ın öfkesi boşuna; davalar sürecek” dedi. Başbakan’ın “tazminat bedelinin 3 kuruş olmasına” hukuken müdahale hakkının olmadığını da belirten Kerinçsiz, şunları kaydetti: “Erdoğan davalarının değerini kendi biçmek istiyor. Ancak tazminat davalarında değeri davacılar belirler. Şehit yakınları 3 kuruşu takdir etmiş ve o kadarlık dava açmıştır. Bu bedelle verilen mesaj ortadadır.” Başbakan’ın gerekçede verilen derslere çok kızdığını belirten Kerinçsiz, “Bugüne kadar dinci söylemle oy toplayan Başbakan yargı kararıyla kendisine şehitlik kavramı ve yüceliği ile ilgili açık bir ders verilmesini hazmedememiştir” diye konuştu. Başbakan’ın   açıklamalarının yargıya müdahale anlamı taşıdığını da vurgulayan Kerinçsiz,  “Başbakan, kadrolaşamadıkları tek erk olan yargıya karşı hesaplaşma içgüdüsüyle eleştiriler yöneltiyor ” dedi.

İLGİLİ YAZI :

 http://www.yenidenergenekon.com/23-erdogana-uyari/  YORUMU

Paylaş:

Yorumlar

“37) BAŞBAKAN HEDEF GÖSTERDİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. necla seyrek yorum tarihi 9 Ocak, 2008 17:00

    BİRİSİNE SAYIN DEMİŞ…. O BİRİSİ KİMMİŞ ACABA …O NU NİYE SÖYLEYEMİYOR

Yorum yap