369) “Mahkumları Serbest Bırakın!”

Yayin Tarihi 4 Nisan, 2016 
Kategori SOSYAL

Savcıdan duygulandıran karar;

“Tüm mahkumları serbest bırakın!” 

image001

————————————————————————————–

Erzincan’da 1939 yılında meydana gelen büyük depremde yaşanan bir olayı belki de çoğumuz unutmuştur. Dönemin Cumhuriyet Savcısı İzzettin Akçal büyük bir riske girerek depremzedelere yardım etmeleri için mahkumları 1 günlüğüne serbest bırakmıştır. Yapılan yardım sonrası ise hiçbir mahkum firar etmemiştir.

7.2 şiddetindeki büyük Erzincan depreminde 32 bin 962 kişi hayatını kaybetmiş, 100 bin kişi de yaralanmıştır. Oluşan deprem neticesinde 116 bin 720 bina yıkılmıştır. Dünyanın büyük depremleri arasında sayılan bu deprem Türkiye’nin en ciddi deprem felaketlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir.
Türkiye’nin o dönemdeki sosyal ve ekonomik şartları yeterli olmadığından depreme gerekli müdahale yapılamamıştır. İstenilen insan gücünün de olmadığı Erzincan’da Savcı İzzettin Akçal farklı bir yola başvurmuştur.

MAHKUMLARI SERBEST BIRAKIN

Dünyanın sayılı deprem felaketlerinin yaşandığı o günlerde insanlığa dair çok güzel bir anekdot bulunur. Savcı Akçal depremzedelere yardım etmeleri için büyük bir risk alarak mahkumları 1 günlüğüne serbest bırakma kararı verir. Durumu mahkumlara da anlatan savcı tüm tutukluları bırakır.

ÖZEL BİR KANUNLA AF

Savcıya verdikleri sözü tutan mahkumlar, depremzedelere yardım edip geri dönerler. Tek bir mahkumun bile firar etmediği bu olay sonucunda 1940’ta özel bir kanun çıkartılarak tüm mahkumlar affedilir.

http://www.hukukihaber.net/

1939_Deprem_Yardimi

Sabıkasında cinayet, gasp, hırsızlık, kaçakçılık, kız kaçırma gibi suçları bulunan 241 mahkuma Erzincan Cumhuriyet Savcısı İzzettin Akçal cezaevinde şöyle hitap eder:

 “Sizi şimdi kurtarma çalışmalarında görev almak üzere serbest bırakacağım. Aranızda civar köylerden olanlar varsa iki günlüğüne köylerine gidip, ailelerini görebilirler. Ancak bir koşulum var; hiçbiriniz kaçmayacaksınız. Canla başla çalışacaksınız. İşimiz bitince cezaevine döneceksiniz” 

Mahkumlar hep bir ağızdan kaçmayacaklarına dair söz verirler. Mahkumların içinde birkaç idamlık azılı katiller de vardı..!

Mahkumlar 1000 yaralı yurttaşı enkazlar altından kurtarır. Kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonra 241 mahkum Savcı beye verdikleri şeref sözü üzerine cezaevine eksiksiz dönerler! 

Devlet, mahkumların bu çalışmaları ve dürüstlüğüne istinaden 26 Nisan 1940’da özel af kanunu çıkarır. Mahkumlar serbest kalır.

 

Erz_Dep_15_400_300

Depremde 100 binden fazla ev yıkılır. Kış şartlarında dış dünyayla bağlantısı kesilen Erzincan'da can pazarı yaşanır.

Paylaş:

Yorumlar

“369) “Mahkumları Serbest Bırakın!”” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 5 Nisan, 2016 17:13

  HELAL OLSUN!
  77 YIL ÖNCE, YÜCE TÜRK MİLLETİ’NİN MAHKUMLARI BİLE SÖZÜNDE DURAN VATAN-HAYIR SEVER İNSANLARMIŞ..
  BİZE ŞEREFLİ GEÇMİŞ BIRAKMIŞLAR.
  ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN!

 2. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 8 Nisan, 2016 08:58

  CUMHURİYET SAVCILARI DA..

Yorum yap