360) İBRETLİK ALDANMA

Yayin Tarihi 16 Ocak, 2014 
Kategori SİYASİ

İBRETLİK ALDANMA

image00121.jpg

Aldanmak; yanlış bir şeyi doğru olarak algılamaktır. Aldanmanın en kötü yanı aldandığı şeyin doğruluğuna itaat etmesi ve buna da diğer kişileri ikna etmeye çalışmasıdır.

Aldanmak iki türlü oluşur: keyfiyetten ve mecburiyetten.

Keyfiyetten oluşan aldanmalarda kişinin saflığı, bilgisizliği, tecrübesizliği etken olup istek dışı bir gelişmedir. Bu tür aldanmalar, kısa sürelidir. Gerçekler ve doğrular anlaşıldığında pişmanlık duyulur ve özür de dilenir. Böylesi aldanmalar tüm insanların yaşayacağı gerçeklerdir.

Mecburiyetten oluşan aldanmalarda ise, kişi inanmadığı halde kazanımlarını kaybetmemek uğruna menfaati için veya bir korkudan dolayı yanlış bilgiye inanmak durumunda olması halidir. İşte bu konumdakiler, kendi statülerini savunmak veya sürdürmek için eleştirilere kapalı olup aldandığı şeyi ötekilere de inandırmaya çalışırlar.

Siyasette aldatma, kandırma ve yalan önemlidir. Siyasetin doğası gereği, siyasiler hedeflerine varmak için meşru zeminde bu taktikleri kullanabilir. Ancak söylemler milli menfaatleri zedeleyici boyutta olmamalıdır.

Ülkemizdeki siyasi söylemler ve eylemleri anlamak ve anlatmakta zorluk çektiğimizi ifade etmeliyim! Son iki gün içindeki aldanma söylemlerinden, sadece iki örnek:

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Büyükelçiler Konferansı’nda Abdullah Öcalan için, “Beğenseniz de beğenmeseniz de Kürtlerin lideri Öcalan” ifadesini kullanmış!

Allah aşkına bu açıklamanın beğenilecek bir tarafı mı var? Bir devlet adamının, bölücü ve terörist Apo’yu milyonlarca Kürt Halkının lideri olarak kabul etmesi ve takdim etmesi, nasıl bir aldanma ve aldatmadır? Sayın Atalay, şunu bilin! Kürtlerin çoğunluğu terörden ve teröristten rahatsızdır. Bununla birlikte kesinlikle Apo’yu lideri ve kurtarıcısı olarak da görmemektedir. Eğer sizin dediğiniz gibi bir durum var ise; AKP’nin,  Kürt bölgelerinden aldığı oylara Abdullah Öcalan mı izin veriyor?

İkinci örneği yazmaktan hicap ettiğimi öncelikle arz etmeliyim!

Medyadan öğrendiğimiz kadarı ile; AKP Düzce milletvekili Fevai Arslan Düzce’de, Başbakan Erdoğan için “Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider var. İşte bunun önünü kesmek istediler”

Hey Fevai Arslan, eğer bu söylemde bulunduysan;

Senin Allah’ın Tayyip Erdoğan mı? Kime tapıyorsun? Bu nasıl bir aldanmadır?

Tarihten bir örnek vereyim de, görünüşe aldanmanın ne olduğu daha iyi anlaşılsın:

“Rönesans dönemi İtalyan ressam Leonardo Vinci, Hz. İsa’nın havarileriyle birlikte yediği ünlü “Son Akşam Yemeği” tablosunu yapan kişidir. Vinci, çalışmalarında model kullanmayı seven bir ressamdır. Bu tabloyu da yapmak istediğinde Hz. İsa’ya ve Havarilere benzeyebilen kişileri arar. Bir gün kilise korosunda ilahi okuyan bir genci görür. Gencin yüzünden masumiyet içinde nur akıyor gibi… Vinci, genci İsa için model olarak kullanır. Havariler içinde modeller bulur ve tabloya çizer. Son olarak Hz. İsa’ya ihanet eden ‘Yahuda’ adlı havarinin çizimine gelir. Vinci’ye göre bu hain havari öyle biri olmalı ki; yüzünde günah, pislik ve kan algısı olmalı. Yıllarca bu kişiyi arar. Nihayet bir gece sokakta pis kokular içinde ayyaş birine rastlar. Yüzüne baktığında ayyaşın çirkinliğinden korkar, hain havariye örnek olacak kişiyi bulduğuna da sevinir…

Vinci, atölyesinde hain havariye örnek olan modelle çalışırken, modellik yapan kişiye nezaketen sorar

— Nasılsınız, çalışmadan ve ortamdan memnun musunuz?

Modellik yapan çirkin suratlı kişi der ki:

— Hayır sıkılmıyorum. Memnunum. Ayrıca ben sizinle yıllar önce de aynı tablo için modellik yapmıştım!

Vinci bu cevap üzerine, modelin yanına yaklaşır ve yüzüne dikkatlice bakar ve ibretlik bir aldanmanın şaşkınlığı içinde kalır. Çünkü; karşısındaki kişi Hz. İsa için model olarak kullandığı yüzünden nur aktığını sandığı masum gencin ta kendisiydi”

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“360) İBRETLİK ALDANMA” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. sevgi nesil türksu yorum tarihi 17 Ocak, 2014 02:01

    Mecburiyette aldanmayı belki yaşamışımdır ama hatırlamıyorum,Tanrı korusun.

  2. Zuhal Asma yorum tarihi 22 Haziran, 2022 01:21

    Bu Düzcenin Topragi besliyorda
    .Yaratiyormuymus birde!!-Erd.nin EGOSUNU SİZMİ?Diklestirdiniz bugune kadar böyle!-yüzde 58 NAÇAR EY MafyaKILIKLI YENİler😎

Yorum yap