36) EŞREF BİTLİS (1933-17 Şubat 1993)

Yayin Tarihi 17 Şubat, 2009 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

EŞREF BİTLİS

image00129.jpg

Eşref Bitlis, (d. 1933, Malatya – ö. 17 Şubat 1993). Eski Jandarma Genel Komutanı.

1952 yılında Kara Harp Okulu‘ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisi‘ni tamamladı. Almanya‘da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi‘nden mezun oldu. 1973‘de Alman Harp Akademisi’ni tamamladı.

Bir yıl Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978‘de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982‘de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986‘da korgeneral rütbesi aldı. 1988‘de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990‘da orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı‘na atandı.

Bitlis, bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye‘den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD‘nin Kuzey Irak‘da oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti’nin Türkiye’nin zararına olduğunu söylüyordu. Bu nedenle ABD büyükelçiliği tarafından birkaç defa hükümete şikayet edildiği iddia edildi. 17 Aralık 1992‘de Çekiç Güç’e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak’ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis’in helikopterine taciz uçuşu yaptı ve helikopteri inişe zorladı. Komutanlığı döneminde JİTEM‘in kurularak yargısız infazların yapılmasına ve itirafçılarla birlikte silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapılmasına karşı çıktığı da basına yansımıştır.

Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993‘de Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetti

ALLAH RAHMET ETSİN!

Paylaş:

Yorumlar

“36) EŞREF BİTLİS (1933-17 Şubat 1993)” yazisina 12 Yorum yapilmis

 1. Yasemin Yüksel yorum tarihi 17 Şubat, 2009 03:30

  16 Yıldır çözülemeyen muamma bir kaza!!
  Eşref Bitlis Paşa yaşasaydı bugün çekiç güç olmayacaktı ve olması gereken olacaktı..Ne yazıkki yaşamıyor ve onun hayata geçireceği hiçbirşeyi kimse sahiplenip yapamıyor..

  Ve yine ne acıki..O’na ve 5 arkadaşına Allah Rahmet eylesin,dualarım sizinle, bıraktığınız yerden daha kötü durumdayız demekten başka birşey yazamıyorum..

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 17 Şubat, 2009 09:19

  Türk Milleti, kendisine hizmet edenleri unutmaz.
  Mekanın cennet paşam.
  Lazım gelen, vatan uğrunda kendini feda edenlerin cennette olduklarının bilinmesi ve örnek alınması.
  O kutsal elbise, herkesi paşam yapmaz. Herkesi cennete göndermez.
  Türk askerinin başına çuval geçirtenleri ise hiç affetmez.
  Asker bu işi kendisi halletmek için, zamanını bekler.

 3. Barış AYKUL yorum tarihi 17 Şubat, 2009 13:01

  Olayın akabinde Kara Kuvvetleri Komutani Muhittin Fisunoglu herhangi bir yorumda bulunmazken Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş ”kaza”açıklamasında bulunmuştu.Güreş Paşa hangi veriye dayanarak böyle bir açıklama yaptığı anlaşılamadı.

  Olayın devamı tam bir komedi…
  THY uçakları havada vızır vızır uçarken çift buz kırıcı önleyici sistem içeren Beechcraft-200 Vip tipi uçağın düşmesi pilotaj hatasına bağlanıyor.Pilotlardan biri devre birincisi bir binbaşı diğeri devre ikincisi bir yüzbaşı…

  Açılan davada Amerikan Lockheed firması mahkemeye ”benim uçağım o şartlarda düşmez!” açıklaması yolluyor.
  İTÜ Uzay Bilimleri Fakültesinden tayin edilen bilirkişi ”uçak buzlanma sonucu düşmemiştir!”tespitinde bulunuyor.

  Konuyu daha 2-3 gün önce tartıştığım bir emekli pilot albayın yorumu daha da enteresan,pilot albayımız ”İTÜ bilirkişisi hayatında uçağamı binmiş,pilotluk eğitimimi almış?”diyor.

  Velhasıl Eşref Paşa ve maiyetinin kanı yerde kalıyor,Türkiyemiz üzerinde oynanan karanlık oyunlara bir yeni halka daha ekleniyor…

  Ruhları Şad olsun…

 4. TARIK KONAL yorum tarihi 17 Şubat, 2009 15:22

  SAYGIDEĞER ARKADAŞLARIM.
  ULUSUMUZUN BU SAYGIN EVLADI, KOMUTANIM EŞREF BİTLİS’İN UÇAĞI, ABD TARAFINDAN DÜZENLENMİŞ BİR SABOTAJ SONUCU DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR… (Doğan Güreş ve benzerleri ne isterlerse söylesinler) O’NUN ŞEHİT EDİLDİĞİ TARİH, ÜLKEMİZİN GÜNEY VE GÜNEYDOĞUSUNDAKİ OLUMSUZ GELİŞMELERİN -GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ BİÇİMDE- BAŞLAMA TARİHİDİR…
  16 YIL OLMUŞ BİZLERDEN AYRILALI…
  KOMUTANIMA TANRIDAN RAHMET DİLİYORUM,
  O’NU BİZLERE UNUTTURMAYAN Y.KARAHAN BEYEFENDİYE DE TEŞEKKÜR EDİYORUM…
  TARIK KONAL

 5. FİKRET HAKAN yorum tarihi 3 Mart, 2009 18:31

  SELAM HERKESE ! EŞREF KOMUTANIMIN ÖLÜMÜ CİDDİ ANLAMDA ÖRT PAS EDİLMİŞ OLUP VE BU ÜLKEDE MEBUSLUK BAKANLIK VE HATTA BAŞBAKANLIK YAPIPTA ÜLKEYİ DIŞ GÜÇLERE PEŞKEŞ ÇEKTİRENLERE YAZIKLAR OLSUN DİYORUM HANİ HEP DERLERDİ ÜLKEDE MİLLİ İNANIŞ OLDUGU SÜRECE BU ÜLKEYE HİÇ BİR ŞEY OLMAZ BENCE ÇOK KÖTÜ ŞEYLER OLDU SATILMAYAN KURUM KURULUŞ KALMADI İŞTE RAHMETLİ EŞREF BABA OLACAKTİKİ ŞİMDİKİ ONURSUZLAR BAKALIM BU TARZ DAVRANIŞLAR SERGİLEYEBİLECEKLERMİYDİ VATAN SAG OLSUN NE DİYİM !

 6. Muhammed ŞEKER yorum tarihi 8 Mart, 2009 09:33

  Komutanım,seni rahmetle anıyoruz.Binlerce Eşref var arkandan gelen…

 7. taner karaman yorum tarihi 7 Aralık, 2009 19:57

  Paşam seni unutmak mümkün değil sana yapılan elektronık operasyonu kınıyoruz ve tsk bunyesınde senın gıbı adam gelmeyeceğin emınız ama unutmakı senın arkandan gelen bınlerce yürekli esref bıtlıs var bunu sakın unutma mekanın cennet olsun pasam

 8. mustafa kütle yorum tarihi 13 Haziran, 2010 02:44

  vatanı ve milleti için can verenlerin ruhu şad olsun.Tanrı, Türkü korusun ve yüceltsin.

 9. ERTUGRUL yorum tarihi 19 Ağustos, 2010 05:02

  ALLAH RAHMET EYLESIN PASA VAR PASACIKLAR VAR GUREVI BITEN basbug yerine kendini koruyacak kisi icin depindi durdu pasamizinda ucani dusurunler bu pasaciklarin oldugu apacik ortada

 10. TOLGA yorum tarihi 22 Haziran, 2011 11:06

  Eşref paşa bile bile ölüme gönderildi.Halikopterin motorunun buzlanma sonucu düştüğünü ifade eden o dönemin GenelkurmaY Başkanı DOĞAN GÜNEŞ meteorolojiden aldığı 037 gizli hava raporunu bildiği halde paşamızı bile bile ölüme göndermiştir.Arkasında CIA bağlantılarını gizlemekten bile kaçınmıştır.Irak tarafında ABD uçaklarının tacizine uğrayan Eşref BİTLİS paşamız çekiç güç tarafından ıRAK a yapılmasını istemediği KÜRT DEVLETİ nin hep karşısında hareket etmiş ABD VE CIA i çileden çıkartmıştır.JİTEM İN KURUCUSUDUR AYNI ZAMANDA eşREF PAŞA UYUŞTURUCU MAFYASININ BİR NUMARALI DÜŞMANI OLMUŞ MÜCADELESİNE YILMADAN DEVAM ETMİŞTİR.TÜRKİYE NİN EN ÖNEMLİ PAŞALARINDAN OLAN EŞREF BİTLİS ARTIK ABD VE İSRAİL TARAFINDAN İSTENMEYEN HASTA ADAM İLAN EDİLMİŞTİR.YAZIK Kİ BÖLE PAŞALARIMIZ POLİTİKACILARIMIZ BİLİM ADAMLARIMIZ KOLAY VE BASİT BİR ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLÜYOR DEVLET VE ASKERİYE SESSİZ KALIYOR.SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK.

 11. İsrafil Kumbasar yorum tarihi 9 Ekim, 2012 06:39

  Org Eşref Bitlis de Uğur Mumcu da bu ihanete karşı çıktıkları için öldürüldüler
  http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=3658
  GİZLİ SAVAŞIN ŞEHİTLERİ
  http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=3754

 12. Medyamatik yorum tarihi 31 Ekim, 2016 20:22

  Eşref Bitlis’i ABD’ye kim şikayet etti?
  Çözüm süreci sayesinde iki yıldır, terör yüzünden şehit haberleri gelmiyor. Bu süreç aslında çok daha önce çözülecekti. Zira 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Orgeneral Eşref Bitlis’in bu konuyla ilgili ayrıntılı çalışmaları oldu. Ancak süreç tam başlayacakken önce Eşref Bitlis şüpheli bir uçak kazasında can verdi, iki ay sonra da Özal kalp krizi yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye için canını feda etmekten çekinmeyen bu iki ismin ölümleri, aradan geçen 20 yıldan fazla süreye rağmen tam olarak aydınlatılabilmiş değil…

  Hükümetin büyük riskler alarak hayata koyduğu Çözüm Süreci sayesinde iki seneye yakın zamandır şehit haberleri gelmiyor. 30 yıldır ülkemizin başına bela edilen terör meselesinin halli yolunda çok önemli mesafeler kat edildi. Müzmin muhaliflerin hoşuna gitmese de vatandaş bu duruma çok seviniyor.

  Şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in ölümünden 7 ay önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yazdığı aynı konudaki mektup da tazeliğini hiç kaybetmedi. Bitlis’in “Sayın Cumhurbaşkanım, Zat-ı Aliniz bu olaya müdahil olmalı, aksi takdirde bölgede sonu alınamayacak ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya kalabiliriz” dediği üç sayfalık mektupta Kürt sorununa ilişkin önemli uyarılar yapılıyor ve çözüm önerileri sunuluyor.

  Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın ölümüyle ilgili tekrar soruşturma başlattığı Jandarma Eski Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümünden 7 ay önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yazdığı son mektubun ayrıntılarına Sabah gazetesi 2010’da açıkladı.
  ABD’den PKK’ya yardım
  Bitlis, mektubun ilk bölümünde ABD tarafından bölgede konuşlu Çekiç Güç’teki bazı komutanların terör örgütü PKK’ya yardım ettiğini ayrıntıları ile açıklıyor. Bu iddiayı güçlendiren görüntü ve telsiz konuşmaları aktarılıyor. ABD’li bazı komutanlarla, PKK lider kadrosunun yaptığı üç toplantıya ilişkin ayrıntılar veriliyor.

  Eşref Komutan, mektubunda ikinci olarak devlet içindeki bazı unsurların terörden rant sağladığını vurguluyor ve isimler veriyor. Güneydoğu’daki bazı işadamlarının güvenlik güçlerinin de desteğini alarak bölgede terör örgütü PKK adına kaçakçılık yaptığını belirtiyor.

  Mektubun ikinci bölümünde ise Kürt Sorununa çözüm önerilerini içeren bir rapordan bahsediliyor. “Kod Adı: Kale” olarak tanımlanan planda öncelikli olarak terör belasının defedilmesi gerektiği belirtiliyor. İkinci aşamada ise Kürt halkına yönelik ılımlı adımların atılması için devlet politikası oluşturulması gerektiği vurgulanıyor ve “Bölge halkının kazanılması zaruridir. Halk yanlış yönetim ile terör örgütü arasında sıkışmış durumdadır. Bunu suistimal eden unsurların bertaraf edilmesinin zorunluluğu ortadadır” tespitinde bulunuluyor.

  MGK gündemi oldu
  Kürt sorunu çözüm planını ciddi şekilde değerlendiren 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kendisine gelen mektuptan sonra Org. Bitlis ile iki görüşme gerçekleştiriyor. Bitlis Paşa’dan planın nasıl uygulanması gerektiğine ilişkin ayrıntılı yeni bir çalışma yapmasını istiyor ve bu konuda bazı sivil isimlerden yardım alabileceğini belirtiyor. Turgut Özal, Bitlis’le yaptığı ilk görüşmeden sonra konuyu devletin zirvesinde tartışmaya açıyor. Planın içeriğini önce dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ve Genelkurmay Başkanı Org. Doğan Güreş ile değerlendiriyor. Konunun ayrıntıları daha sonra MGK toplantılarında ele alınıyor.

  Özal, Bitlis’in de tavsiyesine uyarak MGK’yı Ağustos 1992’de Diyarbakır’da olağanüstü topladı. 27 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen toplantı sonrasında 6 maddelik bir bildiri yayınlandı. Adeta “Kod Adı: Kale” planının izlerini taşıyan bildiride “Terörle mücadelenin yasalar çerçevesinde yürütüleceği” ve “Bölge halkının yaşam seviyesinin yükseltilmesi için” çalışmalar yapılacağı vurgulandı. Eylül, Ekim, Kasım, Aralık 1992 tarihli MGK toplantılarda da terör konusu ayrıntılı bir şekilde işlendi ve aynı şekilde bildirilere yansıtıldı.

  Sonra ne oldu?
  Şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis, babasının ölmeden yedi ay önce Turgut Özal’a yazdığı mektuptan sonra dönemin hükümeti tarafından ABD’ye şikâyet edildiğini söyledi.
  Mektubun yazılmasının ardından yaşanan gelişmelere bakmak gerektiğini belirten Tarık Bitlis, şunları söyledi: “Bu mektuptan sonra MGK’nın kayıtlarında neler var? Ondan sonra neler yazılmış onlara bakılmalı. Hedef seçildiği yorumuna baştan beri katılıyorum. Zaten bu konuda suikast olma ihtimalinin en büyük gerekçesi mektup dışında Eşref Bitlis’in anti-Amerikancı tutumu. En büyük kanıt bu.”

  Babası mektubu yazdıktan sonra Demirel hükümetinin ABD’ye resmi yazı yazdığını hatırlatan Tarık Bitlis, “Bu yazışma gizli değil. O dönemlerde yayımlandı. Böyle bir kayıt var. Resmi yazışmanın içinde General Bitlis’in Amerika politikalarına karşı çıktığı belirtiliyor” diye konuştu.

  Mektup gizli değil
  Mektubun gizli olmadığını ve daha önceleri basında çıktığını söyleyen Tarık Bitlis, mektubun devletin arşivinde olduğunu belirterek, “Bu mektup devlete yazılmış bir mektuptur. Devletin mektubu ve yazışmasıdır. Önemli olan mektubun yazılmasından sonra neler yapıldığıdır. Mektup sonrası devletin yazışmaları ile resmi kayıtlar incelenmelidir. Bu yazışmalar ile mektup sonrası takınılan tutum ve davranışlar kamuoyuna açıklanmalı” dedi. Tarık Bitlis, “Bu mektup babamın resmi görevde olduğu süreçte Cumhurbaşkanı’na yazdığı bir mektuptur. Bunun devamı da gelmiş olmalı” diye konuştu.

  Aydınlık yayımladı
  Orgeneral Eşref Bitlis’in Turgut Özal’a yazdığı mektup, Aydınlık dergisinin Eylül 1993 tarihli sayısında yayımlanmıştı. Bitlis mektubunda, Çekiç Güç ve PKK arasındaki bağlara yönelik iddialarda bulunmuş ve Kürt sorununun çözümü için öneriler yapmıştı.

  Eşref Bitlis kimdir?
  1933’te Malatya’da dünyaya geldi. Kara Harp Okulu’ndan 1952’de teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1966’da Kara Harp Akademisi’ni tamamladı. Dil eğitimini Almanya’da yapıp 1969’da Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 1973’te Alman Harp Akademisi’ni bitirdi. Bir yıl Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978’de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığı’na getirildi. 1982’de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986’da korgeneral rütbesi aldı. 1988’de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990’da orgeneral rütbesi aldı ve 20 Ağustos 1990’da Jandarma Genel Komutanlığı’na atandı. 17 Şubat 1993’te uçağının düşmesi sonucu şehit oldu.

  Rahatsız oldular
  Org. Bitlis’in Kürt sorununa ilişkin çözüm planı devlet içinde bazı kesimlerde rahatsızlığa neden oldu. TSK içinde de bazı komutanlar Org. Bitlis’e yönelik sert eleştiriler dile getiriyor, rahatsızlığın bir başka boyutunu ise Org. Bitlis’in planın uygulanması konusunda doğrudan Cumhurbaşkanı Özal ile temasa geçmesi oluşturuyordu. Bitlis’in bu çalışmaları bazı dış güçler tarafından da yakın takibe alındı. Bitlis’i Erbil’e götüren helikopter taciz ateşi ile karşılaştı. Özal ile ikinci görüşmesini Aralık 1992’de yapan Bitlis, bütün ağırlığını bundan sonra Kürt sorunu üzerine verdi. Kendine yakın kurmay kadrodan bir ekip oluşturdu. Bu isimlerle planın ayrıntıları üzerine yeni bir çalışma başlattı. Ancak bu sırada uçak kazası oldu. Yapılan açıklamalarda uçağın buzlanmadan düştüğü belirtildi, ancak kaza sonuç raporu kimseyi tatmin etmedi.
  http://www.medyamit.com/mobil/haber/249/esref-bitlisi-abdye-kim-sikayet-etti

Yorum yap