357) TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN, GARİP MİSYONERLERİ

Yayin Tarihi 10 Ocak, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN

GARİP MİSYONERLERİ

image00120.jpg        

Özellikle Sovyetler’in dağılmasından sonra, Türk Cumhuriyetlerinde misyonerlik faaliyetlerinin artığı biliniyor. Bunun gayet planlı olduğu da sık yinelenen iddialar arasında.

Esasen, Ortadoğu ve Ortaasya coğrafyalarında misyonerlik faaliyetinin yürütülüyor olması, çok şaşırılacak bir durumda değil. Bir çok ülke, bu bölgelerde “her alanda” söz sahibi olmak istediklerinden, faaliyetlerinin bir kolunu da bu “misyon” üzerine kurmaları şaşırtıcı sayılmamalı.

Elbette bu süreci kolaylaştıran yerel etkenler de söz konusu. SSCB ortadan kalkana dek zaten büyük baskı altında tutulan, herhangi bir dini öğrenme, ibadetlerini yerine getirmede zorlanan bölge halkları, uzun süredir bu “açlıklarını” dindirmeye eğilimli.

Bu tabloya eğitimsizlik ve ekonomik sıkıntılar da eklemlendiğinde, misyonerlik faaliyetleri için uygun şartların oluştuğunu söylemek büyük buluş sayılmaz.

İşte bu yüzden, adı geçen coğrafyada çeşitli ülkelerin çeşitli organizasyonları girişimlerde bulunuyor, bunların miktarı ve etkinliği artıyor.

Ama garip olun şu; bu yabancı ülkelerin içinde özellikle üç tanesi son dönemde daha aktif görülüyor. Ve bu üç ülke aslında ilk akla gelebilecekler değil.

Diplomatic Observer’ın kısa süre önce yayınladığı bir makalede de dikkat çekildiği gibi, Almanya ve Japonya, “son dönemde gerek Büyükelçilik ve gerekse NGO’ları vasıtasıyla büyük bir kültür atağına kalktıkları, bu çerçevede ülkelerini tanıtıcı video kaset, DVD, müzik CD, müzik klip CD’leri, turizm broşürlerinin yanı sıra dini propaganda içeren materyalleri ücretsiz olarak bol miktarda dağıttıkları gözlemleniyor.

Bu faaliyetlerin yaygın hissedildiği ülkelerden biri Özbekistan. Ülkenin resmi kurumları içinde bu durumdan rahatsızlık duyanlar da var.

Özbekistan Din İşleri Komitesi Başkanı Soazım Münevverov, bu  konuda şunları söylüyor; “Bağımsızlığın ardından ülkede misyonerlik faaliyetlerinin arttığı, ancak iddia edildiği gibi birçok Özbek vatandaşının İslam dinini bırakarak diğer dinlere geçtiğinin görülmediği, Hıristiyanlığı tercih eden birkaç kişinin de melez aile çocuklarından oluştuğu, başkent Taşkent’teki bir Protestan kilisesinde Özbekçe ayinlerin yapıldığını bildikleri, misyonerlik kitaplarının zorla veya ısrarla dağıtılmasının yasalara aykırılık teşkil ettiği, böyle durumlarda söz konusu kitaplara el konulacağı”…

Japonya’ya ise ayrı bir bakış gerekiyor. Çünkü Japonya bu konularda pek bilinen bir ülke değil. Japonya’nın Türk Cumhuriyetlerinde misyonerlik faaliyetleri yürütmesi nasıl yorumlanmalı?

Uzmanlara göre sebep belli; “Japon sanayisi, sadece ve sadece petrol ve yan ürünlerine dayalı, yani Japonya’nın varlığının ve devamının kaynağı, olmazsa olmazı petrol,  bu da Japonya’nın bölgedeki varlığını ve asıl amacını gün gibi ortaya koyarak açıklıyor.

Misyonerlik faaliyetlerinden etkilenen başka ülkeler de var. Kırgızistan’da Hıristiyan misyonerlerce yoğun faaliyet yürütüldüğü belirtiliyor.

Fakat burada öne çıkan ülke Güney Kore. Güney Koreli kişilerin sayısal çoğunluğu dikkat çekiyor. En ücra köylere ulaşan G.Koreli Hıristiyan misyonerlerce, özellikle fakir köylülerle irtibat kurularak, Hıristiyanlığa geçilmesi halinde, söz konusu şahıslara maddi yardım verileceği söyleniyor. (www.efrasyap.com)

Paylaş:

Yorumlar

“357) TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN, GARİP MİSYONERLERİ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 10 Ocak, 2009 20:57

  *evet bunları,trt.nin programında izlemistik birkac sene önce.sanırım,Sn.Banu Avar’ın progrmaı idi.
  —2003 de almnyadayken ilgimi cekmisti bu konu cok!
  *Orada cogunluk japonlar!bu misyonerligi yapıyordu!
  Hemde ondan önceki 5 seneye oranla BİRDEN!dikkatimi ceken bir yayılmaydı bu.hatta bu konuyla mesgul olan,bir anne/ogulda tanıdım.
  -Tabii bu insanlarda misyornerlikten belli bir para kazanıyor.Para dönüyor..ve kazanc olarak,Dini taraftarları cogalıyor…
  *Yahudilikte bu söz konusu olmadıgından!onlar MUTLAK!ananevileriyle yasıyorlar.
  -Almanyada evangelizmi yayıyor herhalde.

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 11 Ocak, 2009 11:10

  Hristiyan misyonerlik faaliyetlerini, “Varsın çalışsınlar, yoksa siz dininizin gücüne inanmıyor musunuz” gibi bir mantıkla geçiştirmek abesle iştigaldir.
  Önümüzdeki gerçek şudur.
  İslam konusunda umum halk, namaz dualarını biliyorsa biliyor.
  Toplumun yüzde onu namaz kılıyor mu bilmiyorum, bu yüzde onun yüzde doksan dokuzu da namaz dualarının anlamını bilmeden yatıp kalkıyor.
  Halk dinini bilmiyor.
  Ve bu yüzden, misyonerlik çalışmaları büyük bir tehlike arz eder.
  Derhal engellenmelidir
  Bütün Türk cumhuriyetlerinde bu hususa özellikle dikkat edilmelidir.

 3. Yard. Doç. Dr. Ömer Turan yorum tarihi 28 Temmuz, 2012 21:02

  Avrasya Coğrafyasında Misyonerlik Faaliyetleri
  http://www.turksam.org/tr/a238.html

 4. Namık Kemal Zeybek yorum tarihi 29 Temmuz, 2012 20:25

  Türkiye’de ve Türk Dünyası’nda Misyonerliğe DiKKaT!
  http://www.turkcebilgi.com/kose-yazisi/13943/misyonerlige-dikkat

 5. Dr. Hasan Ali Karasar yorum tarihi 8 Ağustos, 2012 17:00

  Büyüyen Tehlike: Türk Dünyası Üzerinde Misyoner Oyunları
  http://www.turksam.org/tr/a23.html
  . . . . .
  American Board of Commissioners for Foreign Missions. American Board of Commissioners for Foreign Missions archives: Guide.
  http://oasis.lib.harvard.edu/oasis/deliver/~hou01467

Yorum yap