35) BİR HATIRLATMA ! (NİNNİ)

Yayin Tarihi 11 Aralık, 2007 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

BİR HATIRLATMA !

NİNNİ

 

 

Beyin Yıkama Beşiğe Kadar İndi

image00141.jpgProf. Dr. Erbuğ Keskin, AB’nin Türk kimliğini yabancılaştırma projesini kundağa taşıdı. Bebekler İngilizce ninni dinleyecek.

Kültür emperyalizmi
Çukurova Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Erbuğ’un geliştirdiği “Ninni ile Dil Eğitimi Projesi”ne AB, 320 bin avro verdi. Projeye göre Türk bebekler, uykuya yabancı dildeki ninnilerle dalacak.

Rumlar destekliyor
Prof. Erbuğ, Türk kimliğini erozyona uğratacak projeye Rumların ortak olduğunu da açıkladı. Sağduyulu uzmanlar, AB eliyle sürdürülen kültür emperyalizminin önlenmesini istedi.

Beyin yıkama beşiğe kadar indi
AB parasıyla Türk çocuklarını kültürüne yabancılaştırma projesi geliştiren Prof. Dr. Keskin, bebeklere Türkçe yerine yabancı dilde İngiliz ninnisi dinletecek

Çukurova Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Erbuğ Keskin’in geliştirdiği “Ninni ile Dil Eğitimi Projesi”ne Avrupa Birliği’de para verdi. Projeye göre bebekler uykuları gelince ninnileri CD’lerden başka bir dilde dinleyerek önce yabancı dil öğrenecekler. Amaçlarının yabancı dil kavramını beşikte geliştirmek olduğunu söyleyen Prof. Erbuğ’un projesine Kıbrıs Rum kesimi de ortak oldu. Sağduyulu uzmanlar AB desteği ile gerçekleştirilen kültür emperylizminin engellenmesi gerektiğini söyledi.

AB destekledi
Türkiye’nin altını oymaya çalışan, kültürümüzü, geleneklerimizi yozlaştırmaya çalışan her projeye bolca kaynak aktaran Avrupa Birliği, Çukurova Üniversitesince (ÇÜ), hazırlanan “Ninni ile Dil Eğitimi Projesi”nden de desteğini esirgemedi! İhanet projesine birlik fonlarından 320 bin avro destek sağlandığı bildirildi. Yabancı dil eğitimine başlama konusunda çok sayıda bilim adamı önce ana dili, sonra yabancı dil eğitiminı savunurken, ÇÜ’nün hazırladığı projenin, çocukların yabancı kültürle beyinlerinin yıkanmasını amaçladığına dikkat çekildi.

İhaneti savundu
ÇÜ Dış İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Erbuğ Keskin, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB fonlarına diğer ülkeler gibi parasal katkı sağlamasına rağmen havuzda biriken fonlardan proje yetersizliği nedeniyle yeterince yararlanılmadığını, birim bünyesinde yapılan çalışmalarla bu sorunu aşmaya çalıştıklarını söyledi. Keskin, birimlerinin önderliği, ÇÜ Yabancı Diller Merkezi (YADİM) koordinatörlüğünde gerçekleşecek projedeki amacın, yabancı dili öğretmekten ziyade bu kavramı beşikten itibaren geliştirmek olduğunu, bu nedenle çalışmanın olumlu sonuçlar vereceğine inandığını bildirdi.

Rum ortaklığında…
Proje koordinatörü YADİM öğretim elemanı Dr. Figen Yılmaz ise AB’nin, “Lingua” (dil öğrenimi ve öğretimi) programı kapsamında hazırladıkları projedeki amaçlarının, ninniler sayesinde bebekler ve küçük çocukların yabancı dillerle tanıştırılması olduğunu söyledi. Yılmaz, AB komisyonuna sunulan 139 proje arasında ilk etapta “tam teklif” hakkını kazanan 30 proje arasında yer alan ve ardından “en iyi ilk 8” arasına giren çalışmaya, İngiltere, Danimarka, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’nın ortak olduğunu ifade etti.

İngiliz ninnisi dinletilecek
Proje kapsamında, çalışmalara ortak ülkelerin ninnilerinin derleneceğini ve veri tabanı oluşturulacağını ifade eden Yılmaz, “Bunun yanı sıra bir de web sayfası hazırlayacağız. Bu proje, çocuklarda yabancı dil kavramının erken başlamasını sağlayacağı gibi yetişkinleri de dil öğrenmeye teşvik edecek” dedi.

Kaynak: http://www.ankarahaber.com/

Anaokulunda yabancı dil öğretilmesi dünyada görülmemiş bir şeyken bizde yaşanıyordu, şimdi AB bebeklere yabancı dil daha doğrusu ingilizce öğretilmesini istiyor. Uyumaya devam edersek bir sonraki aşama ana rahmindeyken yabancı dil öğretimi olacaktır ve doğan çocuğumuz bizi “good morning” diyerek uyandıracaktır.

 

Hitler’in aklına gelmeyen projeyi bir Türk profesörü nasıl tasarladı?

image00226.jpg15 Eylül 2006 tarihinde Yeniçağ’da sürmanşetten “Beyin yıkama beşiğe kadar indi” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde özetle şöyle deniliyordu:
“Çukurova Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Erbuğ’ un geliştirdiği ‘Ninni ile Dil Eğitimi Projesi’ ne Avrupa Birliği 320 bin Avro destek sağladı. Projeye göre bebekler uykuları gelince ninnileri CD’lerden başka bir dilde dinleyerek önce yabancı dil öğrenecek. Amaçlarının yabancı dil kavramını beşikte geliştirmek olduğunu söyleyen Prof. Erbuğ’ un projesine Kıbrıs Rum kesimi de ortak oldu. Ancak bazı bilim adamları bunun yanlış olduğunu ve bebeklerin önce ana dillerini öğrenmeleri gerektiğini vurguluyor.”

***

Projenin sahibi Prof. Dr. Erbuğ Keskin, e.posta yolu ile gazetemize bir mektup gönderdi. Şöyle diyor:
“Anadolu Ajansına verdiğimiz, dünya çocuklarına Türkçe ninni dinletmekle ilgili haberin, bizlere hiç sorulmadan ve tamamen saptırılarak verilmiş olmasını, gazetecilik anlayışınız açısından çok üzücü buluyorum.
Gazetenizi İsviçre deki ‘Uluslararası Eğitim için Avrupa Örgütü’ toplantısının dönüşünde gördüm. Merak edersiniz diye söylüyorum. Önümüzdeki eğitim yılında binlerce öğrencimizi bir yarıyıl için Avrupa ülkelerine göndermek ve binlercesine Türkiye’de ev sahipliği yapmak üzere anlaşmalar yaptık. Birbirlerinin ninnileriyle büyüyen, aynı okullarda yan yana okuyan çocukların, birbirlerini daha zor öldüreceğine inanıyorum. Sevgilerimle.”

***

Anadolu Ajansı’na verilmiş bir haber, servise konulmuş ise açıklamayı yapan kişiye hiçbir gazeteci “Siz böyle bir açıklama yaptınız mı?” diye sormaz. Anadolu Ajansı, siyasi etkilere açık bir kuruluş olsa da yöneticileri, çalışanları profesyonel gazetecilerdir ve haberleri güvenilirdir.
Haberde bir yanlışlık yok. Ayrıca ajansın haberini bulup okudum, Yeniçağ, bir iki kelime dışında bir ilavede bulunmamış, aynen vermiş! Demek ki bir saptırma yok, haber kaynağının inkarı var! Fakat gerçek ortada!
Avrupa Birliği, birlik içinde yaşayan 400 milyon insanın çocuğuna Türk ninnileri dinletilmesi projesine zırnık bile vermez! Zaten haberde buna dair hiçbir ifade yok! Proje, Türk çocuğunun kimliğini beşikteyken yok etmek sonucunu verir ve bize göre bu iş kültürel bir soykırımdır!
Kaldı ki, Avrupalı çocukların tamamı Türk ninnileriyle büyütülse, bu da soykırım olur.
Çocuk daha beşikte; ana dilini öğrenmeden yabancı dil öğrenecek, öyle mi? Bu, insanın yaradılışına aykırıdır. Bir bilim adamının böyle bir projeyi üretip savunması için, milli değerleri bir kenara bırakın, insani değerleri de hiç önemsememesi gerekir.
AB’nin bu projeye para vermesi, ne kadar faşist olduğunun göstergesidir! Böyle bir proje, ari ırk yetiştirmek isteyen Hitler’in aklına bile gelmemişti!

***

Hem sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, “Efendiler, yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize; görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel ve her şeyden evvel, Türkiye’nin istiklâline, kendi benliğine, millî an’anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir” demedi mi Erbuğ Hoca? Siz bu işi Atatürk’ten iyi mi biliyorsunuz?
Çocuklar birbirlerinin ninnileriyle büyüyecekmiş de, aynı okullarda yanyana okuyan çocuklar, birbirlerini daha zor öldürürmüş de!
Peki, Papa’nın Hz. Muhammed ve İslam düşmanlığı ninnilerini, ABD Başkanı Bush’un Küresel Haçlı Seferi ninnilerini, Afganistan’da, Irak’ta, Filistin’de, Lübnan’da ölmeden önce yüzbinlerce çocuğa dinletilen bomba ninnilerini ne yapacağız?
Amma bu projeden ister istemez siz de sebepleniyorsunuz Erbuğ Hoca! İsviçre gezinizin masraflarını cebinizden ödemediniz herhalde!
İnsanlık dışı bu projeyi nasıl akıl ettiniz Erbuğ Hoca? Yoksa proje, size değil, “Uluslararası Eğitim için Avrupa Örgütü”ne mi ait?

Kaynak: http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yazidetay.asp?

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“35) BİR HATIRLATMA ! (NİNNİ)” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 11 Aralık, 2007 23:46

  YILMAZ BEY,bİZLERİ ŞU SON YİRMİ YIDIR İDARE EDEN YÖNETİCİLER,OKADAR ZAVALLI GÖRÜNÜM İÇİNDEDİRLERKİ AB VE ABD yatıp kalkıyorlar.Ülkeyi iyiye doğruya,güzele götürdüklerini sanıyorlar diğe kabul edelem.Çünkü yaptıklar her siyasi politikalar Türk milletinin zararına olduğunu göre göre AVRUPALI’YA İNANARAK,HAÇLILARIN DEVAMINI UNUTARAK YA DA TARİHİ BİLMİYEREK ÜLKEMİZİ KAOS İÇİNE GÖTÜRÜYORLAR.Benim tabirimle ağız uyunları yaparak halkı dinletiyorlar.”Çoban keçilerini karakışta ormana götüremiyor.Kar her tarafı doldurmuştur.Keçilerini ahırına doldurur,ahırın tavanına içinde kedi bir davarcık asar.Kedi mivaladıkça keçiler tavana bakacak geviş getirmiyecektir.Geviş getirmeyen keçi de açıkmıyacaktır.Çoban bu kurnazlığıyle karakışı atlatmaya bakar”.İşte bu misal gibi bizleri çoban usulumu yapıyorlar diğe düşünüyor değilim.Saygılarımla Acaroğlu

 2. Metin YILMAZ yorum tarihi 11 Aralık, 2007 23:47

  Bu birbirinden değerli yazıları fotokopi yoluyla çoğaltırsak ineternet dışındaki bir kesime de taşımış oluruz ve daha geniş bir kitle yararlanır.

 3. Alparslan yorum tarihi 19 Ocak, 2009 23:16

  Bence çok güzel bir proje.. Dünya halkları arasındaki nefreti beşikte yetişen çocuklarla bitirecek.. Asimilasyon diyenlere sesleniyorum:
  yanı başımızda duran kürt halıkna yaptıklarımız bunun yanıda pire ile deve gibi kalır.. Herkes bence oturup mantıklı düşünsün..

 4. David John yorum tarihi 15 Ağustos, 2022 09:59

  Ankara haber noktasında her zaman oldukça hareketli ve sıcak gelişmelerin yaşandığı bir şehirdir. Gün içerisinde yüzlerce farklı sıcak gelişme bu şehir içerisinde yaşanmaktadır. Yaşanmakta olan gelişmeleri tam anlamıyla zamanında almak ve gelişmelerin farkında olmak vatandaşlar açısından çok önemlidir. Yüzlerce haber sitesi bu noktada insanlara faydalı olmaya çalışmaktadır. https://www.sondakika06.com/

Yorum yap