347) İSRAİL MEDYASI DA TÜRKİYE’Yİ BOMBALIYOR!

Yayin Tarihi 12 Ocak, 2009 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

İsrail ordusu HAMASI-GAZZE’ yi ,

Medyası da TÜRKİYE’ yi bombalıyor

Sevgili okuyucular,

İsrail’in Filistin’le değil, Filistin halkını bölen, ölen Filistin halkını hiçe sayan Hamas örgütüyle savaştığının kimse farkında değil. Dikkat edin bunu fark eden hiç bir Arap ülkesinden İsrail’e Türkiye’deki kadar sert bir tepki göremezsiniz.

Türkiye’nin önündeki Ermeni Diasporasının sözde Ermeni soykırımı iddialarının önüne kesen ve Amerikan parlamentosunda tanınmasını önleyen İsrail’e karşı Türkiye’de, Başbakan Erdoğan dahil sert tepki gösterilmesi üzerine İsrail medyası da Türkiye’yi bombalamaya başladı.

Nitekim İsrail’de yayınlanan gazetelerden  The  Jerusalem Post gazetesi, Türk hükümetini Hamas lehinde “ taraf “ tutmakla suçluyor, Türkiye’nin aynı tür söylemlerde ısrar etmesi halinde sonraki İsrail hükümetinin Türkiye’yi barış görüşmelerinde “aracı” olarak kabul etmemesini, Ankara’daki İsrail Büyükelçisinin de merkeze çağrılmasını istiyor.

The Jerusalem Post,  başyazısında Türkiye’nin 1949 yılında İsrail’i tanıyan ilk Müslüman devlet olduğunu ve  Arap Birliği’ne meydan okuyarak ta  1996 yılında İsrail ile askeri işbirliği anlaşmasını imzaladığını yazıyor. Erdoğan’ın İsrail’e yönelik sert eleştirilerine dikkat çeken gazete, ” Erdoğan, Hamas’ın Gazze’de iktidarı eline geçirmesinden bu yana yaptıklarında hiçbir yanlışlık görmüyor yorumunu yaptıktan sonra da şunları yazıyor;

“… Her şeyi göz önünde tutulursa Türkiye’nin insan hakları konusunda İsraillilere ders verme hakkını kazandığına pek ikna olmadık. Dünyada dikkatler Gazze’ye odaklanırken Türk jetleri Kuzey Irak’ı bombalıyordu..”

Gazete baş yazısının sonunda da  “ Eğer Türkiye tek taraflı İsrail karşıtı söylemde ısrar ederse, Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki büyükelçimizi geri çağırmayı düşünmelidir ” diyor.

……….

Şimdi eğri oturalım ama doğru konuşalım ve düşünelim: Batı da Ermeni Rum-Yunan yandaşlığı devam ederken, Ermeniler ve Rumlar-Yunanlılar Türkiye’den toprak talep ederlerken bu iddialara karşı Türkiye’yi savunan tek ülkenin İsrail olduğunu herkes biliyor. Başbakan Erdoğan Yahudilerden “ Cesaret Madalyası” alıp göğsüne takıyor. O zaman Hamas gibi karanlık, silahlı bir örgüt için İsrail’i karşımıza almamızın Türkiye’nin ulusal çıkarlarına ne kadar zarar vereceğini kimse kavrayamıyor. Çünkü İsrail Filistin halkıyla değil, Filistin’i ikiye bölen, ölen Filistintinleri gayle almayan Gazze’deki Hamas’la savaşıyor.

Sonra Filistin devlet başkanı dahil diğer Arap ülkeleri bile İsrail’e doğru dürüst ve ciddi bir şekilde karşı çıkmazken bizlere ne oluyor ?..

Hulusi ŞENEL

E.Posta- [email protected]

Paylaş:

Yorumlar

“347) İSRAİL MEDYASI DA TÜRKİYE’Yİ BOMBALIYOR!” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 12 Ocak, 2009 14:47

  Yazının sondan bir önceki paragrafında Israilin,Ermeni,Rum ve Yunanlılara karşı Türkiyeyi savunduğu yönünde bir tez var…

  Türkiyenin çıkarlarının bağdaşamayacağı dünyada tek bir ülke varsa o da Israildir…

  Israili müttefik,dost vs.yerine koymak son derece sığ ve tehlikeli bir yaklaşımdır.

  Bu konuda delil niteliği taşıyan onlarca kitap bir tarafa aşağıda vereceğim linkin incelenmesi bile yeterince fikir verebilecektir.

  En derin sevgi ve saygılarımla…

  http://www.hakikat.com/dergi/95/ugur95.html

 2. Hulusi ŞENEL yorum tarihi 13 Ocak, 2009 17:15

  BARIŞ AYKULA CEVAP
  DÜNYADA HİÇ BİR ÜLKE DİĞER BİR ÜLKENİN KARA KAŞI-KARA GÖZÜ İÇİN DOST OLMAZ, ANTLAŞMALAR YAPMAZ. BAŞLAYAN DOSTLUKLAR, YAPILAN ANTLAŞMALAR ULUSAL ÇIKARLAR İÇİNDİR.

  KİMSE AMERİKANIN, İSRAİLİN, FRANSANIN, ARAP ÜLKELERİNİN VE İRANIN DOSTUMUZ OLDUĞUNU İDDİA EDEMEZ. AMA ÜLKELER BİR TAKIM ULUSAL ÇIKARLAR İÇİN SEVMEDİĞİ ÜLKE İLE DE DOSTLUK ALTINDA BİR TAKIM ANTLAŞMALAR YAPABİLİR.

  DİN KARDEŞİ DEDİĞİMİZ HANGİ MÜSLÜMAN ÜLKE ŞİMDİYE KADAR KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ DEVLETİNİ TANIDI? HANGİ MÜSLÜMAN ÜLKE SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI YALANLARINA KARŞI ÇIKTI.

  AKSİNE BAZI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN LİDERLERİ ERMENİLERLE DOST OLDU, SOYKIRIM ANMA GÜNÜNE KATILARAK TÜRKLERİ SOYKIRIM YAPMAKLA SUÇLADI.

  ŞU FANATİKLİĞİ BIRAKALIM DA BİRAZ GERÇEKLERİ GÖRELİM. YARIN VATANIM DEDİĞİN TOPRAKLARDAN KAVULDUĞUN ZAMAN ANLARSIN AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK.

  HULUSİ ŞENEL

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 14 Ocak, 2009 05:02

  Dış siyaset, milli menfaatleri dayalıdır.
  Aksi takdirde, yıllar var bizde olduğu gibi hep yaya kalırız.
  Arapların İsrail’e tepki vermemesi, Türkiye’nin vermemesini gerektirmez. Tarih ona bu görevi verir.
  Lakin;
  Türkiye’nin çıkarlarıyla, İsrail’in çıkarları hiç bir zaman birleşmemiştir.
  Görünürde öyle görünse bile birleşmemiştir.
  Şu var ki, Sayın Başbakan, İsrail cinayetlerini durdurmak için, Suriye’ye Mısır’a değil, Amerika’ya, TelAviv’e gitmeliydi.
  Daha kolayı var…
  İsrail’in saçma tehditlerine; “Sizinle yapmış olduğumuz askeri ticari bütün antlaşmaları gösden geçireceğiz.” demeliydi.
  Ve bu yeterdi.

  Türk hükümet ve halkının tepkisi, muhakkak ki asaletini göstermektedir.
  Dünyanın, özellikle batı ülkelerinin tepkisizliği de haliyle, asaletsizliklerini, daha yerinde bir deyimle vahşetlerini göstermiştir.
  İnsan hakları, demokrasi vs. hikaye.
  Bütün evrensel değerler, kendileri için ve onlar istediği zaman önemlidir.
  Amerika, Irak’a ve Afganistan’a demokrasi götürdü.
  Vahşet meydanda.
  Bir gün de Türkiye’ye aynı neticeli bir demokrasiyi getirmek isteyeceklerinden kimsenin kuşkusu olmasın.
  Devleti ve hükümeti idare edenler, böyle bir getirme isteğini düşünmüyor olamazlar.
  Gazze, pek çok şeyi yeniden gündeme getirmiştir; fakat ah şu balık hafızası.

 4. esraünal yorum tarihi 14 Ocak, 2009 22:08

  evet cıkarımızı koruyalım.ama bu demek degillki hiçbir seye tepki vermeyelim.imkansız olanı yapmayalım.simdi biz kendi görüsümüzü düşüncemezi ifade ederek israil bize ne yapcak.yada ne yapmayı göze alabilir.bombamı atacak.bukdar koly basit degildir.ülke cıkarını korurken tabiki seviyesini ve onurunu koruyacaktır.cıkarını gözetmek ayrıdır.basitlik ve seviyesizlik ayrıdır.bunun arasında ince bir cizgi vardır.bu cizgiyi ayarlamak zordur.simdi türkiye bence suan endogru cizgide duran ülke oldu.cünkü israile karsı tepkiler fazlalastı.soykırıma gittigi için.bukadar dahi tepkiyi veremiyorsa bir ülke cıkarını korumaktan degil böyle vahsetlere aldırmaz oldugundandır.tebrik ediyorum böyle bir tepkiyi verdiginden dolayı basbakanı.ve bundan dolayı israil bize saldırmadı.bazen böyle cesaretli davranıslar kendi cıkarına bile dönebilir.hiç belli olmaz.

 5. Barış AYKUL yorum tarihi 15 Ocak, 2009 10:27

  Hulusi Bey Merhaba,

  Sözde yanıt vermeye çalışmışsınız ama sadece demogoji yapmışsınız.

  Benim Müslüman ülkelerin KKTC yi tanıdıklarına,sözde Ermeni soykırımını kınadıklarına dair bir beyanatım varmı?Yok.Müslüman ülkelerin eleştirilmesi gerekiyorsa/gerektiğinde ayrıyeten gayet güzel eleştiririm,şüpheniz olmasın.

  Yazınızda birşeyler anlatmaya çalışmışsınız ama maksadınızı aşmışsınız.Sondan bir önceki paragrafınızda Israilin Ermeni,Rum ve Yunan tezlerine karşı Türkiyeyi kolladığı yönünde bir tez yokmu?Bu tez toplumumuzun Israili yersiz ve yanlış yere müttefik kabul etmesine zemin hazırlamazmı?

  Son paragraftaki Fanatiklik yakıştırmasını kabul etmem mümkün değil ancak neyi ne zaman anlayacağım konusundaki uyarınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

 6. esraünal yorum tarihi 16 Ocak, 2009 22:37

  hamas örgütmüdür.bu nezaman örgüt oldu.ne yaptıda örgüt oldu.filistinde demokratik bir secim yapıldı.ve halk yüzde 60 oy vererek haması secti.ve arap dünyasında bilirsiniz demokrasiyle yönetilen hiçbir ülke yoktur.hepsinde sonucta dikta rejimi vardır.halkı aclık içinde kıvranırken onlar asrayllarda satafat içinde yasarlar.ve filistine demokrasinin gelmesinden korkarlar.israilde aynı sekilde.sırf bu yüzden israil en kanlı en sert savaşını veriyor.sadece demokrasinin gelmesinden korktuguicin.arap dünyasına örnek olmasından korktugu için.demokrasi olursa biliyorki bu ülkeler gelişecek ve güclenecek.soykırımın sebebi asıl budur bana göre.

 7. isa kaya yorum tarihi 18 Ocak, 2009 11:48

  HULİSİ ŞENEL BEY NE DEDİĞİNİ BİLMİYOR GALİBA; BİZE NEYMİŞ BİZ OSMANLININ TORUNLARIYIZ BİZE NE OLURMU CANIM ELİN İSRAİLİ ELİN AMERİKASI GELECEK SENİN YANINDAKİ DEVLETLERİ VURACAK SENDE SUSACAKSIN İSRAİLE KARŞI ERMENİ,YUNAN,YAHİDİLER BUNLAR HEPSİ BİRLEŞSE NE OLUR SEN ARAP DEVLETLERİNİ ARKANA ALIRSAN VE ŞUAN TÜRKİYENİN SİYASETİ ÇOK MANTIKLI BİR ARAP BİRLİĞİ KURULACAK VE TÜRKİYE BUNLARI KENDİ ÇEHRESİ ALTINDA TOPLAYACAK

 8. recep turhan yorum tarihi 31 Mayıs, 2010 22:59

  Allah’ın vaadi gerçekleşecektir.Siyonistlerin kökü kazınacaktır.Dünya üzerinde son yahudi de gebermeden kimseye huzur yok.

 9. ilhan kaplan yorum tarihi 7 Haziran, 2010 12:38

  hulusi şenel efendi yoksa sendemi israiloglusun biz müslümanız islamiyette araplara gelmedi tüm insanlara geldi gerektiginde araplarada islamiyetti biz ögretiriz bence sen isarailin yolunu tut…

Yorum yap