346) Ak Saray’ı Denetliyoruz(!)

Yayin Tarihi 16 Ocak, 2015 
Kategori SOSYAL

Ak Saray’ı Denetliyoruz(!)

image001

19 yıl kurum ve kuruluş müdürlüğü görevinde bulundum. Yurt ve yuvaların özel konumundan dolayı denetim ve gözlemlerin sürekli yapılması gerekir. Bir yurtta ve yuvada kapasitesine göre oda ve hizmet birimi bulunur. 30-50 odalı kuruluşların denetimi saatlerce sürebilir.

Varsayalım ki kuruluş 100 odalı olsun! (Bu kuruluş kapasite bakımından yoğunluk gösterir. Çocuk ve personel sayısı yüksek demektir.)

Kuruluş denetiminde her odanın görülmesi ve rapor edilmesi gerekmektedir.

100 odanın her birinde 5 dakika kaldığımızı düşünelim. (Bu 5 dakikalık denetim aslında denetim sayılmaz. Girdi-Çıktı işi olup, laf olsun torba dolsun denetimidir)

100 oda x 5 da. = 500 da. denetim süresi.

Yani; 8 saat, 20 da. demektir.

Bir iş günü mesai süresi 8 saat olduğuna göre; iş günü denetim de tamamlanmış olur. Öyle mi? Koridorlarda ve merdivenlerde geçirilen zaman ile, dinlenme ve öğle yemek molası bu hesaba katılmamıştır.

O halde; 1 iş gününde azami 50 odalı bir yurt denetlenebilir.

Bu örnek denetimden hareketle;

1200 odalı olduğunu duyduğumuz Cumhurbaşkanının ikamet ettiği Ak Saray ne kadar zamanda denetlenebilir?

Yorulmaz ve acıkmaz bir müdür olduğumuzu var sayarak, koridorları ve merdivenleri ışık hızında geçerek, her odada 5 dakika kalmak kaydıyla 1 iş gününde azami 100 oda denetleyebiliyoruz. Bu da 12 iş gününde Ak Sarayın tüm odaları gezilmiş olacaktır..!

Bu denetim gezisi hiç de akla ve zamana uygun değildir. Zaman, teknoloji ve bilişim çağıdır. Bizde denetim ve gözlemimizi teknolojiden yardım alarak yapalım:

Gözlem odasında, her odanın görüntüsünü veren bir ekran olsa 1200 ekran demektir. Bir görevli her ekrana 1da. baksa 1200 da. olur. Yani 20 saat..! Bu mümkün değil. 30 saniye baksa; 10 saat eder. Bu da mümkün değil. 2 görevli olsa ve 30 saniyelik süre ile incelese 5 saat..!

Gözlem ve denetimin sağlıklı ve güvenli olması için en iyisi, her 100 ekran için 1 görevlinin bulundurulmasıdır. Bu da 12 personel demektir. 24 saat bu hizmetin aksamadan icra edilmesi gerektiğinden; 3 vardiya olacaktır. 12×3=36 personel gözlem odası için istihdam edilmesi gerekecektir.

Biz hayali denetim gezisi yaptık! Bu gezinin gerçekle hiçbir ilgisi de yoktur.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Devletimiz ve Milletimiz adına hayırlı kararlar alınması dileği ile; Ak Sarayın güvenliğinden ve denetiminden sorumlu olanlara kolaylıklar dileriz.

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“346) Ak Saray’ı Denetliyoruz(!)” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 13 Haziran, 2015 11:09

    hani Hz.Omerin adaletinden sık-sik bahs eden Erdogan nerde kaldi… Hz.Omer taşlari yassanarak uyurdu.. Erdogan neyi yassanarak uyuyor? hani Hz.Omer Firat kenarinda bir kuzunu kurt kapsa kensini sorumlu tuturdu.. Bu Turkiyenin karninin fibinde IŞID cirit atiyor, Suriyede Irakda turkmenler yerlerinde yurtlarindan ediliyor, multeci diye ulkene sokdugun o garibanlarin çocuklari sokaklarda dilencilik yapiyorlar, suriyeli kadinlar beş kuruş paraya fahişelik yapiyorlar, suriyeli guzel kadinlara gozi düsen turl erkekleri bin bahaneyle karilarini boşayip sursuriyeli kadinlara evleniyorlar, hiç olmazsa ikinci uçunci eşleri edip aliyorlar, ABD’nin silahlarini MIT araciligiyla silah yukli tirlarini teror gruplarina gonderiliyor.. bunlardami Hz.Omerin adaletinde var? Evet başkanlik sistemi gerek. Ama şimdilik degil zamani degil, turk milletinin bir erdemli lidere ihtiyaci var.. Ama Erdoganda o sifatlar yok.. Bu seçimlerde AKP’ye oty veren turk kardeşlerimiz hiçmi bunlari aklina getirmiyor.. Erdogan sık sık Filistin diye bagiriyor.. Evet Filistin bizim kaniyan yaramiz.. Ama bagirmakla işmi bitiyor? zalim sionistler elmi çrkiyor zulmunden.. o bagirmalar neye yariyor ki? Ama Erdogan Myanmarda 400 musliman kadina tecavuz edildiginde neden ona ses çikartamiyor, neden o avallilari Turkiyeye getirerek sahip çikmayi düşünmiyor? Hiçmi çikari yok bundan??

Yorum yap