336) ESKİ ÜLKÜCÜ!

Yayin Tarihi 3 Mart, 2013 
Kategori SİYASİ

ESKİ ÜLKÜCÜ!

image0012.jpg

Son yıllarda bilhassa 2003 yılından sonra “Eski Ülkücü” tanımı çok kullanılmaya başlandı. Bu ifadenin neden ve niçin kullanıldığını anlamak için sosyolog olmaya gerek yok. Çünkü söylem; söyleyenin psikolojisi ile ilgili olup sosyal ve kültür seviyesinin göstergesidir…

“Eski Ülkücüyüm” diyenler, aslında Ülkücü fikriyatın varlığına ve gücüne sığınarak, kendilerine ‘bir bilen’ rolü ile ayrıcalık tanınmasını isteyerek başka siyasi camialar tarafından teveccüh bekleyenlerdir.

İnsanlar fikri değişiklikler yaşayabilir. Kendilerine siyasi yeni sığınaklar da bulabilir. Bunlar olağan gelişmelerdir. Ancak yaşadığı dönemlerden edinmiş olduğu bilgi ve tecrübeleri ‘eski’ diye tanımlaması acizliğin göstergesidir.

Ülkücü Hareket, hiçbir kişiye “ülkücü” olduğunu söylemesi hususunda bir mecburiyet koymamıştır. Ülkücülük; bir gönül işidir. Sevgi, sadakat, fedakarlık ve bilgi ister. Bugün için “Ülkücüyüm” diyemeyenlerin “eski ülkücüydüm” demesi abesle iştigaldir. Çünkü bu kişiler eski dediği dönemlerde de “sevgi-sadakat-fedakarlık-bilgi” kaynağından içememişler ki “ülkücü” olamamışlar… Olsalardı kendilerini eskitmezlerdi!

Hey “Eski Ülkücü”, şimdi “Yeni Ülküsüz” mü oldun?

Ya Ülkücüsün, ya değilsin!

Türk Ülkücülüğü bit ve semt pazarlarında defolu mal gibi tezgahlarda sergilenmiyor. Ülkücü Hareketin, kendini zihnen ve ahlaken eskitenlere de ihtiyacı yoktur…

Ülkücü fikriyat Türk Milletinin varlık ateşidir. Bu ateş sönmez, söndürülemez! Çünkü Ülkücü; “Dini, Milli ve İnsani değerlerle mücehhez, İlay-i Kelimetullah için; Nizam-ı Alem Ülküsüne yürüyen ve yürüten Gönül Eridir.”

Şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anarak tüm Ülküdaşlarıma selam olsun.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“336) ESKİ ÜLKÜCÜ!” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Cengiz KAYHAN yorum tarihi 3 Mart, 2013 23:57

  Bedeline paha biçilemeyecek güzel yazılarınıza bir kez daha hayran kaldım.Bir gerçeğin anlatımı ancak bu kadar güzel olabilir.Selam,sevgi ve saygılar…

 2. B.Sıtkı fırat yorum tarihi 4 Mart, 2013 18:50

  BU GÜZEL ANLATIMINIZDAN DOLAYI SİZİ KUTLARIM.

 3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 4 Mart, 2013 23:20

  *İSTE SİMDİ OLDU HOCM*BU YAZI SİZE TAM*YAKISTI*SİZE NEDENMİ?-ÖNGÖRÜLÜ*İNSANLARA(*KIYMET BİLENLERE*DOGRUYU VAKTİ ZAMANINDA GÖRENLERE*KENDİNİ KRİTİKE EDEBİLENLERE(*

 4. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 4 Mart, 2013 23:21

  ALDIM FACE*MÜSAADEYLE(*

 5. Duygu Özgün yorum tarihi 7 Mart, 2013 13:34

  YILMAZ KARAHAN Bey;Merhaba efendim. Yazınızı okudum ve gülümsedim. Bir kaç önce teyzemde bana demişti eski ülkücüyüm. Eniştem 60’lı yıllarda solcu-komünistmiş,sonra 80’li yıllarda ülkücü olmuş. Vesselam 2000’li yıllarda da din(i)dar AKePeli olmuş. Böyle anlatınca çok şükür ülkücü kalmamış dedim.

 6. abdulvahap Dogu yorum tarihi 29 Mart, 2013 01:27

  Sevgilin arkadaslar,Ben 1968-1971 malatya ülkü ocaginnda yetistim.1977 yilinda polis teskilati icerisinde pol-der (solcu polislerin dernegi) karsi POL-BIR in kurulmasiina öncülük etdim 1980 yilinda TIKKO tarafindan silahli saldiriya ugradim ve agir yara aldim.Ihtilalden sonra,Selimiye kislasinda sorgulandim.Sayisiz yürüyüslere katildim 1971 yilinda Kirikhan olaylarindan dolayi Malatya cezaevinde yatdim.
  Ben simdi kimesenin isine karismiyorum haliyle eski ülkücü konumundayim.Arkadaslar Ayip deyilmi pkk anin bize söyleyemedigi sözleri ve hakaretleri kullaniyorsunuz.Tükürüp küfür edilmedik hic bir yerimiz kalmadi.Oysa biz Ülkü ocaklarinda terbiye ve saygiyla yetistirildik küfür yerine Allah islah etsin diye dua etmeyi ögrendik.Bu hirs bu düsmanlik bu saldirganlik niye..? Iddolojisine sygi duyan hic bir ülkücüye bu sözler yakismaz…Ben hakkimi bize küfreden hic kimseye helal etmiyorum.Biliyorum bu yaziyi okuduktan sonrad kimbilir ne agir hakaretler gelecek.Alisdigimiz icin bir sey demiyoruz.Dilinize saglik.

Yorum yap