33) İSTANBUL’DA (SEMTLERE GÖRE) HANGİ ÖRGÜT ETKİN ?

Yayin Tarihi 8 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

İstanbul’un hangi semtinde hangi örgüt hakim

Haftalık haber dergisi Aksiyon İstanbul’un terör haritasını çıkarttı. Hangi semtte, hangi örgüt etkili?

08 Ocak 2008 / 09:45

image00156.jpg

İki hafta içinde gelişen hadiselerle gündeme oturan megakent İstanbul, aslında sürekli terör örgütlerinin alan bulduğu bir yer. Terör örgütü PKK ile birlikte sol örgütler de koca şehirde izlerini kolayca kaybettirebiliyor. Ayrıca her örgütün bir mahallesi ve alanı var. Mahallelerin kontrolü eskisi gibi örgütlerin tekelinde değil; ama yine de barınma ve terörist devşirme alanı olarak buralar kullanılıyor. Bu yönüyle PKK ve DHKP-C, İstanbul’da yer parselleme konusunda savaşıyor. Bir örgüt diğerinin alanına kolay kolay girmiyor ya da herkesin kendisine göre biçtiği bir mahalle raconu var. Mesela Kadıköy’de DHKP-C etkin iken PKK bu ilçeye rahat bir şekilde giremiyor. Sık sık gösteri ve olaylarla gündeme gelen Gazi Mahallesi ise sol örgütlerin elinde. Terör örgütü PKK’nın  etkin olması ya da buralarda taraf toplaması güç.

DHKP-C’Yİ SİVASLILAR AYAKTA TUTUYOR
Terör örgütü PKK’nın hiç giremediği yerler de bulunuyor İstanbul’da. PKK, Adalar’a uzanamazken DHKP-C İstanbul’a nefes aldıran Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Büyükada’da faaliyet yürütebiliyor. Emniyet kayıtlarına göre bu zamana kadar tespit edilen (kayıtları emniyette bulunan veya tutuklanan) 8 bin DHKP-C’linin yüzde 0,7 oranındaki militanı Adalar’da faaliyet yürütüyor. Bu rakamlar tespit edilenler üzerinden geliştirilmiş bir değerlendirmeyi içeriyor.

İstanbul’un nerdeyse bütün ilçelerinde faaliyet yürütebilen terör örgütlerinin belirgin olarak bazı semtleri ve mahalleleri kullanması o yerlerin sonradan kurulmuş olmasına yahut etnik, mezhebi ve ideolojik birtakım unsurlara bağlı. Mustafa Kemal Mahallesi’nde mezhep faktörü ön plana çıkarken PKK’nın etkin olduğu Yenibosna Zafer Mahallesi’nde ise etnik unsur baskın. Ancak hem etnik orijin hem mezhep hem de ideolojinin eşit düzeylerde olduğu yerler de yok değil. Gecekondu yıkımlarında yaşanan olaylardan dolayı gündeme gelen Tuzla bu üç etkeni de barındıran bir yer.

Örgütleşmede hemşehrilik de etkili bir faktör olabiliyor. Bu durum rakamlara da yansımış durumda. DHKP-C’nın örgüt profilini şekillendirecek kadar önemli bulgular var. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre son yıllarda ele geçirilen DHKP-C’lilerin 1704’ü Sivas doğumlu. Hemen ardından İstanbul nüfusuna kayıtlı olanlar geliyor: 1375. Ancak İstanbul nüfusuna kayıtlı olan bu kişilerin önemli bir kısmının asıl memleketi yine Sivas. Tunceli nüfusuna kayıtlı olan DHKP-C’lilerin sayısı 891, Kars 570, Erzincan 515, Tokat 505 ve Malatya doğumluların sayısı 476. DHKP-C ile ilgili veriler İstanbul bazında da dikkat çekiyor. Gaziosmanpaşa sınırları içindeki Gazi Mahallesi kayıtlara geçen 880 örgütçü ile ilk sırada yer alıyor. Bahçelievler, Armutlu’dan dolayı Sarıyer, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Kâğıthane, Şişli ilçeleri dikkat çekiyor.

PKK VE DHKP-C’NİN ETKİNLİK ALANLARI 

Gaziosmanpaşa: Gazi Mahallesi’nde DHKP-C etkin; ancak PKK kısmen faaliyet yürütüyor.

Şişli: Okmeydanı’nda Şark Kahvesi ve Kuzey Sokak’ta DHKP-C etkili, Kuştepe’de ise PKK son dönemlerde öne geçmiş durumda.

Kâğıthane: Nurtepe Mahallesi’nde PKK etkili, Gültepe’de ise PKK ve DHKP-C faaliyet yürütüyor.

Sarıyer: Küçükarmutlu’da DHKP-C’nin borusu ötüyor.

Ümraniye: Mustafa Kemal Mahallesi’nde PKK ve DHKP-C etkin

Maltepe: Gülsuyu Mahallesi’nde iki örgütün de faaliyeti bulunuyor; ancak DHKP-C daha etkin.

Bahçelievler: Yenibosna Zafer Mahallesi’nde PKK etkili.

Kartal: Uğur Mumcu Mahallesi’nde iki örgüt de etkili; ancak DHKP-C daha belirgin.

Küçükçekmece: Sefaköy, Kanarya, Altınşehir, Şahintepesi ve İkitelli Atatürk Mahallesi’nde PKK etkin.

Bağcılar: Demirkapı Mahallesi’nde PKK etkiliyken Yeni Mahalle’de DHKP-C’nin geniş faaliyet alanı buluyor.

Esenler: PKK etkin

Beyoğlu: Çukur Mahalle, Hacıhüsrev, Hacıahmet ve Dolapdere’de DHKP-C oldukça etkili; ancak yer yer PKK da eylem alanı olarak burayı kullanıyor.

Eyüp: Alibeyköy’de DHKP-C’nin geniş faaliyet alanı buluyor.

Sultanbeyli: PKK bu geniş alanı rahat bir şekilde kullanıyor.

Kadıköy: Fikirtepe’de PKK ve DHKP-C seyrek görülüyor.

Üsküdar: Örnek Mahallesi’nde PKK etkin.

Fatih: Kadınlar Pazarı (İtfaiye)PKK’nın kullandığı yerlerden biri.

Adalar: DHKP-C seyrek olarak faaliyet alanı buluyor.

Tuzla: DHKP-C’nin üs olarak kullandığı yeni yerlerden biri. PKK seyrek de olsa bu alanda faaliyet yürütüyor.

Zeytinburnu: İlçe genelinde fazla olmasa da PKK etkin.

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“33) İSTANBUL’DA (SEMTLERE GÖRE) HANGİ ÖRGÜT ETKİN ?” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. KARABEY EROĞLU yorum tarihi 8 Ocak, 2008 17:24

    MERAK EDİYORUM; BU ÜLKENİN GÜVENLİK GÜÇLERİ-İSTİHBARATÇILARI VS NE İŞ YAPARLAR? BELLERİNDE TAŞIDIKLARI SİLAHLARI,GÖSTERİŞ AMAÇLIMI TAŞIRLAR-PAVYONLARDAMI BOY GÖSTERİRLER?YADA EŞ DOST ARASINDAYKEN Mİ SİLAHLI OLDUKLARI AKILLARINA GELİR??DEVLETİN NAMUSUDUR O SİLAHLAR!!DEVLETİN NAMUSUNU KORUMAYAN-KORUYAMAYAN-VE MAAŞINIDA TIKIR TIKIR ALAN(YENİLEN AVANTALARA DEĞİNMEYECEĞİM)VE BU ÜLKENİN EN GÜZEL ŞEHRİNDE BU KANSIZLARI BİTİRMEYENLER ŞEREFSİZDİRLER!!!!TAŞIDIKLARI KİMLİKLERE VE SİLAHLARA YAZIKLAR OLSUN…..

  2. Samet Acar yorum tarihi 8 Ocak, 2008 21:41

    Ağırlıklı olan örgütlerin ,boy göstermeleri ,devletin yetersizliği ve halkın umursamazlığını gösterir.Eğer ki böyle giderse,ileride büyük bir kaosun işareti var demektir.Biliniyor ama üzerine gitmek için,emir yukardan gelmesi gerekiyor.Hani kardeşlik,dostluk,barışa el attıkya …Adı geçen örgütlerin idare edilmesi gerekir.Büyüklerimiz öğle diyorlar.Atlarını bu boş meydanlarda oynatabilirler.Biz onları şehit vererek,yaralı vererek,dosluğumuzu ,kardeşliğimizi belirtiriz.Büyüklerimiz öğle istiyorlar.Büyüklerimiz varsa Sam amcamız,onlarla hergün gülüp eğlenen bizi idare edenlerimiz,varken kormaya,şüpelenmeye,üzülmeye ne gerek var…! Neticede dünya insanı olmuşuz haberimiz yok… Acaroğlu

Yorum yap