327) İÇTİMAİ VE SİYASİ YÖNDEN ANORMALLİK GÖSTEREN VİLAYET: KIRŞEHİR

Yayin Tarihi 19 Kasım, 2012 
Kategori SİYASİ

İçtimai ve siyasi bünye itibarıyla anormallik gösteren kent: Kırşehir

1954 seçimlerinde iktidardaki Demokrat Parti ile DP lideri Menderes’in belalısı Osman Bölükbaşı’nın Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) arasında, Bölükbaşı’nın memleketi Kırşehir’de sıkı bir rekabet yaşanır. Ama DP tüm iktidar olanaklarını seferber etmesine rağmen “yaptığı konuşmalarla başbakan Menderes’in tüylerini diken diken eden” Bölükbaşı’nın küçük partisini Kırşehir’de geçemez. Türkiye genelinde DP yüzde 58, CMP yüzde 4.9 oy alır. Kırşehir’de CMP yüzde 43.5’le birinci olur, beş milletvekilinin tamamı CMP’lidir.

Bunu bir türlü içine sindiremeyen DP iktidarı seçimlerin üzerinden iki ay bile geçmeden, 30 Haziran 1954’te 200 bin nüfuslu Kırşehir’i ilçe yaparak cezalandırmaya karar verir. “Kırşehir vilayetinin kaldırılması ve Nevşehir adıyla yeni bir vilayet kurulması hakkındaki kanun” 259 kabul ve 39 red oyuyla kabul edilir. 237 milletvekili oylamaya katılmaz. Kırşehir, eski ilçeleri Avanos, Kozaklı, Mucur ve Hacıbektaş’la birlikte bir gün öncesine kadar Niğde’nin ilçesi olan yeni Nevşehir iline bağlanır. Kırşehir’in ilçelerinden Kaman Ankara’ya, Çiçekdağ ise Yozgat’a bağlanmıştır. Başbakan Menderes kararın siyasi nedenlerle alındığını saklamaz: “Bu kanunun siyasi maksatlı olduğunu bir an için farz edelim. Kırşehir vilayetinin içtimai ve siyasi bünye itibarıyla bir anormallik göstermekte olduğunu da inkar etmek kabil değildir. Evet, biz açık konuşuruz.”

DP, 1957 seçimlerinden önce Kırşehir’i tekrar il yapmaya karar verir. 12 Haziran 1957′de Meclis’te görüşülen kanun tasarısının gerekçesinde, Kırşehir’in tarihi, içtimai, kültürel, ekonomik ve coğrafi bakımlardan büyük önem taşıdığı, bu nedenlerle il merkezi haline getirilmesi gerektiği belirtilir. Olaylı oturumun ardından Kırşehir il olur, ama eski ilçelerinden Avanos, Kozaklı ve Hacıbektaş’ı Nevşehir’e kaptırmıştır.

Kırşehir’i yeniden il yapmak iktidara beklediği puanı kazandırmaz, önceki seçimde Kırşehir’de yüzde 43.5 oy alan CMP, bu kez yüzde 63 oy alıp dört milletvekilliğinin hepsini kazanır.

27 Mayıs darbesinin ardından kurulan Yassıada Mahkemesi’nde “Kırşehir’in siyasi sebeplerle kaza haline getirilmesi”, DP yöneticilerinin yargılanıp idama mahkum olduğu anayasayı ihlal davasındaki yedi suçlamadan biri olur. Menderes savunmasında Kırşehir’in ilçe yapılmasının fahiş bir hata olduğunu söyleyecektir.

http://www.milli-tarih.blogspot.com/

image00125.jpg

image0025.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap