326) “ANADİLDE SAVUNMA HAKKI” TASARISI MECLİS’TE

Yayin Tarihi 13 Kasım, 2012 
Kategori SİYASİ

‘Anadilde savunma hakkı’ tasarısı Meclis’te

image00112.jpg

Anadilde savunma imkan tanıyan Kanun tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu 

 

Anadilde savunma yapılmasına da olanak tanıyan ”Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı, jet hızıyla bu sabah Adalet Komisyonu’na sevk edildi.

13 maddeden oluşan tasarının gerekçesinde, ‘’sanığın sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edeceğini belirttiği başka bir dilde yapılmasına” imkan tanındığı belirtildi. 

Tasarıyla, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan evli hükümlüler, 3 ayda bir kez olmak üzere 3 saatten 24 saate kadar eşleriyle ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın görüşme yapabilecek.

Tasarı, ”ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettirememe” halini de infazın ertelenmesi nedenleri arasına alıyor.

DÜNYA BÜLTENİ

 

SORU-YORUM:

1) Ana dilde savunma hakkı, hukuk dilinin değişerek Anayasamızın 3. maddesindeki “Resmi dil Türkçedir” yerine “çok dillilik” gelmesine yasal dayanak olabilir mi?

2) Cezaevin de “hayatını hastalığı nedeniyle yalnız idame ettiremeyecek” hakkından, insanlık ve terör suçundan hüküm almış mahkumlar da yararlanacak mı?

Yılmaz KARAHAN 

 

Paylaş:

Yorumlar

“326) “ANADİLDE SAVUNMA HAKKI” TASARISI MECLİS’TE” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 14 Kasım, 2012 02:51

Yorum yap