325) YEMİN ÖNERİLERİNE BAK, PARTİLERİ ANLA!

Yayin Tarihi 9 Kasım, 2012 
Kategori SİYASİ

 

 

YEMİN ÖNERİLERİNE BAK, PARTİLERİ ANLA!

image0017.jpg

Anayasa uzlaşma komisyonuna AKP, CHP ve MHP’nin, milletvekili yemini için sundukları öneriler yeni bir tartışmayı da yaratmış oldu!

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, göreve başlarken mevcut Anayasamızın 81. Maddesinde belirtildiği şekilde andiçerler:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

Yeni Anayasa hazırlığı çerçevesinde bu yemin metninin değiştirilmesi gerekiyormuş! Meclis’te grubu bulunan siyasi partiler de önerilerde bulunuyor.

Milletvekili yemini nasıl olmalı?

Sayın Ebru Toktar Çekiç’ten alınan haber doğrultusunda,  (http://www.pressturk.com)

AKP’ye göre;

AK Parti’nin yemin metni önerisinde, ‘insan haklarının korunmasına’ dönük ifadelerin öne çıktığı, metinde, ‘Atatürk ilke ve inkılapları ile laik ve demokratik devlete bağlılık’ ifadeleriyle ‘büyük Türk milleti önünde and içerim’ifadesinin yer almadığı…

CHP’ye göre;

CHP, Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu öneride, vekil yemininde mevcut anayasada yer alan ‘Büyük Türk milleti önünde and içerim’ ifadesine yer vermedi. Buna karşılık mevcut anayasa metnindeki ‘demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalma’ bölümü korunduğu…

MHP’ye göre;

MHP milletvekillerinin kutsal kitaba el basarak, ‘demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti huzurunda, bütün mukaddesatım, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim’ şeklinde yemin edilmesini teklif etmişti…

Partilerin bu önerilerinden anladığımız şudur:

AKP ve CHP “Büyük Türk Milleti” önünde yemin etmek istemiyor!

MHP ise evvel Allah’ın, sonra Türk Milleti’nin huzurunda yemin etmeyi uygun görüyor.

Bana göre de artık söz hakkı “Milletindir.” Bu önerilere bakarak tercihlerini yapacak olan vatandaşlarımız Türk Milleti’ne mensubiyet şuurunu değerlendirecektir.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“325) YEMİN ÖNERİLERİNE BAK, PARTİLERİ ANLA!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Halis Yılmaz yorum tarihi 9 Kasım, 2012 16:37

    Sayın Karahan;her zamanki gibi yine kitabın ortasından bir tespit yapmışsınız.Allah emeklerinizi boş çıkarmasın.

Yorum yap