324) DIŞLANAN POLİTİKA

Yayin Tarihi 5 Kasım, 2012 
Kategori SİYASİ

 

DIŞLANAN POLİTİKA

image0013.jpg

ABD’nin, Türkiye’nin desteklediği Suriye muhalefetini muhatap almayarak yeni bir Muhalif gücü kabullenmesi Türkiye’yi zor duruma düşürmüştür. ABD, Katar’ın başkenti Doha’da Arap ülkelerinin katılımı ile 4-5-6-7 Kasım günleri toplanacak ve alınan kararlar 8 Kasım’da açıklanacakmış. Türkiye bu toplantının karar merciinde olmayacak. Ancak alınan kararların açıklanacağı 8 Kasım’da Dışişleri Bakanı seviyesinde temsil edilecekmiş…

OLUŞUMUN ANA ÇERÇEVESİ
* Yeni oluşumda Suriye Ulusal Konseyi’ni (SUK) oluşturan bazı unsurlar da yer alacak. Ancak SUK’un dışladığı Suriye içindeki ve dışındaki muhalif güçler de oluşuma sokulacak.

* Yeni oluşumda El Kaide gibi radikal dinci grupların sızmasının önlenmesi için, radikallere eğilimli gruplar devre dışı bırakılacak.

* Kürtlerin muhalefet içinde güçlü şekilde yer alması sağlanacak.

* Değişik grupların katılımıyla alt komisyonlar oluşturulacak. Bu komisyonların 4-5-6-7 Kasım günlerinde gerçekleştireceği toplantılarda bir sonuca varılmaya çalışılacak.

* 7 Kasım’da oluşum sağlandığında, 8 Kasım günü yeni muhalefet oluşumunun dünyaya deklare edilmesi öngörülüyor. Türkiye’nin de 8 Kasım’daki oturuma dışişleri bakanı düzeyinde katılması planlanıyor.

* Yeni oluşum deklarasyonunda ‘Sürgündeki Suriye Hükümeti’ tanımlamasının da olabileceği belirtiliyor. ABD, bu hükümetin tüm dünya tarafından tanınması için ciddi şekilde devreye girecek. (http://www.hurriyet.com.tr/planet/21841938.asp?top=1)

Suriye’de ki iç savaştan ekonomi, siyasi ve sosyal alanda en fazla zarar gören ülke Türkiye olmasına rağmen toplantıda olmaması sadece alınan kararları izlemek için Doha’da bulunması Türkiye’nin dış politikada etkisizliğini mi yoksa dışlandığını mı gösteriyor?

Buna karşılık Türkiye’nin Rusya ve İran’la, Suriye meselesini görüşmek istemesi ve Rusya’nın da bu öneriyi kabul etmesi Büyük Ortadoğu Projesinden, Avrasya Projesine geçildiğini mi gösteriyor?

Anlaşılan şu ki; Türkiye’nin yanaşacak güvenli bir liman aradığıdır.

YILMAZ KARAHAN

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap