323) ABD’NİN “ARAP BAHARI” HESABI

Yayin Tarihi 25 Ekim, 2012 
Kategori SİYASİ

 

Chomsky’ye göre ABD’nin Arap Baharı hesabı

image00119.jpg

ABD’li muhalif düşünür Chomsky’ye göre Amerikan yönetimi Ortadoğu’daki ayaklanmalardan sonra kendisine yakın idarecilerin hesabını yapıyor 

 

ABD’li muhalif düşünür ve dil bilimci Noam Chomsky, ABD’nin ‘Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerde kendine bağımlı ve çıkarlarına hizmet eden hükümetler kurmak istediğini söyledi.

ABD’NİN HESABI

Kahire Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda konuşan Chomsky, ”Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerdeki kamuoyu eğilimlerini iyi okuyan ABD, bölgede kendine bağımlı ve çıkarlarına hizmet eden hükümetler kurmak istiyor. ABD, Mısır’da devrik lider Hüsnü Mübarek rejimi benzeri bir sistem inşa etmeyi hedefliyor” diye konuştu.

Amerikan yönetiminin, kendi varlığını bölgede devam ettirmeyi demokrasinin uygulanmasından daha çok istediğini vurgulayan Chomsky, ”Gazze’de 2006 yılında yapılan demokratik seçimlerde sandıktan Hamas hükümeti çıkmasına rağmen, ABD ve İsrail seçim sonuçlarını kabul etmedi. Avrupa Birliği’ni de seçimleri tanımaması yönünde teşvik etti” dedi.

Mısır dahil diktatör sistemle yönetilen ülkelerde liderlerin halkın isteklerinden korkar hale geldiğini hatırlatan Chomsky, Batı’nın da bu dengede ”diktatör sisteme önem verdiğine” dikkati çekti.

Konuşmasında Mısır siyasetinin gündeminde yer alan ”yeni anayasa” konusuna da değinen Chomsky, sözlerine şöyle devam etti: ”Abdulmunim Ebu’l Futuh ve Hamdin Sabbahi ile görüşeceğim. Kendilerinden Mısır anayasasının hazırlanmasında ve eğer denildiği gibi Mısır hükümetinde İslami hareketin etkisi var ise bunun azaltılmasında önemli görevleri üstlenmelerini isteyeceğim.”

NÜKLEER TEHLİKE

Nükleer savaşların dünyayı tehdit eden tehlikelerin başında geldiğinin altını çizen ünlü düşünür, Yahudi asıllı bir Amerikalının ”İsrail ve ABD, uluslararası kanunlara uymayan iki ülkedir” diyerek Amerika ve İsrail’i ağır bir dille kınadığını hatırlattı.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“323) ABD’NİN “ARAP BAHARI” HESABI” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Ümit Özdağ yorum tarihi 30 Ekim, 2012 02:02
  2. Ahmet Takan yorum tarihi 1 Kasım, 2012 20:46

    Arap Baharı Kürt Baharı sonra da İSRAİL BAYRAMI mı?
    http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=21993

  3. Prof. Dr. Ramazan Özey yorum tarihi 29 Kasım, 2012 06:20

Yorum yap