322) Mevsimine Göre Balık Tüketimi

Yayin Tarihi 7 Ocak, 2016 
Kategori KÜLTÜREL

HANGİ MEVSİMDE,

HANGİ BALIKLARI TÜKETMELİ?

image001

OCAK

Ocak ayının en lezzetli balıkları uskumru, lüfer, palamut ve istavrittir. Kefal ve hamsi olması gerektiği gibi tam yağlı duruma gelirler. Çinekop, tekir, kırlangıç ve kofana ocak ayında en bol dönemini yaşar ve en çok avlanan balıklardır. Midyenin başlangıç mevsimi Ocak ayıdır.

ŞUBAT

Şubat ayı kalkan mevsiminin başlangıcı kabul edilir. Bu süre mayıs sonuna kadar devam eder. Gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, kaya balığı, levrek şubat ayında lezzetlidir. Tekir çok boldur. Şubat ayında Uskumru, lüfer, palamut artık yağını kaybetmeye başlar fakat gümüş balığı, kefal, dere pisisi, minakop, midye lezzetini korumaya devam eder.

MART

Mart ayında gümüş, izmarit, mezgit, kalkan, mersin, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları lezzetli ve bol bulunan balıklardır. Özellikle kalkan, levrek ve kefal mart ayında hem bol hem de çok lezzetlidir. Martta uskumru çiroz olmaya başlamıştır.

NİSAN

Nisan ayında gümüş, izmarit, kalkan, mersin, morina, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek, mercandır. Nisan ayındaki en lezzetli balık yine kalkandır bol zamanı nisan ayıdır.

MAYIS

Mayıs ayının en lezzetli balıkları gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, kefal, levrek, kaya balığıdır. Mayıs ayı deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin çeşitlilik gösteren en bereketli aylardan birisidir. Barbunya, ıstakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, iskorpiti mayıs ayında lezzetle tüketebilir. Bu ayda ayrıca kalkan balığının yavrusu ile gelincik denizlerde kendini göstermeye başlar.

HAZİRAN

Haziran ayında tüketilebilen balıklar; mercan, akya, kaya balığı, mersin, sarıağız, orkinos, orfoz ve sardalyadır. Bu ay balık açısından en verimsiz aydır denebilir. Haziran ayında balıklar geçici olarak Karadeniz’e ulaşırlar. Yaklaşan av yasağı ile birlikte de tezgahlar balıktan zayıflamaya başlar.

TEMMUZ

Temmuz ayının balıkları; çinekop, sarıkanat, sarıağız, akya, orkinos, kaya balığı, trança ve sinarittir. İstavrit çok lezzetlidir. Temmuz ayı sardalya balığının mevsimidir. Eylül ayı başlarına kadar lezzetini koruyan sardalya taze olarak rahatlıkla yaz boyu tüketilebilir. Temmuz ayında barbunya ve tekir lezzetini korumaya devam ederken pavurya, böcek, ıstakoz bolca çıkar.

AĞUSTOS

Ağustos ayında çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos, sarıkanat lezzetlidir. İstavrit yine en lezzetli balıktır. Bu ayda çingene palamudu mevsimi başlar.

EYLÜL

Eylül ayında kılıç ve sardalya balıkları hâlâ lezzetlidir. Palamut balığı daha fazla büyüyor ve daha değişik lezzetlerle tüketilebilir. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbunya, çinekop, çipura, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

EKİM

Ekim balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Pisi balığı özellikle bu ay en güzel zamanındadır. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun en lezzetli zamanıdır.

KASIM

Kasım’da lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın lezzetlidir. Kasım ve aralık lüferin en lezzetli zamanıdır. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zamandır.

ARALIK

Aralık ayında uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlanır ve bu nedenle de kızartmadan buğulamaya her türlü yemeği lezzetle yapılır. Tekir bolca avlanır ve hamsinin de tam lezzetli olduğu zamandır. 
http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/beslenme-diyet/hangi-mevsimde-hangi-baliklari-tuketmeli_8326.html

AYLAR  

BALIKLAR

 

OCAK Hamsi,Kalkan,Torik,Alabalık,Kefal,Yayın Balığı lezzetlidir.
ŞUBAT Gümüş,Hamsi,İzmarit,Kalkan,Mersin,Torik,Kefal,Kaya Balığı,Levrek lezzetlidir.
MART Gümüş,İzmarit,Kalkan,Mersin,Mezgit,Kaya Balığı,Kefal,Levrek,Yayın lezzetli,
Kalkan ve Levrek en lezzetlidir.
NİSAN Gümüş,İzmarit,Kalkan,Mersin,Morina,Levrek,Kefal,Kaya Balığı lezzetlidir.Kalkan,Levrek,Mercan boldur.
MAYIS Gümüş,İzmarit,Mercan,Mezgit,Mersin,Levrek,Kaya Balığı,Kefal lezzetlidir.
HAZİRAN Akya, Kaya Balığı,Mersin,Mercan,Orkinos,Orfoz,Sardalya,Sarıağız lezzetlidir.
TEMMUZ Çinekop,Akya,Kaya Balığı,Orkinos,Sarıkanat,Sinarit,Sarıağız,Trança lezzetlidir. İstavrit oldukça lezzetlidir.
AĞUSTOS Çinekop,Akya,Kaya Balığı,Orkinos,Sarıkanat,Sinarit,Sarıağız,Trança lezzetlidir. İstavrit oldukça lezzetlidir.
EYLÜL Barbunya,Çinekop,Çipura,Kılıç,Lüfer,Palamut,Orfoz,Sardalya,Sarıkanat lezzetlidir.Sardalyanın en lezzetli zamanıdır.
EKİM Akya,Barbunya,Çipura,Kılıç,Levrek,Lüfer,Tekir,Sardalya,Palamut,Orfoz,Traça lezzetlidir.Palamutun en lezzetli zamanıdır.
KASIM Akya,Barbunya,İskorpit,Karagöz,Kofana,Levrek,Lüfer,Palamut,Orfoz,Sarıağız, Tekir,Torik,Uskumru, Kefal,Sazan,Yayın lezzetlidir.Lüferin en lezzetli zamanıdır.
ARALIK Hamsi,İskorpit,Karagöz,Kofana,Mercan,Palamut,Torik,Uskumru,Kefal,Yayın lezzetlidir.

http://amasra.jimdo.com/aylara-g%C3%B6re-balik-takvimi/

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap