321) HATAY TOPRAKLARININ YARISI YABANCILARA SATILMIŞ!

Yayin Tarihi 12 Ekim, 2012 
Kategori SİYASİ

CHP’li vekilden Hatay sorusu

image00110.jpg

 

Cumhuriyet Halk partisi Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Hatay’da yabancılara gerçekleştirilen toprak satışlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. Edipoğlu soru önergesinde Hatay’ın toplam yüzölçümünün yarısından fazlasının yabancılara satılmış olduğunu belirtti.

Suriye ile yaşanan gerilimin ardından Türkiye ve dünyanın gözünü diktiği Hatay’daki yabancılara toprak satışı Meclis gündemine taşındı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Hatay’da Ocak 2012 verilerine göre 1974 kişiye toplam 3milyon 722 bin 874 metrekarelik 1320 parsel satıldığını vurguladı.

Edipoğlu’nun soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:
“bu verilere göre Hatay ilinin toplam 5,566,000 metrekarelik bir alana sahip olduğu belli iken, bunun 3,722,824 metrekarelik kısmı yani yarıdan fazlası yabancılara neden satılmıştır? Bu alanların satışları ülkemizin güvenliğini tehlikeye düşürmez mi?

Edipoğlu ayrıca Hatay’da yerleşim alanlarının yüzde kaçının yabancılara satıldığını, bu satışlar sonucunda Hatay’ın ikinci bir Filistin olmaya aday olup olmadığını sordu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21680756.asp

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap