32) GÖKLERİN KAHRAMANI “ŞENER KOLTUK”

Yayin Tarihi 17 Ekim, 2008 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

GÖKLERİN KAHRAMANI

ŞENER KOLTUK

image00124.jpg

Takvim Gazetesi’nden Nilgün K. Tahmaz, Türkiye’de üretilen ilk F16’yı test eden Emekli Binbaşı Pilot Şener Koltuk’la uçmak ve gözü karalık üzerine söyleşi yaptı…

Sizin için ‘Gözü kara pilot’ deniyor…
‘Gözü kara, ölümle dans eden adam…’ Yürümek için yaratılan insanlar uçtuğu zaman onlara lakap yakıştırılıyor. Soyadım Koltuk, o yüzden ‘kelle koltuk’ diyenler de var.


* Ama bu lakaplar durduk yerde söylenmiyor, öyle değil mi?
521 tane uçağın deneme uçuşunu yaptığım için bu lakaplar uygun görüldü. Türk pilotu gözü kara olacak tabii ki. Bilgili olursa gözünün karalığı önemli değil. Bilgisiz gözü karalık, cehalettir.


* Ama F 104 ile gövde inişi de yapmışsınız…
Bandırma’nın kurtuluşundaydı. Uçağın sol iniş takımı yoktu. Bunun yasağı var, kitabında ‘inilmez’ diyor. Komutanım Cumhur Asbaruk Paşa, İnme’ dedi. Ben bir gayret ettim. Çorbayı akşam evde içeceğim’ dedim.

DOKTOR OLMAK İSTEDİM’
* Uçağı terk etme şansınız yok muydu?
Atlarsam hastanelere gidiyoruz, 28 gün uçuştan men oluyoruz. Tekrar muayenelere giriyoruz. Gözüm onları yemedi, belki de ondan ‘gözü kara’ diyorlar. Denemelerini yaparak indirdim uçağı. O uçağı da 27 gün sonra test ederek uçurdum.


* Pilot olmak her erkek çocuğunun hayalidir. Sizin pilotluk maceranız nasıl başladı?
Benim çocukluk hayalim değildi pilotluk. Ben doktor olmayı düşünüyordum. İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandım ama gidemedim. O sırada babam da karacı bir askerdi. Hava Harp Okulu İstanbul’a gelmişti. Ben de İstanbul’a gittim. Yani benim küçüklük idealim değildi. Sonradan hayat sürükledi.

İNSAN SEVDİĞİ İŞİ YAPARSA BAŞARIR’
* Ailede askerler var ama kızınız Zeynep Koltuk oyuncu oldu. Bunu nasıl karşıladınız?
Çok normal karşıladım. Çünkü insanların sevdiği işi yapması gerektiğine inanıyorum. Yani; “Ben şunu yaptım, kızım doktor, oğlum mühendis olsun” diye düşünmedim hiç. İnsanlar sevdiği işi yaparlarsa, başarının yarısını elde etmiş oluyor.


* Kızınız hep oyuncu olmayı mı hedeflemişti?
Kızım İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bilkent Üniversitesi mezunu. İngilizcesi süper, notları da çok iyiydi. Ama iş bulamadı. Sonra TRT’de ‘Bir Başka Ankara’ diye bir program sunmaya başladı. Oradan da dizi oyunculuğuna geçti. Tamamen tesadüf eseri oyuncu oldu. Ama işini çok seviyor.


* Ticaretle uğraştınız. Ama bir yerde ‘Ticaret yapmak, F16 uçurmaktan zor’ demişsiniz…
Doğru, aynen böyle söyledim.


* Neden?
F16 uçurmak; dürüst ve bilgisi yerinde bir adamın, tayyare elindeyse en iyi şekilde yapabileceği bir iş. Ama ticaret öyle değil ki! Buzda kayıyorsun, millet suya yazı yazıyor, dürüstlük yok. Böyle bir ortamda ticaret yapmak mı kolay, uçmak mı kolay?


* Uçmak herhalde…
Uçmak; sadece belli bir mantığı olan ve mantığı tamamen ilme dayanan bir şey. Ama ticaret hiçbir tarafı bilinmeyen bir durum. Ben de artık ticaret uzmanı bir arkadaşımla yola çıkıyorum. Selim benim yeni ortağım. O ticareti, ben de uçmayı biliyorum. İkimiz ortak bir iş yapıyoruz.

‘ASKERİ OLARAK ÇOK GÜÇLÜYÜZ’
* Peki, TAI’deki göreviniz devam ediyor mu?
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’dir TAI’nin açılımı. Bir süre önce oradaki görevimden ayrıldım.


* F16’lar dünyanın en gelişmiş 3. nesil savaş uçakları olarak nitelendiriliyor. Türkiye de bu konuda oldukça başarılı. Sizin bu başarıdaki payınız nedir?
Benim oradaki başarım bir dünya rekorudur. 521 tane uçuşu pilot hatası olmadan, mükemmel bir şekilde tamamladım. 521 tane uçağı kazasız, kırımsız uçuran başka hiçbir pilot yok dünyada. Burada mütevazı olmaya gerek yok.


* Kaç yıl çalıştınız TAI’de?
Kendimi çok zorladım, profesyonelce davranıp 20 sene çalıştım. A’dan Z’ye minimumdan maksimuma, irtifa olarak en düşük seviyeden en yüksek seviyeye bin 42 defa uçtum. İlmine, kitabına uygun olarak hatasız tamamladığım için şirkete kârım da çok fazla. Bir de uçakları çok kısa zamanda bitirdiğim için zaman tasarrufu da yaptırdım.


* Türk havacılığının askeri alandaki gücünü ele alırsak, uçak sayısı ve pilot açısından nasıl değerlendirirsiniz ülkemiz havacılığını?
En mükemmel seviyeye ulaştık. Zaten Türkiye’nin sözlerini kabul ettirmesi, silahlarını kuvvetlendirip görevini yapacak duruma gelmesinden dolayıdır. Gücünü tamamladı. Sınırlarımıza bakarsanız hepsinden iyiyiz. Yukarıda bir tek Rusya var. İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan’a baktığımız zaman mükemmel bir seviyedeyiz.


* Peki, sizce Türkiye’de havacılığa gereken önem veriliyor mu?
Vermeye çalışıyoruz. Ancak mühim olan, havacılığın kendi bünyesinde özgün havacılığa geçmektir. TAI’nin görevi budur aslında. Kendi tipini ve kendi ürününü bulması gerekiyor, zaten bulmaya da çalışıyor. Ama havacılığa şu ana kadar gereken önem verilmedi.

‘UÇMAK BİR YAŞAM BİÇİMİDİR’
* Pilot olmak isteyenlere önerileriniz neler?
Pilot kendine çok iyi bakmalı. Bedenen ve ruhen sağlıklı olmalı. Uçmak bir yaşam biçimi. Aklı başı yerinde olan ve bu işi seven herkes yapabilir. Ben de doğuştan pilot değilim, eğitimini aldım. Ancak bir insan bu işi seviyorsa yapsın, sevmiyorsa bu eziyetler çekilmez.

Kıbrıs’ta savaştı
Emekli Binbaşı Şener Koltuk, 1974 yılında Kıbrıs’ta savaştı. Orada kullandığı uçağın kolunu hâlâ saklıyor.


* İlk F16’yı uçurmak nasıl bir histi?
O uçak bizim işçimizle yapıldı, bizim mühendisimizle yapıldı. Yani her şeyiyle bizdik. Yüzde 92’ye kadar geldik o uçaklarla biz. Bir tek burundaki kokpit kısmı hazır geliyordu. Kanat, gövde, orta gövde, arka kısmını burada yapıyorduk. Kendi insanımızın yaptığı uçağın test pilotu olmak insanı gururlandırıyor.

HERKES STRESE GİRDİ
* ‘İlk’ olduğu için bir stres yaşadınız mı?
Vallahi herkes strese girdi, fabrikanın çalışanları strese girdi, ben girmedim. Çünkü hem onlara hem de kendi tecrübeme güvenim ve inancım vardı.


* F16’dan önce hangi uçaklarla uçuyordunuz?
Hava Kuvvetlerinde F104’le uçuyordum. 1974’te F100’le Kıbrıs Savaşı’na girdim. Kıbrıs gazisiyim. Ardından TAI’de F16’yla uçtum. Birçok farklı ülkenin F16’larının test uçuşunu yaptım.

Türkiye’nin tek test pilotu
Şener Koltuk’tan sonra henüz bir test pilotu yetiştirilmedi.
Tam 521 adet F16’nın test uçuşunu yaparak dünyada bir rekora imza atan Şener Koltuk, Amerika’dan iş teklifi de almış. Üstelik ayda 12 bin dolar maaş önerilmiş. Ancak Şener Koltuk, memleketinin gökyüzünden asla vazgeçmemiş. TAI’de 20 yıl çalıştıktan sonra işinden ayrılan Koltuk’un ardından henüz bir test pilotu yetiştirilmemiş. ‘Kelle koltuk’ lakaplı emekli pilot, ne ülkesinden ne de mesleğinden umudu hiç kesmemiş… (Nilgün K. Tahmaz-Takvim)

Ve tarih, 13 Haziran 2008…

Yer, Ankara Kocatepe Camii…

Musalla taşında Ay-Yıldızlı tabut.

ŞENER KOLTUK!

Henüz 57 yaşında kalp krizinden vefat etti. Türkiye, hakkı ödenmez bir Kahramanını sessiz sedasız toprağa verdi…

Allah rahmet eylesin…

 

Paylaş:

Yorumlar

“32) GÖKLERİN KAHRAMANI “ŞENER KOLTUK”” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. oğuzhan oğuz yorum tarihi 17 Ekim, 2008 20:49

  Ş

  İSTİKBAL GÖKLERDEDİR DİYEN YÜCE ATATÜRKÜN GÖTERDİĞİ HEDEFLERDE,KORKUSUZCA,BİNLERCE UÇAN BU KORKUSUZ KAHRAMAN VE KIBRIS GAZİSİYLE GURUR DUYMAMAK MÜMKÜN MÜ…İŞTE ECDADINA LAYIK BU FEDAKAR İNSANLAR SAYESİNDE,HUZURLA UYUYORUZ.RAHAT UYU ŞENER BİNBAŞIM.ARKANDAN GELENLER,SENİN BIRAKTIĞIN YERDEN DAHA YÜKSEKLERE,AY-YILDIZI TAŞIYORLAR.SENİN GİBİ TÜRK YILDIZLARININ,HER GÜN,HER ZAMAN,HER AN,GECE-GÜNDÜZ,BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERLERİ VAR.MAVİ GÖKLERİMİZİN KIRMIZI VE BEYAZ SÜSLERİ,FEDAKAR PİLOTLARI,UÇAN YILDIZLARIMIZ,SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ.RAHAT UYU ŞENER BİNBAŞIM…EMANETİN EMİN ELLERDE.

 2. Gürkan Güler yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 21:32

  ŞENER KOLTUK gerçektende ülkemize gerekli olan sayılı kişilerden biri.Kendisine teşekkürden başka söyleyecek söz bulamıyorum söylemeye başlasam bile bitirebileceğimi hiç sanmıyorum.Tekrar tekrar minnet ve teşekkürlerimi iletiyorum.Allah günahlarını affetsin.

  “İSTİKBAL GÖKLERDEDİR!”

 3. r mehmet şasi yorum tarihi 4 Ekim, 2009 16:52

  BİR TÜRK OLARAK BÖYLE BİR KAHRANANIN ADINDAN VE YAPTIKLARINDAN SÖZ EDİLMEMESİNE TV DE BİR PROGRAM YAPILMAMASINA YAZIK DİYORUM.YAPTIKLARI SAÇMA SAPAN DİZİLERLE MİLLETİ UYTACAKLARINA AHLAK DEĞERLERİMİZİ YOK EDECEKLERİNE, BÖYLE İNSANLARIN BU KADAR DERS ALINACAK (amerikaya PARAYI tecih edip gitmemesi)HAYAT LARINI ANLATMAZLAR
  RUHUN ŞAD OLSUN KOMUTANIM

 4. büşra çınar yorum tarihi 11 Kasım, 2009 10:36

  allah ailesine sabır versin.zeynep koltuk çok şansle böyle iyi bir babası var bence hiç üzülmesin kıyamam zetnep koltuğun üzülmesine

 5. büşra çınar yorum tarihi 11 Kasım, 2009 10:38

  yeni bu gün öğrendim gerçekten içten söylüyorum çok üzüldüm öyle iyi bir babanın nükemel bir kızı olduğuna şaşırmadım zeynep koltuk süper

 6. büşra çınar yorum tarihi 11 Kasım, 2009 10:39

  aynı zamanda ölüm haberini araştırdım hiç çıkmamış yazık türkiyemize ülkemiz için önemli işler yapan insanların sonkez bile haberlerini yapmıyorlar çok yazık

 7. ZÜBEYİR BATUR yorum tarihi 12 Haziran, 2010 18:24

  Sevgili Şener,
  Konya’da Uçuş öğretmenliğini yaptığım 1971 yılından itibaren hep birlikte olduk TAI de son F-16 uçağını da birlikte uçurduk.Seni çok arıyorum ve sana kavuşacağım günü özlemle bekliyorum ışıklar içinde yat,Tanrının rahmeti üzerine olsun.
  ŞENER’E
  İŞTE KESTİK AYAĞIMIZI YERDEN,
  AÇTIK KANATLARIMIZI TANRIM.
  GÖKLERDEYSEN SANA GELİYORUZ,
  YERDEYSEN SAN DÖNECEĞİZ.
  TOPRAĞINI KANIMIZLA VATAN YAPTIK,
  DERGAHINDA DAHA NİCEDİR KULLUK.
  MAVİYİ YEŞİLE,SARIYI KIZILA ÇALDIK.
  KURDUK KABEYİ GÖKLERDE,
  TAVAF ETTİK ŞÜHEDAYI AÇIK ELLERİMİZLE.
  ÖZGÜRLÜKTÜ ANDIMIZ,
  RAHMETİNE SIĞINIR HER KAYAN YILDIZIMIZ.
  Zübeyir Batur 12 Haziran 2010

 8. necm ata yorum tarihi 9 Aralık, 2010 18:57

  öncelikle Allah rahmet etsin.göklerde yıldızlarla yaşasın.benim liseden arkadaşımdı.harpokulu ılk yılına ait ünüfomalı,resmimiz var hala albümümde arzu edilirse ailesine gönderebilirim.ben kurban bayramında duydum.

 9. şevki GÖK yorum tarihi 16 Kasım, 2012 00:13

  MEKÂNIN CENNET OLSUN ŞENER ABİM
  F,16 idi mekanaın yurdun.
  Yurtlar öksüz kaldı yürü Şener abim.
  Gönüllere köşkler, saraylar kurdun.
  Ruhun şaat olsun dost Şener abim.

  Takdir ilahidir gidiş dünyadan.
  Mekanını cennet etsin Yaradan.
  Umarım ki sevenlerin arkandan.
  Duaları eksik etmez Şener abim.

  Yalan dünyada, dostların yasta.
  Herkez sana ağlar Bilkent çamlıkta .
  Yollarıma çıkan olmaz ki başka.
  Zamansız ayrılık oldu Şener abim.

  Bu dünyada çok dost gördüm denedim.
  Katiyen ben senden kemlik görmedim.
  Daha dün gittin hemen çok özledim.
  Ölene dek gönlümdesin Şener abim.

  E.6 altında yokuşun, dikin.
  Çıkamasam ellerinle çekerdin.
  Bugece gel eğlen,kal gitme derdin.
  Şimdi kal diyen olmaz Şener abim.

  Reyela yolun düşse gelirdin.
  Mekanı sorulmaz mertin, yiğidin.
  Elveda demeden habersiz gittin.
  Mekanın cennet olsun Şener abim

  Aşık şevkin kalk ben geldim
  Küstünmü yoksa! sen Aslan yiğidim
  Hakkım helal olsun helal eyledim.
  Kavlimiz böylemiydi sevgili ŞENER ABİM
  Sevenlerine armağan olsun
  YAZAR ŞEVKİ GÖK .

Yorum yap