319) Söz Var İş Bitirir, Söz Var Baş Yitirir

Yayin Tarihi 27 Aralık, 2015 
Kategori KÜLTÜREL, TÜRKÇE

Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir

(Atasözü)

 

Bir paylaşımda ilginç bir söz gördüm. Bu sözü aslında çoğu kez muhtelif zamanlarda görmüşlüğüm vardı. Sadece kişiye münhasır bir söz olduğunu düşündüğüm için herhangi bir yorum yapmaktan ve bu sözü etik anlamda hoş karşılamadığım içinde kullanmaktan imtina etmiştim.

Şimdi ne oldu da bu söz hakkında bir şeyler yazmak ihtiyacını hissettim?

Çünkü söze kaynak olarak “atasözü” olarak yazılmış da ondan!

Söz neydi?

“Mahalle yanarken, orospu saçını tararmış”

Evet! Türk halk kültüründe cinsel içerikli çok özdeyiş vardır. Bu sözlerin anonim olması da tecrübelerle doğrulanmış olmasındandır.

Soruyorum!

“Mahalle yanarken, kadının saçını taradığını kim görmüş?”

Olası cevaplar:

Başka bir kadın mı?

Pezevengi mi?

Komşusu mu?

Mahalle muhtarı mı?

Gören her kimse onun orada ne işi var?

Yoksa kendisi mi, pencereden “ben saçımı tarıyorum, ne haliniz varsa görün” diye bağırmış?

Ancak, bu söz ile anlatılmak istenen “umursamazlık, ilgisizlik, bencillik, anlayışsızlık” gibi olumsuz davranışı çok daha iyi anlatan atasözümüz de var.

“Köy yanar, deli oynar”

Biliyorum ki; kaynağı belli amma belirsizlik maskesi altında Türk dili ve kültürünü bozmak, adileştirmek ve soysuzlaştırmak için nefislere hoş gelen uydurma sözler ve sözcükleri servis yapan odaklar vardır.  Hatta bazı milli şahsiyetlerimizi aşağılamak, milli ve manevi değerlerimizi kötülemek için iğrenç fıkralar bile gülme bahanesi ile anlatılır olmuştur.

Yunus der ki:

“Söz ola kese savaşı

 Söz ola götüre başı

 Söz ola ağulu aşı

 Bal ile yağ ede bir söz”

 

Bir ulusun başkalaşması ve sömürülmesi, öz değerlerini aşağılaması ve ötelemesinden kaynaklanır.

Dilimiz benliğimiz, kültürümüz varlığımızdır.

YILMAZ KARAHAN

image001

 

Paylaş:

Yorumlar

“319) Söz Var İş Bitirir, Söz Var Baş Yitirir” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Extinct yorum tarihi 27 Aralık, 2015 14:27

  http://www.rense.com/general41/ancientvedicpredictions.htm

  Şu an içerisinde bulunduğumuz karanlık dönem eskilerce öngürülmüştü; başların ayak, ayaklarınsa baş olduğu ilkellerin üstünleri bin bir türlü bozgunculukla aşağı çektiği, bunların çalarak yağmalayarak sözüm ona başarı elde ettikleri, yalanın, ilkelliğin, karanlığın etkin olacağı bir geçiş dönemi.. (Yalnız bu karanlık dönemin de sonu gelmekte)

  İlkel olanların kendisinden üstün toplumların uluslarına bulaştıklarında yaptıkları yozlaştırma operasyonlarını ülkemizde Türklere karşı sürdürenler bu çirkinliğin sorumlulularıdır. (Aynı güruh Türkleri suçlarla da hedef almaktadır) Türk dizisi, filmi diye sunulan şeylerin kimlerin elinden çıktığına, görsel ve yazılı araçlarla yapılan yanlışa yönlendirmelere ve sosyal yayınlar (ekşi sözlük gibi) başta olmak üzere sanal ağda yapılan yozlaştırma operasyonlarına dikkat edin. Türkler yabancıları kendilerinden bilmeyi bırakmadıkça, bunların geleceğimizi etkileyen alanlardan uzaklaştırılmasına önem göstermedikçe (yönetim, yayın, güvenlik, tarım gibi..) bu alanları işgal etmek için kullandıkları islam gibi olgulardan da kurtulmadıkça bu sorunlardan kurtuluşumuz yok. En iyisi bunların olmadığı yeni bir başlangıç yapmakta. Atatürk’ün neyi neden yaptığını anlayacaksınız eğer şu an anlamadıysanız. Tanrı yardımcımız olsun.

  – Extinct rumuzuyla yazılmış yorumu okumanız yarar sağlayabilir

  http://www.yenidenergenekon.com/788-kurtler-bolgede-israil-ve-dis-guclerin-sopasidir/

Yorum yap