309) AKILSIZ BAŞ

Yayin Tarihi 25 Ekim, 2012 
Kategori SOSYAL

AKILSIZ BAŞ

image00118.jpg

Atalar demiş ki:

“Akılsız başın yükünü, ayaklar çeker”

Bir zamanlar “boşuna yorulmak” anlamında söylenmiş bu özdeyiş günümüzde; “Akılsız başın ağrısını, canlar çeker” diye değişmesin de herhangi bir beis görmüyorum…

Bayram arefesi başlayan yağmur sel haline dönüştü. Trakya, Balıkesir, Gaziantep, Urfa ve diğer bölgelerimizde can ve mal kaybına sebebiyet vermiştir.

Kısaca başın akılsızlığı neydi?

İmar çalışması adı altında rant için ormanların yok edilmesi, dere yataklarının bozulması, doğal dengeyi bozucu yapılaşmanın olmasıdır.

Ülkemizde şehircilik ve planlama çalışmalarına gereken önem verilmemiştir. Hükümetlerin ve belediyelerin siyasi ve ekonomi kazanımlarını ön planda tutarak müteahhitlik yapması veya kendilerine uygun müteahhitleri desteklemesi sonucu oluşan çarpık imarlaşma ve yol çalışmaları doğal afetlerde binlerce can kaybına gerekçe olmaktadır.

Ne yazık ki vatandaşlarımız sivil toplum inisiyatifini kullanamıyor veya kullanmasını bilmiyor. Vatandaş yok edilen ormanların, sağlıksız ve güvensiz yapılaşmanın kendi yaşadığı bölgede olmamasından dolayı kaygı duymuyorsa, azınlığın mutluluğu için halkının acı çekmesine göz yumuyor demektir.

Sel felaketlerinde canlarını kaybedenlere Allah’tan rahmetler, ailelerine sabırlar dileriz.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap