307) “YA SEV, YA TERK ET!” SÖZÜ…

Yayin Tarihi 12 Kasım, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Hayır, bu ifadenin patenti

MHP’ye değil Peygamber’e aittir!

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Zorunlu Erken Genel Seçimler de göstermiştir ki; Sayın Erdoğan, Türkiye seçmeninin en az %47’si tarafından hala sevilen bir insandır!

Eminim ki; Türkiye’de pek çok kadın onu oldukça karizmatik ve yakışıklı da buluyordur.

Eğri oturup doğru konuşalım; Sayın Başbakan çok yakışıklı olmasa da fazla çirkin de sayılmaz.

Hatta zaman zaman öfkesine yenik düşüp zaten oldukça iri olan gözlerini biraz daha dışına pörtletmese çoğu kadına yakışıklı da gelebilir.

Doğrusunu söylemek gerekirse Sayın Erdoğan, boyu-bosu, endamı, tavrı, edâsı, ses tonu ve konuşma tarzı ile nisâ taifesinden pek çok kadının yüreğini hoplatıyordur. 

Hele hele seçmen tabanındaki birçok kadın, kendisine meftun derecesinde âşık olmalıdır!

Tabiî pek çok partili erkek de öyle.

Aksi takdirde tam 7 yıldır ve tam bir zapturapt altında yönetmiş olduğu partideki arkadaşları ve tabiî ki seçmenleri, şimdiye kadar etrafından çoktan dağılıp giderlerdi.

Doğrusunu söylemek gerekirse; orta boylu kel bir adam olarak en azından Sayın Başbakan’ın fiziğine sahip olmayı ben de isterdim!

Zira ben, yetişkin bir erkek olarak Sayın Başbakan’ı yakışıklılık bakımından Türk erkeklerinin ortalamasının üzerinde bulanlardanım!

***

Bütün bunlara rağmen ben, Sayın Başbakan’da önemli bir sevgi noksanlığı görüyorum!

Daha doğrusu sevgi ihtiyacı.

Sayın Başbakan daha çok sevilmek, okşanmak ve takdir edilmek istiyor.

%47’lik oy çoğunluğuna sahip seçmenlerinin, eşi Emine Hanımın, çocuklarının ve hatta torunu küçük Mehmet Akif’in üzerine titremeleri yetmiyor olmalı ki; Sayın Başbakan daha çok, daha çok sevilmek ihtiyacı hissediyor olmalıdır.

Ben, elbette bir Prof. Dr. Arif Verimli ya da Prof. Dr. Kerem Doksat değilim ama bir vatandaş olarak bunu gözlemliyorum kendisinde.

Bunu nereden çıkardığıma gelince;

Sayın Başbakan iki de bir muhataplarına “Sevsinler seni” diyor.

Bana göreyse aslında Sayın Başbakan “Sevin beni” demek istiyor!

O, her “Sevsinler seni” dedikçe ben, bu sözünü “Sevin beni” olarak anlıyorum.

Birkaç ay önce Aydın Doğan’a “Sevsinler seni çevreci Doğan” derken de, can ciğer kuzu sarması dostu ve kadîm fikirdaşı Fehmi Koru’ya “Sevsinler seni” derken de aslında onlara “Sevin beni” demek istiyordu.

Çünkü Fehmi Koru’ya “Sevsinler seni” dedikten sonra “Yazıklar olsun!” yan cümleciğini kurması bundandır…

Esasen Fehmi Koru da bunun farkındadır.

Fehmi Koru’nun, Erdoğan’ın kendisine cevaben söylediği “Sevsinler seni! Yazıklar Olsun!” cümlesini, “Herkes üsluba takılıyor ama ben yadırgamadım. Çünkü başbakanın üslubunu herkes biliyor. Bunu yadırgayanların da onu tanımayanlar olduğunu düşünüyorum”(1)şeklindeki açıklamaları bunu göstermektedir.

“Yazıklar olsun” şeklindeki bir cümle ancak, araları bozulan sevgililerin birbirlerine söyleyecekleri bir sitem cümlesidir.

Böyle bir cümle, Merhum Barış Manço’nun ünlü “Dağlar Dağlar” isimli şarkısında;

Ellerimle büyüttüğüm,

Solar iken dirilttiğim,

Çiçeğimi kopardın sen,

Ellere verdin

Şeklinde arabesk bir tavırla dile getirdiği duygu seli gibi bir anlam içermektedir.

Sevgilinin hiç beklenmedik bir hareketi karşısında şoke olmuş bir âşık tavrı vardır Sayın Başbakan’ın Fehmi Koru’ya çıkışında ve çıkışmasında.

“Ah Fehmi ah! Gözlerin kör olsun! Verdiğim bunca emeğe ve bunca sevgiye karşılık yapacağın bumuydu Fehmi? Yazıklar olsun sana” demek istiyor gibidir.

***

Bir süre önce Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile girmiş olduğu polemik sırasında söylediği;

“…Ben gerçekleri söylüyorum. Kovaladığın iş hakkın değil. Hakkın olmayan bir şey. Gazetelerin çevreci çevreci dolaşıyorlar. Ben de diyorum ki; ‘Çevreci Doğan sevsinler seni’. Hilton’un önündeki devasa yeşil alanın rezidans yapmak üzere, Şişli Belediyesi’nden işini halletmişti ama İBB’den işin halledemedi. Bunu açıklamamız gerekiyor. Hilton olayı o kadar basit değil. ‘Ben boşuna mı o kadar parayı verdim’ dedi. Aynen bana kullandığı ifade. Bunlar köşeyi böyle döndü. Vurgunları böyle vurdular. Bizden bunu temin edemediği için böyle davranıyorlar. Sıkıntı buradan geliyor. Önce köşeye sıkıştıracaklar. Gazetelerin taktiği budur. Her yerde bunu yapıyorlar. Yaptıkları bu.”(2).

Şeklindeki sözler de aşağı yukarı aynı anlama geliyor.

Bu sözlerde de arası bozulan iki sevgilinin, geçmişte yaşadıklarından ve paylaştıklarından hareketle birbirlerine sitemi vardır.

Bu sözleriyle Sayın Başbakan, Aydın Doğan’a karşı ihanete uğramış sevgili tavrı sergilemektedir.

***

Sayın Başbakan partisinin dünkü grup toplantısında dedi ki;

“…’Ya sev ya terk et’ ifadesini kullanmadım. Bu ifadenin patenti MHP’ye aittir. Bu ifadenin karşısında olan biriyim. Söylediğim şu; Biz bu ülkede Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abhazasıyla, Boşnağı ile biriz, beraberiz. Hiçbir etnik unsur, bir diğer etnik unsura üstünlük mücadelesi vermemelidir, veremez. Bizim bir üst kimliğimiz var. Bu üst kimlik de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Biz yola çıkarken bir şey söyledik. Tek millet dedik, tek bayrak dedik, tek vatan dedik, tek devlet dedik. Buna karşı olanlar var mı? Kimse, ‘Hayır, tek millet değil’ veya ‘Tek bayrak kabul etmiyoruz’, bunu diyebilir mi? Bunu beğenmiyorsa, o zaman buyursun beğendiği yere gitsin. Dediğim budur.”(3).

Başbakan’a sözümüz şudur;

Sayın Başbakan, partinize oy vermeyen, temsil ettiğiniz düşünceyi ve tavrınızı tasvip etmemekle birlikte bu ülkenin başbakanı olarak, kendisini size saygı duymak zorunda hisseden birisi olarak size hatırlatmak isterim ki;

“Söz ağızdan çıkıncaya kadar sizin esirinizdir. Ağızdan çıktıktan sonra sizi esir alır” atasözü gereğince, millet verdiğiniz mesajı gayet iyi anlamıştır. Doğru ve yerinde bir mesaj vermiş bulunuyorsunuz. Lütfen siyasi kaygılarla bu mesajı değiştirmeye ve tevil etmeye çalışmayınız.

Doğrusunu söylemek gerekirse; DTP’nin ve Pkk’nın onca karşı çıkmalarına ve tehdidine karşı ısrarla doğu ve güneydoğuya gitmenizden ve Hakkari’de yaptığınız konuşmanızdan dolayı size sempati duymaya başladım. Her ne kadar tevil ve tefsir etmeye çalışsanız da yukarıdaki konuşmanız yine de “Ya sev ya terk et” anlamına gelmektedir. Bu sizin tavrınızdır. Geçmişte aynı şeyleri “Abdullah Gül benim cumhurbaşkanım değildir” diyen gazeteci Bekir Coşkun’a da söylediniz. Ve ben o tavrınızı da doğru bulmuştum.

Ayrıca, bu ifadenin patenti MHP’ye değil Hz. Peygamber’e aittir. Zira o bir hadisinde “Kişi sevdikleriyle beraberdir” buyurmuştur. “Ya sev, ya terk et” ifadesi ile “Kişi sevdikleriyle beraberdir” ifadesi hemen hemen aynı anlama gelir. Lütfen MHP’ye saldırma ve takıyyecilik adına söylediklerinizi tevil etmeye ve görüş olarak söylemlerinizin dayandığı mecrayı inkâr etmeye çalışmayın. Ayrıca, “Ya sev, ye terk et” sözü o kadar gocunacak bir söz de değildir. Doğru ve yerinde bir sözdür.

Kasımpaşalı tavrınıza hiç yakışmayacak bir şekilde dün söylediğinizi bugün inkâr edecek olursanız bizim de size diyeceğimiz şey ancak şudur; “Sizi de sevsinler Sayın Başbakan!”…

12.11.2008

Ömer Sağlam

——————-

1-http://www.milliyet.com.tr internet sitesinde bulunan 12.11.2008 tarih ve “Fehmi Koru: Erdoğan, PKK’nın istediğini yaptı” başlıklı ve İnternethaber/Nur Akman kaynaklı haber.

2-http://www.haberturk.com/haber.asp?id=96117&cat=140&dt=2008/09/08

3-http://www.milliyet.com.tr internet sitesinde bulunan 12.11.2008 tarihli “Erdoğan: ‘Ya sev ya terk et’ MHP’nin” başlıklı haber.

 

Paylaş:

Yorumlar

“307) “YA SEV, YA TERK ET!” SÖZÜ…” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. inci zeynep yorum tarihi 12 Kasım, 2008 15:29

  *efendim hz.peygambere ait OLDUGUNU SÖYLEDİGİNİZ, O GÜZEL SÖZ İÇİN VAROLUNUZ.
  -NASILDA ‘DURU,ÖZ SEVGİYİ ANLATAN BİR CÜMLE DEGİLMİ’
  *TABİİKİ HERKES SEVDİGİ İCİN KALIYOR BURADA.
  **AMMA!!GECMİŞDEN GÜNÜMÜZE,LEVANTENLERİ VS.IVIR ZIVIR, HER KİMSELER!?SAYMAZSAK TABİİKİ..CÜNKÜ ONLAR HEM SEVİP!HEMDE CIKARLARIYLA BASBASA GAYET ÖZGÜR YASADIKLARI İCİN TERKETMEMİSLER!BU ESSİZ VATANI.
  ***ZATEN ULU ÖNDERİMİZEDE SAYGISIZCA;( KİN DOLU HAKARETLERİDE BUNDAN ÖTÜRÜ OLMUS.
  *AMA BUNU TEK YAKISTIRAMADIGIM KİSİLER..AİLELERİ TÜRK/MÜSLÜMAN OLANLARIN COCUKLARI..VEDE BİZ DİNİMİZİN YÜCELİGİNE İNANIYORUZ DİYENLERİN YANLIS DAVRANISLARI!!!ONLARIN SAFI BELLİ.AMA NEDENSE!GALİBA..İCLERİNDE BİR GİZLİ SEYTAN OLMALIKİ!!YADA GENLERİNDE BİLMEDİGİMİZ BASKA BİRSEY?BUGÜN FARKLI DÜSÜNÜP..HATTA!BİZİ DIS ELLERE TESLİM ETMEYE CÜRET EDEBİLİYORLAR==BİRDE TÜRKİYEYİ YÜCE ATATÜRKÜN TESLİM ETTİGİ GENCLİK NEREDEYSE?
  –BU S.BELD.BASKNINDAN BİZİ GERCEKTEN YARADAN KORUYOR!!!AMAN HA!ZİNHAR OLA!ONA GECİT VERİLDİGİNDE!ESKİ KAYINVALİDESİNİN ANLATTIKLARI VE KANSERDEN ÖLEN ESİNİN KEMİKLERİ SIZLAR HERHALDE.BAZEN KADINLAR..BAZENDE ERKEKLER!YANLIS EVLİLİKLER YAPARLARSA!VATAN BU HALE DÖNER İSTE!
  BU BEL.B.NINDAN İZİN ALAN D.GRUBUDA NE OLDUGU GAYET ORTADA OLAN BİR ZEVAT.AİLECENEK..MAASALLAH!

  -BU YAZIDA B.BAKANA KIZMAYINIZ LTFN.O UZUN SÜRE BU SÖZÜN PATENTİ..DİYE SÖYLEDİ AMA BİR KIZDI!SN.BAHCELİ YE..VE BÖYLE SÖYLEYİVERDİ!
  –AMA SİMDİ ÖGRENMİSTİR PATENİNİ!!!
  –ANNEM 79 YASINDA..DİYORKİ;ACABA BU ADAMCAGIZ COK MU HASTA?YAZIK,ALLAH SİFA VERSİN..AMA SADECE GÖZLERİNDEN COK KORKUYORUM;( DİYOR..HEMDE AGLAYARAK..AMA BU BAKIS BİZEMİ?YOKSA ONUN BASINA BU SORUNLARI YIGANLARAMI KESFEDEMEDİM..DİYOR..VE HEP DUA EDİYOR ALLAH BU B.BAKANA AKIL FİKİR VERSİN..DE TÜRK&MÜSLÜMAN HALKIN!TÜRKİYENİN HAYRINA CALISSIN.YOKSA BUNCA BEDDUAMIZI ALIPDA NE ÖLÜR NE KALIR..COK CEKER ÜZÜLÜRÜM.O DA SONUCA ETDEN KEMİKTEN BİR İNSANDIR.DİYOR.
  *HAYIRLISI.ALLAH NEYLERSE GÜZEL EYLER.
  –BUGÜNLERE GELMEMİZE SEBEP ”OLANLAR”I ALLAH KAHRETSİN.ÜLKENİN PARALARIYLA!SEFAHAT HAYATI SÜRENLERİ YARADANA HAVALE EDİYOR BÜYÜK TÜRK MİLLETİ.
  SAGLIKLI KALINIZ.AMA;SİZ SİZ OLUN!HEP CALISIN!B.BAKANIN EMRİNDEKİLER GİBİ.EGER YATARSANIZ!OLACAGI BUDUR.HAYDİ BAKALIM SİMDİ KALKSIN SUCLULAR AYAGA!GECMİSDEN GÜNÜMÜZE.KİM KABUL EDECEK BU SUCU?

 2. yavuz karaman yorum tarihi 12 Kasım, 2008 18:13

  BU SİTEYİ ( YENİDEN ERGENEKON )BİR HAFTADIR OKUYORUM ZAMANIM OLDUKÇA…. ANCAK… KAFAMA TAKILAN BİR ŞEY VAR BU SİTE MHP YE Mİ AİT BUNU BİLMEK İSTERİM.

 3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 12 Kasım, 2008 18:50

  YAVUZ BEY,
  SİTEMİZİN HERHANGİ BİR SİYASİ PARTİ, VE OLUŞUM İLE İLİŞKİSİ YOKTUR.
  AMACIMIZ; TÜRKLÜK BİLİNCİ’NİN GELİŞTİRİLMESİ VE YAŞATILMASINA HİZMET ETMEKTİR.
  TÜRK MİLLETİ’NİN BİRLİĞİ, VATANIMIZIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ VE DEVLETİMİZİN BAĞIMSIZLIĞI İLE TÜRKLÜK DÜNYASI’NA HİZMET EDEN MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİ İSTİSMAR ETMEDEN, BİR SİYASİ GÖRÜŞ VAR İSE YANINDA OLURUZ…
  SİTEMİZDE ÜYELİK ŞARTI YOKTUR. TÜM VATANDAŞLARIMIZIN YARARLANMASINA VE AHLAKİ DEĞERLER ZEDELENMEDEN YAZILACAK TÜM YORUMLARA DA AÇIKTIR.

  SAYIN KARAMAN,
  YAZILARIM VE ARAŞTIRMALARIM;
  MEŞRU ZEMİNDE VE MEŞRUİYET İÇERİSİNDE, ATATÜRK’ÜN “HAKİKATI KONUŞMAKTAN KORKMAYINIZ” TAVSİYESİNE UYGUN TARZDA YAPILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR…

  İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDER, SAĞLIKLI TÜRKÇE GÜNLER DİLERİM.
  YILMAZ KARAHAN

 4. inci zeynep yorum tarihi 13 Kasım, 2008 01:18

  SN.ÖMER SAGLAM,
  ÜLENİN BASINDA BULUNAN,B,BAKN, BALIK BURCUYMUS GALİBA?
  -ONLARIN SEVGİ VE İNANDIKLARI UGURDA SAVASMALARI BİRAZ FARKLIDIR!
  YANİ;BİLMEMKİ..SEVGİLERİ PEK SAGLAM OLMAZ;(FİKRİMCE..YUMUSAK GÖRÜNÜRLER..AMA BİLDİKLERİNİ OKURLAR..YANİ BİR HİN.LİK VARDIR ONLARDA..PARAYI SEVERLER..COOK ASIRI YUMUSAK KALPLİ..AMA KIZDIKLARINDADA, İNATLA SAVUNURLAR, YANLISLARIDA!!BİLDİKLERİNİDE..
  -BENDE PEK GÜVEN DUYGUSU BIRAKMAMISTIR..B.BURCLARI.
  YASADIM..SU BURCLARI BÖYLE..EN İYİSİ GENE TOPRAK BURCLARIDIR.SAGLAM OLURLAR.ÖFKELİDE OLSALAR!
  -BUDA BENİM SİZİN ÖVGÜLERİNİZE KARSILIK/GENEL BALIK BURCU YORUMUM.
  ”AMA O SÖZÜN KUTSALLIGINA ASLA DİL UZATAMAM.HZ.PEYGAMBERE TÜM KALBİMLE İNANIRIM”

 5. mehmet şentürk yorum tarihi 15 Kasım, 2008 19:08

  “YA SEV YA TERKET” SÖZÜ KİME AİT OLURSA OLSUN.DOĞRU BİR SÖZDÜR.BİR ÜLKENİN EKMEĞİNİ AŞINI YİYENLER,SUYUNU İÇENLER,HAVASINI TENEFFÜS EDENLER,GÜNÜ GELDİĞİ ZAMAN BU ÜLKE İÇİN ZULÜMLERE,EZİYETLERE,İŞKENCELERE VE ÖLÜMLEREDE GEREKİRSE HAZIR OLMALIDIR.ÖYLE YAĞMA YOK.
  EĞER BUNLARADAN FERAGAT EDEMEZSEN GİDECEKSİN KARDEŞİM.YANİ TERK EDECEKSİN KARDEŞİM.BU SÖZ MHP.NİN DİYE DOĞRU BİR SÖZ OLSA DAHİ REDMİ EDECEĞİZ.?

 6. oğuzhan oğuz yorum tarihi 15 Kasım, 2008 19:31

  DEDEM KOYNUNDA YATTIKÇA,BENİMSİN EY GÜZEL TOPRAK,NELER YAPMIŞ BU MİLLET,EN YAKIN TARİHE BİR SOR,BAK. YERİM SENSİN,GÖĞÜM SENSİN,CİHANIM,CENNETİM HEP SEN;NASIL BİR ZİNDE MİLLET ÇIKTI GÖRDÜM HASTA SİNENDEN……………..SÜLEYMAN NAZİF…

 7. Harun Alcı yorum tarihi 2 Aralık, 2008 23:19

  AKP seçimde Türk seçmeninin %47 oyunu almadı. Seçime katılan seçmenin %47 oyunu aldı. DSP-MHP-ANAP koalisyonu sırasındaki olumsuzluklar nedeniyle onları protesto eden ancak AKP ye oy vermeyi kendine yediremeyen insanlar %47 nin içine sokulamaz. Kaldı ki herşeye rağmen denilecekse toplumun %53 ü AKP ye hayır demiştir.

 8. Harun Alcı yorum tarihi 2 Aralık, 2008 23:28

  Naçizane önerim. Kahramanlar bölümünün en başına ATATÜRK’ ü yazmanızdır. Yazdığınız hiçbir kahraman Atatürk’ün savaştığı devrine göre dünyanın tüm süper güçleri ile(9 düvel) aynı anda savaşmamıştır.
  Atatürk köşesi koymanız olumlu olmuştur.

 9. esraünal yorum tarihi 2 Ocak, 2009 21:17

  evet tabi %53 ün içinde kimler var sayın bakalım siz barajı bile gecemeyen partileri dtp yi bagımsızlarıda ktıyorsunuz.en fazla millet ak patiyi seviyor kardesim.bukadar basit.böyle yaparak dürüstlükten cıkmayın.ne yapsın ak parti %100 MÜ ALSIN MİLLETTEN OY.Yani bu dünyanın neresinde var.arkasındaki ana muhalefeti seven ak partinin yarısı mhp nin %14 ikisini topla bir ak parti etmiyor.yani artık hersey okadar apacık ortadaki.üzgünüm bunu örtmek cok zor.

Yorum yap