3) SEDEF ÇİÇEĞİ

Yayin Tarihi 1 Ekim, 2008 
Kategori ÖYKÜ

SEDEF ÇİÇEĞİ

Mahkeme salonunda, seksenlerindeki yaşlı çiftin durumu içler acısıydı. Adam inatçı bakışlarla suskun, Nine’nin ağlamaktan iyice çukurlaşmış gözleri ve keskin çizgileriyle bıkkın bakışları süzüyordu etrafını… Ve hakimin tokmak sesiyle sustu uğultu ve tok sesiyle, sözü yaşlı kadına verdi, hakim…
“Anlat teyze neden boşanmak istiyorsun…?” Yaşlı kadın derin bir nefes çektikten sonra baş örtüsüyle ağzını aralayıp, kısılmış sesiyle konuşmaya başladı… “Bu herif yetti gari, 50 yıldır bezdirdi hayattan…”
Sonra uzunca bir sessizlik hakim oldu mahkeme salonunda… Sessizlik bu tür haberleri her gün manşet yapan gazetecilerden birinin flaşıyla bozuldu, kim bilir nasıl bir manşet atacaklardı, yaşanmış 50 yılın ardından… Çok sayıda gazeteci izliyordu davayı, kadın neler diyecekti.. Herkes onu dinliyordu.. Yaşlı kadının gözleri doldu… Ve devam etti…
“Bizim bir sedef çiçeği vardı, çok sevdiğim… O bilmez… 50 yıl önceydi.. O çiçeği bana verdiği çiçeklerin arasından kopardığım bir yaprağı tohumlamıştım, öyle büyüttüm.. Yavrumuz olmadı, onları yavrum bildim… Bir süre sonra çiçek kurumaya başladı. O zaman adak adadım… Her gece güneş açmadan önce bir tas suyla sulayacağım onu diye… İyi gelirmiş dedilerdi… 50 yıl oldu, bu herif bir gece kalkıp bir kere de bu çiçeği ben sulayayım demedi… Ta ki geçen geceye kadar… O gece takatim kesilmiş.. Uyuyakalmışım… Ben böyle bir adamla 50 yıl geçirdim… Hayatımı, umudumu her şeyimi verdim… Ondan hiçbir şey göremedim.. Bir kerecik olsun, benim bildiğim görevlerden birisini yapmasını bekledim…. Onsuz daha iyiyim, yemin ederim”
Hakim, yaşlı adama dönerek ; “Diyeceğin bir şey var mı baba” dedi.
Yaşlı adam bastonla zor yürüdü kürsüye, o ana kadar suçlanmış olmanın utangaçlığını hissettiren yüz ifadesiyle hakime yöneldi.


“Askerliğimi, Reisicumhur Köşkünde bahçıvan olarak yaptım, o bahçenin görkemli görünümüyle büyümesi için emeklerimi verdim… Fadime’mi de orada tanıdım… Sedefleri de… Ona en güzel çiçeklerden buketler verdim… O çiçeklerle doludur bahçesi… Kokusuna taptığım perişan eder yüreğimi… İlk evlendiğimiz günlerin birinde boyun ağrısından onu hekime götürdüm… Hekim çok uzun süre uyanmadan yatarsa boynundaki kireç sertleşir, kötüleşir dedi.. Her gece uykusunu bölüp, uyansın, gezinsin dedi… Hekimi pek dinlemedi, bizim hatun… lafım geçmedi… O günlerde tesadüf bu çiçek kurudu… Ben ona gece sularsan geçer dedim.. Adak dilettim… Her gece onu uyandırdım. Ve onu seyrettim… O sevdiğim kadının yavrusu bildiği çiçekleri sularken seyrettim… Her gece o çiçek ben oldum… Sanki… Ona bu yüzden tapabilirdim…” dedi adam o yaştaki bir adamdan beklenmeyecek ifadelerle…

“Her gece o yattıktan sonra uyandım… Saksıdaki suyu boşalttım… Sedef gece sulanmayı sevmez, hakim bey.. Geçen gece de… Yaşlılık.. Ben de uyanamadım.. Uyandıramadım… Çiçek susuz kalırdı amma, kadınımın boynu yine azabilirdi… Suçlandım.. Sesimi çıkartamadım…”

O an Mahkeme salonunda her şey sustu… Ertesi sabah gazeteler “Sedef susuz kaldı” diye yine yalnızca neticeyi haber yaptılar…

sedef-cicegi.jpg

NOT: Bu öykü, Sayın Yasemin YÜKSEL tarafından gönderilmiştir.

Paylaş:

Yorumlar

“3) SEDEF ÇİÇEĞİ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Metin yorum tarihi 2 Ekim, 2008 00:46

  Çok çok güzel , paylaşım için teşekkürler..

 2. M.Cengiz KAYHAN yorum tarihi 2 Ekim, 2008 02:39

  Harika,ders çıkarılacak bir öykü

 3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 4 Ekim, 2008 13:48

  EFENDİM,SANS MESELESİ..
  *fadime nine dedigine göre karadenizli olsalar gerek.ne sanslı kadınmıs:)
  TUHAF!bize rastlamadı..
  *BU YAZIDAN KENDİME ALIDIGM PAY;eger kisi cok hassa,ince düsünen,sezgileri güclü biriyse,BİR O KADAR DÜSÜNCELERİ SATIHDA KALAN İNSANLARLA SÜRÜYOR YASAMINI!!..bunu birtürlü anlayamadım!
  neden böyle?
  Tabii bu is yasamda anneyle baslıyor..sonra baba,sonra koca,sonra evlat.ESAS BİZİ ANLAYANLAR İLK ÖGRETMENLERİMİZ OLUYOR.eh!burada olsun cok sanslıydık:)
  *tesekkür ederiz,gönderene,paylasana.

 4. Oğuzhan TÜRK yorum tarihi 11 Ekim, 2009 01:49

  Gerçekten güzel bir hikaye olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

 5. büşra bahadır yorum tarihi 28 Kasım, 2010 19:31

  duygusal bir hikaye açıkçası babama okuduğmda “bak yine kadınların fesatlığı”demişti:D
  ama o biyana adam bu yaşa gelmiş sevgisni hala koruya bilmiş…özendim valla!!

Yorum yap